Inmultire alun

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am niste alune de padure rotunjoare si frumusele.Cum credeti ca le pot pune sa dea si roade?Adica sa faca aluni?Oare trebuie sparte si pus numai miezul?Are cineva experienta?
 

Pamvo

New Member
Salutare , am ceva experienta , am semanat alune intr o ladita si mi au iesit vreo 25 de puieti frumosi , se poate inmulti alunu si pe aceasta cale,am incercat si cu nuci si mi au iesit foarte bine , acuma vreau sa incerc cu niste castane comestibile
Alunele sa le selectezi sa fie mari si sa le semeni 15 cm pe 15 cm oricum va trebui sa ii transplantezi puietii daca te ocupi si le dai ingrasamant ( gunoi de iepure sau oaie amestecat cu apa 3 sapt sa stea ) alunii iti vor creste foarte repede
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult.Ma voi distra cu citeva alune :) .Inca o intrebare daca nu e cu suparare fiindca tot mi-ai raspuns cu amabilitate si prompt:substratul?In ce fel de substrat?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Gabiutza,pt buna paza pune mai multe alune la incoltit,eu in primavara am plantat doi,cam de 80 cm inaltime,au avut parte de aceleasi conditii,iar unuldeja mortua est,pe al doilea il dezmierd intr-una sa nu se duca dupa fratior.
 

Pamvo

New Member
Substratu il poti alege dupa preferinta ta. Poate fii nisip amestecat cu pamant de gradina in parti egale ,sau daca vrei un substrat mai bun e bine sa cauti ceva pamant dintr o padure din apropiere , pamantul de gradina e bun ca substrat , daca mai pui mranita e excelent, pamantu de flori cred de altfel ca e bun.
Ideea de baza e sa le semeni cat mai repede, sa mai fertilizezi pamantu in care cresc ( fertilizarea organica nu distruge fauna solului) astfel incat anu viitor sa plantezi puietii in locul definitiv . Bye
 

kriss

Member
bine ca am citit si eu aici. am 3 alune mari si nu stiam cum sa le plantez. nu stiam ca se sparge coaja. :?
 

kriss

Member
azi am spart 2 alune si maine le plantez. acum sper sa si reusesc si sa imi iasa.
alunele cumparate de obicei nu sunt crude. uita-te sa scrie ca sunt crude ca altfel nu sunt bune. in plus, nu sunt sigura nici asa daca sunt ok dupa ce au trecut prin procese de ambalare si ce se mai fac acolo.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu vorbesc despre alunele din copacul numit alun :rofl: ......Mihaita vorbeste din alunele pe care le maninca stind comod la televizor si urmarind emisiunea lui Ciutacu (......cum se numeste ?...... :evil: )care ele nu este bune decit de rontait nu de pus la germinat :)
Mihai,iti dau eu niste alune sa incerci .Tu trebuie numai sa le spargi :) .Dar nu in dinti :wink:
 

Ionutza

Member
In caz ca mai e cineva pe aici,as dori si eu niste alune sa pun intrun colt de gradina.Vreo 2.Sa mai am ce rontzai.Sper doar ca vorbim de alunele de padure :rofl:.CONTRACOST :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ionutza, n-ai vreo padure pe-aproape, ca sa iei puiet? Ca economisesti timp, de la aluna pana la...alun cu alune e mai lung drumul :wink:
 
Sus