Inmultire ananas

enya

Member
gabiutza...merita sa incerci...nu cred ca are vreo legatura vremea urita de afara din moment ce ananasul il vei tzine in casa...nu cred ca are nevoie de tratamente speciale...sint aproape sigura ca ar face radacina si asa,in casa dar sa fie cit de cit cald.
 

enya

Member
ok...chiar as fi curioasa daca v-a face radacina...mai vbm despre asta...eu am doi,sint plantatzi dar pina acum nu am observat nici o miscare...sa vedem daca le place in pamint ca in apa le-a mers foarte bine,au inceput chiar sa creasca frunzulitze in mijloc.
 

vali26

New Member
Salutare tuturor! Azi am gasit seminte in ananas pentru prima data. Am dejea 3 ananasi plantati si la nici unul nu am gasit semnite :mrgreen: Am sa revin cu poze si cu mai multe informatii. Bafta
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Sa ne aratati si noua primele fructe,ok?
succese si succesuri de la varza de bruxelles :wink:
dar si de la cea creatza,si de la varza a la cluj,si de la cea tocata, si de la cea calita,si de la cea rosie,si de la murata,si mai ales de la sarmalutele...........in foi de vita :x
 

presco

Active Member
Am avut si eu un ananas prins dintr-un fruct.......s-a prins usor curatat bine de pulpa si pus intr-un pahar cu apa, i-am schimbat apa foarte des si a dat repede radacini. Problema cu el e ca se face foarte mare, iar eu nu il consider prea grozav, mai frumosi sunt cei decorativi. Nu am avut rabdare decat doi ani cu el timp in care mi-a ocupat jumate din pervaz. Asa ca l-am uitat intr-o toamna in balcon....si cand m-am dus sa vad daca mai exista....raspunsul a fost negativ. :) Nu-mi pare rau dupa el a fost frumos experimentul dar doar atat.......
 

ionascus

Active Member
Ok

Si eu am cateva seminte de la un fruct foarte copt.....le pun o zi la inmuiat in apa caldutza,pe servetel,si apoi in pamant...sper de data asta sa am mai mult noroc... :?
 

costinescu

New Member
presco a spus:
Am avut si eu un ananas prins dintr-un fruct.......s-a prins usor curatat bine de pulpa si pus intr-un pahar cu apa, i-am schimbat apa foarte des si a dat repede radacini. Problema cu el e ca se face foarte mare, iar eu nu il consider prea grozav, mai frumosi sunt cei decorativi. Nu am avut rabdare decat doi ani cu el timp in care mi-a ocupat jumate din pervaz. Asa ca l-am uitat intr-o toamna in balcon....si cand m-am dus sa vad daca mai exista....raspunsul a fost negativ. :) Nu-mi pare rau dupa el a fost frumos experimentul dar doar atat.......
ce inseamna des odata pe zi? de 2 ori?
 

presco

Active Member
Apa se tulbura foarte repede. Cred ca o schimbam la inceput cam in fiecare zi, apoi cam la doua zile caci mai raman resturi mici de fruct si exista riscul de putrezire. Spalam bine si tulpina ananasului. radacinile au aparut foarte repede, cand am considerat ca sunt destul de lungi l-am pus in ghiveci. In rest totul simplu, nu e pretentios, din cate imi aduc aminte il udam moderat spre rar...
 

presco

Active Member
Nu are nici un sens sa va chinuiti cu semintele, doar daca vreti asa de amuzament. Din manunchiul fructului obtineti repede o planta mare chiar prea mare...... Astept sa ma chemati la compot :)
 

costinescu

New Member
eu am unul in apa de vreo 2 saptamani cred sau cam uscat frunzele la el inca nu a dat radacini mai merita sa-l tin? are si putin mucegai alb in centru dar tulpina aia nu e moale
 

enya

Member
apa nu trebuie sa treaca de baza frunzelor...deci trebuie sa acopere rozeta...daca incep sa putrezeasca frunzele la baza ar trebui sa le rupi.
 

presco

Active Member
secretul este sa arate bine cand il cumperi, sa nu fie ofilit. Mai tine-l nu ai nimic de pierdut...doar ananasul :) mucegaiul nu e semn bun, curata frunzele atacate, daca e atacat centrul l-ai pierdut :(
 

costinescu

New Member
in centru era si am mai pus unul si ieri si astazi iara mucegai in mijloc da nu stiu ce sa zic am pus sa nu treaca de baza frunzelor ii mai las totusi poate poate
 

enya

Member
ma repet...ananasul trebuie sa fie foarte verde...daca se poate sa fie atit de verde incit sa nu se poata minca si frunzele sa fie verzi.
 

presco

Active Member
asa este. Multi incep sa mucegaiasca la frunze inca din magazin. cand vedeti cate un ananas frunzos si cu frunzele intacte sariti pe el! Oricum cumparati, cumparati ca sunt tare buni la gust.....mmmmm :D
 

enya

Member
daca veti cumpara un ananas copt numai bun de mincat luati-va gindul de la o viitoare planta de ananas...
 
Sus