Inmultire ananas

Roxana

Active Member
CocoT a spus:
GEORGE
Trimis: Joi Iul 07, 2005 7:27 pm
Sunt foarte bucuros, am reusit dupa mai multe incercari nereusite sa obtin o planta dintr-un fruct de ananas. Desi nu credeam ca voi reusi nici de aceasta data, astazi am observat ca mai ies inca 3 frunze sanatoase, sunt convins ca de data aceasta chiar am reusit.
Vin si eu cam prea tarziu cu intrebarea: Geaoge, am citit ce ai scris tu despre ananas in acest topic, dar tot nu am intelesc cum ai obtinut o planta din ananas? Se poate cultiva si in ghiveci, in casa?
 

George

Member
Da, se poate cultiva fara probleme si in ghiveci. Ananasul pe care l-am obtinut din partea superioara a unui fruct a crescut destul de mult si este destul de sanatos, chiar pot spune ca nu e o planta pretentioasa.
 

Roxana

Active Member
Ananas

Si nu e planta anuala, nu?
Am mai citit topicul si am vazut ca ai cultivat si kiwi si papaya. Cred ca o sa incer ci eu, luandu-ma dupa instructiunile tale. O sa le citesc cu atentie si poate obtin si eu cate ceva.
 

Roxana

Active Member
Ananas

Gata! Am plantat si eu Ananas, urmarind ''instructiunile'' date de George in acest topic.
Am amplasat ghiveciul la lumina (langa geam), fara soare direct, o sa-l ud cand se usuca putin pamantul. De fertilizat nu stiu cand sa incep. Sau nu este nevoie de ingrasamant :?:
 
A

Anonymous

Guest
Ananasul se comporta cam ca Bromeliile.oi planta mama moare si ii ia locul planta din pui,adica din capul fructului.De aceea si sunt la fel,motul din varful fructelor si planta mare.
 

Roxana

Active Member
Ananas

Frunzele ananasului pe care l-am pus la inradacinat incep sa se ingalbeneasca si sa se usuce :oops: :cry:
P.S: Si pe suprafara pamantului a aparut mucegai. Ce pot sa-i fac?
Nu l-am udat in exces, ci doar atunci cand s-a uscat pamantul.
 

Roxana

Active Member
Ananas

gata, ananasul meu a murit. Nu iese din prima, cred ca trebuie sa mai incerc.
 

George

Member
Imi pare rau ptr ananasul tau, am trecut si eu prin asta si cunosc sentimentul, important e sa nu te dai batuta si sa mai incerci.
 

carmenn

Member
si eu ma alatur la cei ce experimenteaza inmultirea ananasului...
ieri am pus ananasul curatat in apa...sper sa faca radacini...
trebuie
va tin la curent, desi cred ca peste cateva luni o sa mai am vesti :wink:
 

carmenn

Member
eu te sfatuiesc sa-l cureti bine si sa-l pui la inradacinat in apa, pana face mustati....si de fiecare data cand observi ca a ramas ceva din fruct, cureti, pt ca altfel putrezeste si moare...
 

ana popa

Member
A incercat cineva sa obtina plantute de ananas din seminte?
Eu am pus seminte, saptamana trecuta, la incoltit intr-un servetel si sunt curioasa in cat timp incolteste(daca incolteste)?
 

carmenn

Member
Cred ca in curand voi planta si eu ananasul meu care deja are mustati de vreo 2 cm si destul de grosute. Deci se poate. Acum sa vedem cat de mult ii place transferul in substrat.... :)
 
Sus