Ingrijirea violetelor

emeclau

Active Member
Carmen, Carmen, am vazut ca le-ai lasat numele pus de mine :*
asa-s de dragute, chiar ca is niste doamne :)
si te rog tare fain ceva......cand pui poze , linkuri, te rog trece fiecare link pe un rand...dai cate un enter in loc sa pui virgula intre ele ...te rog
nu de alta, dar daca tot ne dai tort cu ciresica sa o putem savura ca lumea! sa ne sara in ochi!! :p
 

Fleur

Active Member
Frumoase tzep!!! Sa-ti traiasca si sa-nfloreasca!
Si...nu-ti face griji se gasesc niste rafturi faine unde ele stau asa bine si nici nu ocupa loc mult :wink: :rofl:
Asa ca "la mai multe"!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Da, am lasat numele pus de tine. Eu de abia ieri am descoperit "botezul". :D In privinta pozelor am inteles ce ai zis, asa am facut, dar eu le vad afisate fiecare pe cate un rand. Ai modificat tu? Fleur, rafturi nu pun in camere. Caut alte solutii, deocamdata exilez cactusii si asa o sa am mai mult loc. Mai fac si cadouri.... Acum sunt in cercetari. :gandit: :nu stiu:
 

marean

Active Member
La mai multe,faine dragutele !!!
Nici eu nu sunt mai bine decat tine,cotropitorii sunt 'pe vine' :mrgreen: :rofl: :rofl: !
 

emeclau

Active Member
da, Carmen, am aranjat eu..si e a 2-a oara...nu am vrut sa iti spun, dar exista o vorba: daca ceva se intampla o data s-ar putea sa nu se mai intample niciodata, dar daca se intampla de 2 ori, sigur se va intampla si a 3 -a oara :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Inca odata multumesc! trebuia sa-mi spui din prima, ca asa invat! Nu-i cu suparare e de bine! :D :* :hug:
 

marean

Active Member
Aoleu,Carmen,o sa vina din mai multe parti saptamana asta :mrgreen: !Dar desi stiu ca nu am spatiu,nu mai imi inap in piele de nerabdare si bucurie !!!! :oops:
 

mena

Member
Ce de noi impatimiti de virusul violetelor au aparut pe aici... :)
Eu stau si citesc...din umbra...dar sunt si eu roasa de virusul asta pana la pierzanie :wink:
Am deja vreo 20 de frunze care sunt puse la inradacinat :twisted: de nici mie nu-mi vine sa cred cand ma uit la ele ca sunt ale mele :rofl:
Ma bucur ca s-a animat locul pe aici, ca vin noi informatii si asa mai invat si eu cate ceva 8)
Carmen, Marean cine va cotropeste muica zilele astea??? :? A dat virusul si-n voi :giggle:
 

marean

Active Member
Multumesc , sper sa fie toate o.k. :wink: !
Amu eu ma opresc dupa astea , poate asa,o frunza din an in Paste apoi,ca zau sunt destule ! :mrgreen:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Mena, virusul era asa ca nu pot da vina pe nimeni de aici. :nu-mi_place:
 
mm .. vad ca din 2009 nu a mai zis nimeni nimic.. Sper ca o sa imi raspunda si mie cineva :D
Am achizitionat si eu niste puisori de violete, nu m-am putut abtine,i-am pus in paharele de casa buna. Problema este ca nu stiu cata apa sa le pun, nici sa nu ii inec, da nici sa moara de sete.
AM cumparat zilele astea de la farmacie o seringa de 5 ml.. Credeti ca este de ajuns o seringa de apa la 5 zile ?
 

doina

Member
Eu nu ud violetele cu seringa , am adaptat un dop ( de la Fary ) la o sticla de 1 litru si pun putina apa in paharul de suport al paharului in care sunt puii .
Violetele mele sunt pe wick watering asa ca n-am probleme cu udatul dar trebuie sa stii ca atunci cand e vorba de udatul violetelor este bine mai putina apa si mai des decat prea multa si mai rar .
 

Roxana

Active Member
eu ud violetele in farfurioara, cam de doua-trei ori pe saptamana. le pun apa cat sa nu dea pe afara si daca, dupa 10 minute vad ca a ramas apa in farfurioara o arunc.
 

Roxana

Active Member
nici la mine nu cresc vazand cu ochii, dar nici nu pot sa zic ca stagneaza.
probabil ca nu mai avanseaza si din cauza caldurii...
 

Alina L.

Member
Am si eu o violeta mov cu flori simple pe care o tineam pe pervaz insa nu demult am observat ca au inceput sa i se arda frunzele de la soare ( am soare de la pranz pana cand apune , noroc ca am vazuto la timp , din cauza soarelui la geam nu pot tine decat cactusi , suculente si muscate :( ) si ma chinui sa ii gasesc un loc .
O pot pune in bucatarie , pe un dulapior suspendat ?
 

Roxana

Active Member
violetele nu suporta soarele direct. este bine ca ai observat la timp.
daca pe dulap are lumina, e ok. sau o poti pune undeva unde sa aiba soare doar dimineata, pana la 10, maxim 11.
 
Sus