Inmultire ananas

gabiee

Active Member
superb!!!!!!
ale mele din seminte tot mici mai sunt .... dar acum le-am pus la soare - ma gandesc ca le va place :D
 

Aura

Member
bravo! cat de minunat! :D :D :D
vreau si eu ...ananas , am incercat si nu a mers si cu maciulia verde si cu seminte....
o sa mai incerc.Ma bucur mult de reusita ta si sa ne arati si cand o face ananas fruct...am inteles ca dupa 18 sau 36 luni fructifica.... :D
Aura
 

anknic

Active Member
eu am gasit ceva seminte prin ananasi, da' desi am pus si-n apa si in pamant nu a dorit niciuna sa germineze.
 

ionascus

Active Member
Si ananasul meu inradacinat din partea superioara verde a ananasului.Am incercat cu trei -numai unul s-a prins.Semintele nu au rasarit.
 

Aura

Member
asta -seara mi-am cumparat din nou ananas.Pai nu mai incercasem demult...si nu ma las asa usor..... :D imi doresc mult...daca nu mi-as dori..nu as mai incerca..si instinctul imi spune ca de asta data voi reusi.
voi incerca metoda ta, anknic, cu petul....am gasit si 4 semincioare..dar eu nu cred ca vor germina....
sper sa va pot da vesti bune.
Aura
 

anknic

Active Member
eu am tinut petul asta vara (lipit cu scoci la taietura si fara dop) pe balconul care are soare plin de dimineata pana la 15-16. l-am pus intr-o tava mai adanca si-l udam destul de des in tava (se si vede ca pamantul era ud in jurul radacinilor atunci cand am scos ananasul sa il verific la radacini). oricum nu l-am deranjat deloc pana n-am vazut radacinile prin pet.

dupa ce l-am transplantat in ghiveci pe asta am mai pus unul. la al doilea s-au uscat smocul de frunze din mijloc, da' nu l-am aruncat, l-am lasat acolo curatandu-i doar frunzele uscate/putrezite si la un moment dat a dat frunze noi din mijloc.

am observat ca important este sa tai cat mai mult din fruct: sa nu ramana fruct pe cotor deloc. chiar daca tai din cotor nu e pb.ca de putrezit putrezeste fructul.

petul trebe gaurit in partea de jos, pt.o manipulare usoara recomand ca taietura sa fie la 10 cm de partea de jos si pamantul sa aiba strat de 9 cm., astfel incat sa nu va chinuiti sa bagati mana printre rozeta si marginea petului ca sa batatoriti pamantul din jurul rozetei.

PS: nu e metoda mea...am vazut un filmulet mai demult pe net si am incercat si eu... :)
 

Aura

Member
multam de sfaturi :D nu am priceput totul..de ex , treaba cu scociul...cu rozeta....dar, in mare, am inteles.
eu deja l-am plantat.Si am facut in felul urmator.L-am curatat de frunzulite...cat mai mult...apoi i-am lasat f. f. putin fruct la baza cotorului...si "vasti!" :mrgreen: cu el in pamant...am taiat o sticla de 2l..si l-am acoperit....acum nu-mi ramane decat sa astept...am pus si 4 semincioare intr-un paharut.
Sa vedem. :wink:
Aura
 

anknic

Active Member
pai rozeta este ce ramane dupa ce cureti ananasul-tufa aia de frunze

eu am lipit petul cu scoci (banda adeziva) ca sa stea. adica l-am taiat in 2 si dupa ce am plnantat ananasul am lipit petul la loc.
 

Aura

Member
uf, greu mai pricep....de parca ar fi fost greu de inteles :oops:
am inteles...eu la chestia verde nu-i zic rozeta ci" maciulie" :)
apoi..abia acum am inteles..tu ai plantat ananasul in sticla ..pet... ai taiat sticla..o parte ai folosit-o pe post de ghiveci..alta parte ca "acoperis"..eu l-am plantat in ghiveci...dar uite ca e idee buna cu sticla taiata...dar cum faci cand e de udat...desfaci mereu scociul sau nu-l uzi si pui apita doar in farfurioara de la ghiveci? :D sa vad, poate scot maciulia si fac ca tine...
multumesc pt raspunsul tau.
Aura
 

Aura

Member
Am facut ca tine. Am taiat sticla, am lipit-o cu scoci...:D Sa vedem acum...inca ceva...dar ca sa fiu lamurita 100%?ai lasat sticla cu dop?sau fara dop? :oops: sa intre aer sau nu?
deja au inceput sa se strice frunzele....sper ca inimioare, frunzele din centru vor ramane verzi....
Aura
 

Aura

Member
:oops: am inteles...am citit, dar nu am bagat de seama....
si totusi..n-ar fi bine sa-l tin cu dop....?ma gandesc sa merg pe principiu ca la trandafiri...daca nu-i pun capacul.. de ce il mai tin acoperit?pt ca este foarte mare gura sticlei...
in fine,vad eu cum fac.
Aura
 

anknic

Active Member
am tinut fara dp pt.ca era in balconul cu soare de dimineata pana spre dupa-amiaza si am zis io ca se "coace" cu dop.
 

Aura

Member
am procedat si eu ca tine..metoda cu petul..cu scociul....numai ca eu il tin cu dopul pus. Am pus sticla in gradina blocului, undeva sub copaci...deci nu bate lumina direct in el....
uite ananasul meu. Nu-i merge bine dupa o saptamana....sta sa se cam putrezeasca ...
http://libellule.sunphoto.ro/ananas/15848274
La inceput , am tinut si eu cateva zile sticla fara dop...apoi l-am acoperit....
Aura
 

ClaudiuD

Member
Acum 3 zile am pus si eu un ananas la prins dupa metoda anknic, dar am folosit un pet de 2l. L-am tinut pe balcon intr-un loc insorit pina pe la ora 12 cu dopul pus noaptea si scos ziua. Azi am dezlipit pet-ul si am taiat frunzele care incepusera sa putrezeasca si probabil il voi lasa fara "caciulita". Nu am exagerat cu udatul, dar probabil din cauza condensului pamantul era destul de umed. Zilele astea mai pun unul la prins dar in pahar, poate o sa am mai multe sanse de reusita.
 

Aura

Member
Prea tarziu...s-a copt si rascopt :( azi am fost in gradina sa vad ce mai face ananasul..si cum atingeam frunzulitele... toate cadeau...da..a fost cu dopul pus, dar cred ca daca era fara dop...sunt convinsa ca aceeasi soarta ar fi avut...locul, unde il pusesem eu , era f. umbrit...iar uneori mai ii dadeam capacul jos la sticla.Apoi , inca de la inceput , rozeta, cum ii zici tu, maciulia verde...nu se prezenta bine...era cam uscata...si inima lui era cam putrezita.
Ma bate gandul sa scot semincioarele puse in pamant si sa incerc metoda cu servetelul...
Cand o sa mai cumpar un ananas o sa pun maciulia direct in pamant, si nu-l voi mai acoperi...asa am incercat eu mai demult si reusisem... :wink:
Ma bucur de reusita ta.
Aura
 
Sus