Inmultire ananas

diana999

Active Member
cat de des trebuie sa schimb apa? vreau sa incerc si eu acest experiment.am citit ca mai bine il pun intai in apa....si mi se pare mai usor.ieri l-am taiat si azi l-am pus in apa.
 

enya

Member
diana eu l-am tzinut mult,cred ca vreo trei luni pina a facut mustatzi destul de mari ca sa-l plantez...apa,in prima luna am schimbat-o in fiecare zi apoi tot la doua zile si bine-ntzeles spalam si paharul...am pus doi si acum amindoi sint in pamint...sa vedem cum le place plantatzi,in apa le-a mers foarte bine...
 

gabiee

Active Member
eu am schimbat zilnic apa , vreo 2 saptamani , si dupa aia la 2-3 zile , ca m-am saturat , si in final l-am bagat in pamant , nu mai stiu dupa cat timp
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu am tot incercat .De vreo trei-patru ori si nu mi-a reussit.Banuiesc ca acum nu e perioada propice fiindca nu e suficient de cald :(
 

gabiee

Active Member
am schimbat zilnic apa , ca mi s-a parut ca incepe sa miroase ca si cand vroia sa putrezeasca
 

costinescu

New Member
am schimbat-o si eu dar nu prea reusesc... a aparut un mucegai in centru si are o saptamana si 2 zile....nu stiu dar am gasit niste seminte in tinterior mici asa ca de rosii leam pus pe un servetel... o sa le pun pe pamant si le voi uda sa vedem ce se intampla...

am citit pe un site ca ar avea nevoie de pamant saracacios daca ii pui in pamant inbogatit cica li s-ar arde radacinile pe un forum nemtesc am citit.... naiba mai stie acuma ce e de facut:D
 

diana999

Active Member
ananasul meu e de 5 zile in apa.l-am curatat destul de bine si l-am lasat o zi si-o noapte pana sa-l pun in apa.azi am pus cateva seminte intr-un servetel si intr-o punga,asa cum am citit pe forum.sa vedem :D
 

gabiee

Active Member
si la mine a inceput sa mucegaiasca unul , dar am taiat afara partea mucegaita , asa incat a ramas cam 3/4 din partea aceea ce sta in apa ,
nu l-am aruncat , am continuat sa schimb apa in fiecare zi inca vreo saptamana , dupa aceea am observat ca nu mai putrezeste si schimbam apa la 2-3 zile ,
acum vreo saptamana au aparut primele radacinute , si deja vreo doua au vreo 5 cm
cred ca-l voi pune in pamant la sfarsit de saptamana
celelalte 2 pe care le am le-am pus deja , unul direct in pamant dar nu misca deloc , nici spre bine nici spre rau .....
celalalt dupa vreo trei saptamani de apa l-am pus in pamant fara sa fi avut radacina , dar deja incepuse sa creasca frunze mici in mijloc
http://gabiee.sunphoto.ro/ananas , acesta e
acum mijlocul e mult mai mare
asa ca nu va lasati ......
 

gabiee

Active Member
semintele in schimb ....nimic
nu mai stiu cand le-am pus , dar cred ca au deja vreo luna
 

diana999

Active Member
super :D bine ca s-a prins.abia astept sa-l pun si eu in pamant.cu semintele sunt cam sceptica.cand se usca servetelul trebuie sa-l ud? am mai avut un ananas pe care l-am lasat vreo 4 zile pana sa il tai.cand am taiat frunzele,am vazut ca ele deja incepeau sa se putrezeasca.nu stiu daca avea rost sa-l mai pun in apa.....l-am aruncat.
 

enya

Member
tebuie sa cautzi un ananas cit mai verde sa nu aiba frunzele ingalbenite sau uscate...pt cei ce nu stiu,atunci cind se schimba apa si se spala paharul trebuie trecuta si rozeta sub un jet de apa pentru a indeparta eventualele partzi putrezite.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Enya :hug: imi dai mari sperante explicind in amanunt; ma faci sa incerc si eu din nou.Si intreb inca odata:eek:are nu e prea tirziu?Adica vremea astea racoroasa imi permite?
 

ionascus

Active Member
Ok

Din cei trei ananasi ....prinsi din frunze..numai unul mai exista 2 au putrezit,desi le schimb apa si spal radacinutzele....
Din seminte nu a iesit nici unul....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: ce facusi Codrino?Taman cind ma pusei pe fapte mari :( Offfff..........Oricum astept raspuns referitor la vreme :D
 

ionascus

Active Member
OK

Gabiuto,poate tu esti mai norocoasa....
Dintre cei 3 ananasi pus la inradacinat,nul era crud,ceilalti aveau varful frunzelor un pic vestede...astia doi nu s-au prins...daca ar avea vreolegatura...semintele cred ca au fost verzi...
Acum am luat un ananas foarte copt si i-am luat semintele...daca vrei iti dau...
Poate avem mai mult noroc tura asta.... :wink:
 
Sus