Ingrijirea violetelor

emeclau

Active Member
stropeste-le cu Mospilan de cateva ori, nu ai nimic de pierdut
daca sunt tripsi, isi vor reveni
daca zici ca nu le pui ingrasamant, poate fi o mutatie...se mai intampla
 

emeclau

Active Member
de obicei, nu
incearca cu Talstar sa le stropesti, gaesesti fiole la fito-sanitare...doar ca e un pic puturos :nu-mi_place:
 

ena

Member
Dana, depinde cat de infestate sunt. Uita-te pe spatele unei frunze... eventual cu o lupa. Sunt foarte foarte mici, dar eu am reusit sa ii disting si cu ochiul liber. La cum arata frunzele este foarte probabil sa fie ceva daunatori. Foloseste Talstar, cum a zis Claudia, sau alt acaricid de la farmacia fito-sanitara.
 

emeclau

Active Member
eu am pus dupa ochi :gandit: dar cred ca cam 1/4 din plic la 750 ml de apa..cam asa...aici e vorba de mospilan
talstar inca nu am folosit :D
 

manuela

Member
Citat dintr-un mesaj al lui Serge Saliba(cunoscatorii stiu cine e, iar pentru cei mai putin cunoscatori, cateva detalii http://www.flickr.com/photos/gesneriads/2377403683/):

Serge Saliba's:
symptomele indica in 90% ca este vorba de un atac de Cyclamen Mites sau poliphagus tarsonemus pallidus sau tarsonemes..este vorba de o specie de acarieni foarte mici de abia poti sa le observi daca nu folosesti o lupa..si ataca centrul coroanei si florile atat, frunzele raman sanatoase si radaciniile dar planta stagneaza,nu mai infloreste si pe urma moare..trebuie neaparat sa le isolezi in alta camera unde nu este nicio alta planta mai ales gloxinia,si sa te duci sa cumperi de la Bricostore sau de la piata rosetti linga banca transilvania(la rond point)o fiola de TALSTAR,o diluez cu 4 litri de apa nu cum spun ei in 10 L,pentru ca acarienul asta este foarte resistent si trebuie o doza puternica..si atunci stopesti coroana, si frunzele si suprafata pamantului..si sa scoti toate floriile(boboci,si altele) si sa le arunci..repeta tratamentul la 3 zile timp de 2 saptamani..in acelasi timp trebuie sa pui in apa cateva frunzele din violetele atacate ca sa ai o rezerva..plantele care vezi ca sunt ne-estetice sa le arunci..stropeste si gloxiniile preventiv.dupa 2 saptamani trebuie stropite 0 data la 15 zile preventiv tot ce ai in casa..
vezi cu ingrasamantul, inginerii vostri habar nu au !!este foarte puternic si daca vrei sa l folosesti trebuie in doza forte mica un sfert de doza recomandata o data la 2 saptamani..si iarna, toamna, inceputul primaverii o data pe luna ca nu e nevoie..decat daca ai plantele intrun spatiu incalzit de minim 23 C.Sper ca am fost de ajutor!!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Manuela generalizarea aia nu-i prea face cinste. Putea sa spuna doar ca informatia respectiva nu e foarte raspandita, sau ca nu sunt multi oameni care o stiu sau ... :mrgreen:
 

danya

Active Member
Tocmai am observat ca mi-au putrezit niste frunze puse la prins. :(
Cred ca nu e bine sa le pun apa in farfurioara frunzelor pt ca pamantul absoarbe multa apa.
Nu stiu cum sa le mai ud ca sa le fie bine. :?
 

ena

Member
Dana, eu le ud cu seringa dar nu intotdeauna asta e cauza putrezirii. Am frunze la care nu am fost chiar zgarcita cu apa si sunt bine si am frunze care au facut mai mult pe drum si desi aratau bine cand le-am primit, au murit toate. Eram disperata! Am pierdut tot acel colet si erau destul de multe frunze. Dar asta e, m-am consolat. Sa se prinda celelalte.
 

emeclau

Active Member
exact, Ena...si eu am ajuns la concluzia ca e chestie de probabilitate, pana la urma sunt prea multi factori de luat in calcul ca sa ne dam seama ce exact nu a mers bine!
si...ca in orice ...nu exista castig fara pierderi!
eu am varietati pe care le-am cumparat de 3 ori si de fiecare data le-am pierdut! da' le mai cumpar si a patra oara si de cate ori trebuie pana o voi vedea ca se prinde si face si flori! :incapatanat:
 

ena

Member
Sincer eu nu credeam ca se poate ca desi aratau bine, sa moara toate frunzele dintr-un pachet, pana nu am patit. Dar in mod cert ca nu erau bine desi asa pareau. Am avut un moment de deznadejde... imi venea sa renunt la toate florile cand vedeam cum le arunc. Nu era vorba de bani, ci de cat de mult le dorisem si imi placeau... Dar mi-am revenit.
 
Sus