inmultire arbore de cafea

carmenn

Member
Stie cineva daca arborele de cafea se poate inmulti prin butasi?

Prin seminte au auzit ca se poate, dar daca cineva il tunde, se pot valorifica lastarii tunsi???
 
buna seara, si eu caut de mult unarbust de cafea,a avut cineva dar nu la ingrijit si s-a uscat. sunt din codlea brasov
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
reinviu acest topic dupa 1 an pentru a nu deschide unul nou. am doua boabe de cafea inca pe arbore, ambele coapte bine, chiar stafidite. vreau sa le pun la inradacinat. deoarece cafelutul este copilul meu de suflet nu vreau sa dau gres. spuneti-mi deci cum ar trebui sa procedez. eu m-am gandit asa: scot semintele din fructe, le pun intr-un ghiveci mic ingropate cam 1cm in pamant, si ghiveciul il asez intr-un bol de sticla pentru umiditate si deasupra sa pun o lampa, care sa ofere lumina si caldura necesara.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
pentru ca din boabele mele nu a iesit nimic :( si pentru ca arborele meu are deva vreo 8 boboci pe care am sa-i supraveghez cu atentie, va intreb daca stiti cumva cand se recolteaza boabele pentru extragerea semintelor in scopul germinarii. este foarte adevarat ca data trecuta am lasat mult boabele pe planta, pana s-au smochinit...poate nu trebuia sa astept atat :nu stiu:
 

Kati

Active Member
Eu am reusit candva, acum multi ani de zile sa inmultesc din seminte arborele de cafea. Am primit de la cineva niste fructe coapte, insa nu mai tin minte cum aratau... Era prin 1998-1999. Stiu ca din vreo 5-6 seminte au germinat vreo trei. Au crescut frumusel, dar apoi i-am dat caci deja incepeau sa se faca destul de marisori.
Dupa cate tin minte, am pus semintele in pamant, undeva la caldura, si cam atat. Nu le-am acoperit, nu am facut nimic special.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
in curand incep editia a doua a experimentului Seminte de cafea. anul trecut a fost un insucces. de data aceasta sper sa reusesc. si semintele vor fi mai multe si eu mult mai pregatita. fructele incep sa se coaca si am de gand sa le recoltez in prima jumatate a lunii ianuarie. de asemea am doi lastari pusi la inradacinat din septembrie. in afara de cativa muguri timizi la noduri nimic.

asa arata acum fructele:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
il am din ianuarie 2002, avea in jur de 40cm. a inflorit prima data in 2008, si a facut 2 flori :oops: din care ambele au fructificat. anul asta a facut vreo 10 dar doar 5 au facut fruct, respectiv primele 5 flori. nu stiu care sa fie explicatia, cert este ca si anul trecut si anul asta eu l-am ajutat sa polenizeze. acum are cam 1.2m
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Al meu e mic si pitic. Dar daca e sa astept ani de zile pana sa-l vad cu flori imediat ma supar pe el. :wink:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
sincer eu nici nu speram sa faca, primele flori au fost o extraordinara surpriza. ah, si ceva foarte interesant, florile din primul an au fost mult mult mai anemice decat cele din acest an, aratau ca niste stelute mici :?
cele din acest au fost in schimb frumoase foc...si nu au mirosit conform literaturii. iata-le aici pe cateva dintre ele:
 

andreiacamelia

Active Member
Al meu s-a cam pleostit. Mi-a fost teama sa nu il pierd si am taiat partea de sus unde au mai ramas 2 frunzulite si l-am pus in apa. Imediat s-au inviorat. Sper sa faca si radacinute in apa.
 

presco

Active Member
ruxitzika poti sa pui o poza cu toata planta? Sunt curioasa cum arata... vad ca a facut flori foarte frumoase! felicitari!
 

Aura

Member
Ce frumoas sunt florile de cafea!am pus si eu cateva bobite zilele acestea(cateva in apa, cateva direct in pamant). Le am de la Sarselici. :D
sper sa rasara. Tare mult m-as bucura. :D
Aura
 

andreiacamelia

Active Member
Fetelor, vreo veste de la seminte? Eu inca nu am controlat ghiveciul. Incerc sa ma abtin sa nu le dau atentie, ca asa cresc in voia lor.
 
Sus