Inmultire ananas

angela06

New Member
Am reuşi şi eu să pun un ananas acum are citeva rădăcini este foarte frumos, sper că o rezolv cu netul să pot poata şi poze cu el, este incă în apă.
A fost a 2 incercare dar a meritat
 

fixpix

Active Member
in apa / pamant ???

in apa sau in pamant?

video-ul postat e cu plantarea in ghiveci dar vad ca multi pe forum zic ca ananasul face radacini in apa!

cum e mai bine? as incerca si eu, poate!

Calin
 

oana_oana

Member
Am pus si eu un ananas la prins acum cateva luni, dar in apa si am taiat partea de fruct de tot. Am vazut ca nenea in filmulet lasase partea de fruct.Al meu a facut mustati in apa.
 

fixpix

Active Member
pai poate lui nenea nu ii place gustul ananasului... io as musca tot-tot-tot pe langa frunzele alea :D

o sa ma gandesc... nu prea cumpar ananas asa ca fruct...asa ca... mi se pare mare investitia sa cumpar un ananas numai pentru a pune "coama" la prins... fara a sti 100% ca se si prinde...

dar cine stie???

poate imi fac pile la un restaurant unde se practica salata de fructe... si fructele nu sunt din conserve :evil:

calin

cred ca mai am pe acasa poze de la o plantatie de ananas din taiwan... ar fi interesant sa vedeti si voi... o sa caut!
 

oana_oana

Member
Hai ca nu mi se pare o avere un ananas. Chiar vineri am cumparat unul si am dat mai putin de 5 lei si nu l-am luat pentru a-l pune la prins ci sa-l pap. Face bine la digestie asa ca merita sa mananci. :wink:
 

yca

Member
am pus si eu ananas in apa pentru a face radacini (cum am citit pe forum)si i-au aparut la ceva vreme , apoi l-am pus in pamant si cand ma gandeam eu ca o sa-i apara vreo frunzulita am ramas cu partea de la suprafata in mana si erau muiate frunzele ......A murit !Oare ce am gresit :? :?
 

ana popa

Member
cornelia a spus:
:eek: Ana cum ai procedat?
Am pus semintele la incoltit in servetel la caldura, in primavara. A durat cam o luna, o luna jumate pana au incoltit si le-am transferat in ghiveci cu borcan deasupra.
 

Floria

Active Member
yca a spus:
am pus si eu ananas in apa pentru a face radacini (cum am citit pe forum)si i-au aparut la ceva vreme , apoi l-am pus in pamant si cand ma gandeam eu ca o sa-i apara vreo frunzulita am ramas cu partea de la suprafata in mana si erau muiate frunzele ......A murit !Oare ce am gresit :? :?
Ica, l-ai udat cu prea multa apa si i-au putrezit radacinutele.
 

carmenn

Member
Pentru ca m-a intrebat un membru nou pe pm detalii despre inmultirea ananasului, mi-am adus aminte ca experimentul meu a reusit si n-am mai anuntat asta...
Deci curatat bine, pus la inradacinat in apa ( cateva luni ) si apoi mutat in substrat: amestec de perlit, nisip si turba, a rezultat o planta mica de ananas...acum pana la salata mai am de asteptat, dar importanta e reusita experimentului.... :D
 
Acum vreo 2 ani am incercat metoda din film, dupa ce un filipinez mi-a spus cum se inmultesc (si prin puii ce apar la nivelul plantei mature si prin aceasta metoda prezentata). Am taiat "capacu" fructului dar nu am eliminat restul (ca in filmuletz). Rezultatul: un mare esec- a putrezit.
 

Floria

Active Member
Preafericitu mai incearca. Metoda descrisa in forum este foarte buna, eu am reusit sa prind doi ananasi.
Uite unul dintre ei
 

yca

Member
am incercat si eu inca odata dar acum cred ca am reusit l-am mutat de vreo doua luni in pamant si e tot asa ......dar nu ar trebui sa inceapa sa creasca frunze?
 

daisy111

Active Member
Floria,dupa parerea mea de nestiutor in astea :oops: ,cred ca e un pui :? dar asteptam sa vedem ce zic fetele :wink: Astazi am cumparat si eu un fruct si nu am gasit metoda lui George ca sa pun si eu la prins,dar m-am luat dupa filmulet si l-am taiat ca acolo,am dat jos cateva frunze de la baza doar ca nu l-am pus in pamant pt ca aici am citit discutii ca lati tinut in apa,asa ca l-am pus intr-un pahar cu apa.Si acum ce trebuie sa-i fac?unde sa-l tin? :?
 

Floria

Active Member
daisy111 a spus:
Floria,dupa parerea mea de nestiutor in astea :oops: ,cred ca e un pui :? dar asteptam sa vedem ce zic fetele :wink: Astazi am cumparat si eu un fruct si nu am gasit metoda lui George ca sa pun si eu la prins,dar m-am luat dupa filmulet si l-am taiat ca acolo,am dat jos cateva frunze de la baza doar ca nu l-am pus in pamant pt ca aici am citit discutii ca lati tinut in apa,asa ca l-am pus intr-un pahar cu apa.Si acum ce trebuie sa-i fac?unde sa-l tin? :?
Curata-l de frunze cam un cm si apoi lasa-l doua - trei zile sa se usuce. Dupa aceea pune-l intr-un borcan cu apa in care sa stea doar partea curatata de un cm. In cel mult o luna va face radacini, apoi il plantezi in ghiveci. Eu asa am facut si am reusit fara peripetii.
 

daisy111

Active Member
Multumesc floria :* atunci il voi scoate din apa si-l voi lasa 2zile la uscat :wink: daca reusesc sigur fac poza si va arat :wink: :*
 

Samsara

Member
Re: Ananas

Roxana a spus:
Gata! Am plantat si eu Ananas, urmarind ''instructiunile'' date de George in acest topic.
Am amplasat ghiveciul la lumina (langa geam), fara soare direct, o sa-l ud cand se usuca putin pamantul. De fertilizat nu stiu cand sa incep. Sau nu este nevoie de ingrasamant :?:
Care sunt instructiunile lui George? Ca am si eu un ananans si ma bate gandul sa-mi fac o plantuta
 
Sus