Inmultire begonia

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca ai urmarit discutiile, nici despre mine nu s-ar putea spune ca am timp. Si totusi, nu ratez lucrurile importante. E chestie de prioritati. :wink:
 

Erwin

Member
begoniile elatior sunt, dupa parerea mea, plante de "unica folosinta", adica o duc bine un sezon si apoi... se topesc. Cred ca sunt tare "hormonate"!
 

angela draganoiu

Active Member
de aceeasi parere cu tine Erwin. mie mi-au murit 3 astfel de plante si am renuntat sa mai cumpar desi sint deosebit de frumoase.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va contrazic: am avut begonii elatior 4 ani la rand - bine merci! Fara probleme majore. Acum nu mai am pentru ca am tot taiat din ele ca sa dau lastari. Dar nu-mi pare rau. :mrgreen:
 

melu

Member
BUNA TUUROR,
Am si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva cu un sfat... am achizitionat bulbi de begonie si spre rusinea mea nu stiu cum sa-i pun in pamant. Exista vreo regula? sunt ca niste cartofi mai mici si au o fata usor scobita... intrebarea mea e cum ii pun? cu scobitura in sus sau in jos? nu au nici un muguras. In al doilea rand as vrea sa stiu daca treb sa-i pun pe fiecare in cate un ghiveci sau se pot pune mai multi (bineinteles intr-un ghiveci mai mare) caci la instructiuni spune ceva de genul ca se pun bulbii impreuna ... ceea ce m-a " bagat in ceata"..... Help.. e urgenta mare daca ma puteti ajuta :cry:
 

ghia_don

Active Member
Asezi bulbii cu scobitura in sus, si da...poti pune mai multi bulbi intru-un vas mai mare sau intr-o jardiniera, dar trebuie sa lasi cel putin 10 cm intre bulbi .
 
D

dyayzh

Guest
In general bulbii se pun in pamant cand incep sa apara mugurasii in scobitura, dar nu e o regula. Ideal ar fi sa-l pui pe fiecare in ghiveciul lui deoarece se dezvolta mult la suprafata si e si problema de udare. Bulbii nu se pun cu totul in pamant, ci doar sa spunem pe trei sferturi. Ai grija cu udarea sa nu-i putrezesti.Bafta!

Voi muta discutia la "plante de interior"..Begonia"
 
Am cumparat trei bulbi de begonie si i-am pus pe fiecare intr-un ghiveci, fara sa astept sa incolteasca inainte. Doi au dat din pamant cate un mic colt, iar pe al treilea l-am gasit inmuiat asa ca l-am aruncat.Le-a trebuit cam o luna sa dea din pamant. Sper ca cei doi ramasi sa se dezvolte fara probleme. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Trebuie sa uzi cu atentie, altfel apar probleme. Si sa ai grija cu fainarea pentru ca apare in mod sigur in conditii de aerisire deficitara.
 

zamfira

Member
cornelia a spus:
Trebuie sa uzi cu atentie, altfel apar probleme. Si sa ai grija cu fainarea pentru ca apare in mod sigur in conditii de aerisire deficitara.
Si nu numai .. Apare si in conditii de umezeala , ceata . Fiind afara , aerisire au din belsug .
 
De multi ani cultiv begonii ,in primavara cumpar bulbi si in toamna cind ii trec la culcare ii verific foarte atent.Desi respect toate indicatiile de pastrare ,cu unii ies ,cu altii ,nu,in primavara.Am observat ca ,ce trece de primul an ,il pot pastra mai mult timp,asa ca am inceput o triere a comerciantilorsi a producatorilor.Eliminind erorile umane ,am ajuns la concluzia ca nu tot ceea ce cumparam este sanatos,ca m-am trezit ca din o punga de 5 bulbi sa nu iasa decit unul ,restul sa faca tot felul de mucegaiuri si ciuperci ,desi am procedat cu toti bulbii acelasi procedeu
 

jkati

Member
metoda de inmultire a begoniilor cu bulbi

am experimentat de curind o metoda foarte simpla si cu rezultate 100/0 . in perioada asta au aparut deja din bulb sau pe langa frunze plantute laturalnice care nu vor inflori. pe acestea le-am rupt si le-am bagat in pamant pur si simplu. sa stiti ca se prind f f usor. anul acesta m-am ales deja cu 5-6 begonii noi. metoda merge f. bine si la gloxinii. incercati va rog ca merita. succes.
 
Sus