ingrijirea trandafirilor pentru a da flori toata vara

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce-i aratarea aia? Scuza-ma, da' ce vrei sa-i faci bietului trandafir? :oops: Sincera sa fiu...nici nu stiu ce sa zic, de ce vrei tu sa faci pomisor un trandafir care nare nici un gand despre asa ceva? :D
 

miki70

Active Member
Pai am zis ca-l tai la 30-40cm dupa ce se scutura florile. Mi-a placut inalt, pomisor dar am realizat ca nu merge si-l fac tufa. I-a mai dat un lastar de jos deci e pe drumul cel bun :wink:
 

jkati

Member
Trandafirii oricum nu infloresc la fel pe parcursul verii, ca acum, si nici nu cred ca trebuie sa l faci nimic special decat sa o lasi sa creasca cum stie ea.
Off.topic.
Nu stiu sa pun poze aici in topic dar va rog sa va uitati in albumul meu sa vedeti ce frumuseti mi-au inflorit.
Daca cineva ar putea sa deschida un topic cu ele i-as multumi. Daca nu se poate rog moderatorii sa stearga.
 

victoria222

Active Member
De-abia astept sa-ti vad colectia intr-un topic, JKati, ca este foarte frumoasa.

Edit: Kati, am pus mai multe poze cu trandafirii tai in topicul deschis de tine si i-am schimbat titlul in "Trandafiri JKati" ca sa fie mai precis. Asteptam si alte poze, ca stiu ca ai o colectie superba de trandafiri.
 

v.cristina

Active Member
mikishor a spus:
Claude multumesc pentru raspuns. Eu am lasat portaltoii la suprafata iar peste iarna trandafirii au ramas nemusuroiti pt ca nu am putut, am avut norocul ca nici unul sa nu-mi inghete. Am un trandafir care l-am facut copac si-l admir din casa (nu ma urc pe scara :), stau la parter) . Acest trandafir are un lastar nou dat de jos si cred ca dupa scuturarea florilor trebuie o sa-l tai la 30-40 cm. Acesta este http://s280.photobucket.com/albums/kk19 ... C03164.jpg
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: are o culoare foarte placuta dar forma nu este prea reusita; prin tundere cred ca o sa reusesti sa-i obtii o silueta mai robusta
 

ionascus

Active Member
Intrebare:
Am trei trandafiri in container cumparati la inceputul lui iunie...daca astept o zi ploioasa pot sa-i plantez in gradina???
De asemenea ma vad nevoita sa mut un trandafir (muncitorii trebuie sa devieze un traseu de conducta).....se prinde la loc daca este mutat????Cu ce trebuie sa-l ajut la transplantare..ma refer la ingrasamant....
 

elipopa

Active Member
ionascus a spus:
Intrebare:
Am trei trandafiri in container cumparati la inceputul lui iunie...daca astept o zi ploioasa pot sa-i plantez in gradina???
De asemenea ma vad nevoita sa mut un trandafir (muncitorii trebuie sa devieze un traseu de conducta).....se prinde la loc daca este mutat????Cu ce trebuie sa-l ajut la transplantare..ma refer la ingrasamant....
si eu am pus mai multi trandafiri la container luna trecuta , nu trebuie sa astepti o perioada mai ploioasa, eu i-am udat bine si deja au lastari noi!!
In ceea ce priveste mutatul nu stiu ce sa zic, fetele am vazut ca pun Revital cand fac transplantari, nu stiu daca ajuta dar merita sa incerci! daca incerci sa-l scoti cu balot de pamant cred ca ar avea mai multe sanse, astfel radacinile nu ar fi prea tare deranjate!!mai asteapta si alte pareri!!
 

elipopa

Active Member
taierile mele au avut efectul scontat! deja au dat muguri noi, sper sa apara si bobocii florali!! :dans: :dans:
 
Sus