Ingrijirea violetelor

ioana_ralu

Member
Am tradus eu un articol ,pe un alt forum,scris de De Nancy Manozzi,pe care nu pot sa-l postez aici ,despre formarea violetelor trail.Este vb despre acele varietati de violete trail care nu vor cu nici un chip sa faca suckeri,sau ramifica mai greu.
 

ioana_ralu

Member
Si intradevar arata odios,dar pe termen scurt.Ei se gandesc la cum sa arate mai frumos la expozitie.Ma refer strict la articolul pe care l-am citit din nr de anul acesta al revistei AVSA despre formarea violetelor trail
 

Roxana

Active Member
astazi am separat cele trei violete ce stateau impreuna intr-un ghiveci si am vazut ca 2 din ele nu aveau radacini. pot sa pun coletul de frunze la inradacinat in apa?
 

doina

Member
Poti sa pui plantele fara radacina in apa si vor face radacini destul de repede , vor incepe sa vada radacinile in mai putin de 2 saptamani.
Sper ca nu ai lasat plantele fara radacina cu multe frunze :gandit:
 

Roxana

Active Member
nu au multe frunze ca sunt destul de mici. multumesc pentru sfaturi. sper sa reusesc sa le inradacinez.
 

doina

Member
Poti sa le pui si direct in pamant apoi in microsera iar intr-o luna, sigur au radacini.
Eu prefer inradacinarea direct in substrat in pahare transparente pentru ca pot vedea radacinile.
Daca pui plantuta direct in substrat , sa folosesti un pahar de 80 ml .
 

Roxana

Active Member
da, pe una din ele am pus-o azi in substrat pentru ca am vazut ca in apa au inceput sa li se inmoaie frunzele.
 
Sus