Ingrijirea violetelor

Fleur

Active Member
Mie cel mai rau imi parecand pierd frunze care s-au prins, au si crescut in dimensiuni, astept din zi in zi sa le vad puii si...odata le gasesc maro :cry: si nu stiu de ce fiindca niciunul din factori nu pari sa se fi schimbat.

Ciudat totusi ena, sapierzi toate frunzele dintr-un colet. Sa fi fost pamantul de vina?
 

ena

Member
Fleur, toate frunzele le pun in acelasi tip de pamant: de insamantare, Agro sau Florimo si perlit. Am procedat ca de obicei si cu acestea si nu au venit cand era foarte cald afara. In schimb au stat in pachet o saptamana. A fost groaznic sa vad cum mureau vazand cu ochii mai ales ca nu ma asteptam... Si culmea e ca am frunze primite cand afara era foarte cald si nu au nimic. Nu am nici o explicatie...
 

danya

Active Member
Ena, imi pare rau ca ai pierdut toate frunzele dintr un pachet. Nu e vb de bani, pur si simplu te doare sufletul cand le vezi maro. Dar asta e, mergem mai departe cu alte frunze :D
Aveti dreptate , nu e vb doar de cum le udam... de ex am udat la fel toate frunzele puse la prins si au murit doar unele.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Am nevoie de ajutor! M-am trezit invadata de 9 pui de violete si frunze cat cuprinde (la astea nu stiu soi, culoare, nimic). Am reusit sa fac rost si de perlit, dar nu mai am timp sa citesc cum il folosesc. Pamant am Florasol, deci va rog sa-mi spuneti ce si cum amestec. Daca trebuie, cantat, descantat, dansat.....tot dichisul. Mai am si niste butasi de muscata, dar alea-s alt topic. Repet, urgenta este plantarea puilor. Unora le-am scurtat tulpina, de fapt era o violeta mare si am obtinut 5 mijlocii. Offf, ma adun greu ca toata bucataria e invadata si trebuie sa termin repede, pentru ca altfel azi mancam ....violete. :eek: :? :( Multumesc si astept! :)
 

Sash

Active Member
Tzep esti mortala - auzi invadata de violete :rofl:
Eu as pune toate frunzele in paharut/paharute cu apa si puii i-as planta tot in paharute de unica folosita intr-un amestec de pamant si perlit (nu foarte mult perlit, cel mult 1/4).
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc de sfaturi! Sash, mortala, nemortala, dar e groasa rau.....puisorii sunt mari de tot, cam cat o planta nou cumparata! :) nu exista asa pahare mari, deci trebuie ghiveci. Au si boboci vreo 5 "pui". Azi e vinerea neagra, ca eu ma grabesc rau de tot! :cry:
 

dorinas

Member
Foloseste ghivece de 10 cm in care pui pe fund un strat de 1 cm de pietris/sau nisip/sau bile de ceramica apoi amesteci pamant florimo tip A cu perlit cam 10 % din total si torni amestecul in ghiveci iar in centru puiul de violeta in jurul caruia faci o movilita de pamant in asa fel incat apa sa se scurga pe margini si nu in centrul rozetei. La final uzi putin substratul (nu mult ca el e deja umezit).
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc tuturor pentru sfaturi! Mi-au fost de mare ajutor. Acum florile stau frumos aliniate la fereastra. :marfa: Eu la toate ghivecele pun pietris pe fund, dar am o intrebare, cum arata bilele de ceramica si unde se gasesc? :?:
 

marean

Active Member
Carmen, asa arata bilele de argila http://farm2.static.flickr.com/1259/145 ... 72.jpg?v=0 (cred ca la ele se refereau fetele , eu de-astea folosesc-insa sunt excelente si pietricelele cam tot asa de mari ) .
Se gasesc in Brico,Carrefour(eu de acolo le-am luat) ,etc. , e o punga maro si scrie in ungureste...parca :mrgreen: . O punga mare , parca de 5 l,acum un an,a fost 10 lei .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Aha, multam! Si alea se topesc, sau sunt numai de decor? De fapt daca ma gandesc ca dorinas a zis ca se pot pune pe fundul ghiveciului, nu se topesc. Deci, care e rolul lor? "Curiozitatea a omorat pisica" ........ eu poate scap! :aoleu: :giggle: :whew:
 

marean

Active Member
Sunt formate din argila expandata la temperaturi foarte mari.
Sunt poroase,asa ca retin apa , insa aerul circula printre ele ,fapt ce nu lasa sa stagneze apa si sa putrezeasca radacinile - sunt folosite cu succes in sitemele hidroponice,la diferite plante si ,in special,la orhidee-,cu timpul radacinile vor adera la ele foarte bine .
Eu,sincer,le folosesc pt baza ghivecelor din lipsa de pietricele,alfel ele au alte destinatii mai utile .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Merci! Daca gasesc iau, daca nu raman la pietre ca nu-mi stau in gat. :eek:
 

dorinas

Member
tzep poti folosi si pitricele ca nu sunt rele, rolul lor fiind acelasi, diferenta dintre ele este ca bilele de argila sunt usoare ceea ce conteaza foarte mult atunci cand ai zeci de ghivece pe un pervaz sau pe un raft.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Stau pe pervaz, dar e solid. Cand o sa ma hotarasc sa fac gimnastica, in loc de gantere o sa folosesc ghivecele cu flori :eek: :secret: asa ca au dublu rol.... :rofl: Oricum si daca as cumpara acum argila, tot nu mai umblu la ghivece prea curand. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
andreiacamelia
MesajTrimis: Dum Oct 04, 2009 12:37 pm Titlul subiectului:
Hai ca m-am si distrat putin azi! Pe langa informatiile citite! Rad
Ai grija ca informatiile sunt gratuite, dar distractia te costa! :rofl: :oops:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sus