ingrijirea trandafirilor pentru a da flori toata vara

catica

New Member
Nu ma pricep la trandafiri. In fiecare toamna octombrie noiembrie tai trandafirii drastic si ii ingrop. Iar in anul urmator am doua transe de flori : prima in luna mai, multe flori si frumoase tin o luna apoi se usuca si pauza pana pe la sfarsitul verii cam prin august infloresc din nou. Nu fac flori tot timpul, asa cum cred ca ar trebui sa faca. Poate ma ajuta cineva cu un sfat. Am doi trandafiri cu flori mari frumase galbene si portocalii, iar doi cu flori rosii grena; astia din urma cred sunt un soi vechi, primitiv, daca ma pot exprima astefel.
Va rog frumos ajutati-ma cu un sfat.

De asemenea pamantul din gradina e cam urat, se intareste dupa ce se usuca. Ce sa-i adaug sa fie mai afanat?

Multumesc frumos anticipat pentru sfaturi!
 

iulia.bv

New Member
Salut Catica ,
Pentru a imbunatii calitatea pamantul incearca sa il combini cu pamant de florarie sau cu nisip si ingrasamant organic sau compost . Din cate stiu eu pentru trandafiri cel mai bun ingrasamant este gainatul de gaina daca ai de unde sa iei :) .Sau ingrasamant granulat din comert ( eu il folosesc pe cel de baumax , special pentru trandafiri )
Pentru inflorire ... sunt mai multe tipuri de trandafirii ...unii infloresc incontinuu de mai , altii doar o singura data prin iulie , altii de doua ori pe an . Incearca sa ii tai floarea trecuta imediat , cam la cinci noduri deasupra unui nod orientat catre exterior , la 1/2 cm de acesta . Am mai citit pe undeva ca adaugarea de coji de banane uscate in preajma radacinii ar ajuta , continand mult potasiu . Mai poti sa folosesti stimulenti de inflorire , cred ca de la VitaFlora ..nu sunt sigura de asta .
Mult succes!
 

v.cristina

Active Member
tare bine ti-a explicat iulia :) :) :) cu completarea ca daca tot cumperi pamant pentru a improspata inceraca pamntul special pentru trandafiri ..se gaseste in supermarketuri in niste saci rosii , eu chiar am luat de curand costa apropae 30 de ron un sac de 50 de litrii

-poti sa incerci si cu balega de cal amestecata cu o mana de faina de oase si una de cenusa si niste urzici putrezite ..un adevarat cockteil

:rofl: :rofl:
 

catica

New Member
Multumesc foarte mult pentru explicatii. Credeam ca mai trebuie taiati din cand in cand anumite crengute ca sa aiba flori permanent.
Cred ca nu pot sa cumpar si sa pun prin toata gradina pamant de la florarie. E cam scump. Dar ideea cu cojile de banane imi place.
Am intr-un colt al gradinii iarba tocata din ultimii 2 ani, poate e buna.
Apropo de cojile de banane uite ce am gasit pe youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=lIyEQoxg ... re=related

Cred ca e foarte buna metoda pentru refacerea panamtului pe o suprafata mai mare. Producerea compostului cu ajutorul ramelor si asta in cateva saptamani.
 

catica

New Member
iarba tunsa am vrut sa scriu

Dar chiar nu am de unde lua nici balega, nici gainat, nici cenusa, urzici mai gasim.
Este vorba de o suprafata destul de mare si nu cred sa-mi ajunga nici 30 de saci de 70 litri ca sa pun in toata gradina.

Ce ziceti de metoda cu rame? Folosim reziduurile din bucatarie; am inteles ca se pot pune la rame si ziare maruntite si imbibate cu apa. Dar cred ca-mi trebuie foarte multe rame! Hmmm.... Papa ele tot de acolo si ramane un compost numai bun pentru plantulele noastre.
 

lelia

Well-Known Member
Cred ca ,trandafirii achizitionati din comert necesita pamant mai afanat si bogat in nutrienti insa soiurile comune se descurca in aproape, orice fel de pamant.Incearca sa pui in jurul lor ,de cate ori poti ,cate o mana de pamant mai bun si pune atonik o data la trei luni.Eu tai florile pt vaza si astfel stimulez lastarii noi si inflorirea .
 

v.cristina

Active Member
ca sa avem flori toata vara trebuie sa tinem cont de urmatoarele :
-udarea , care este foarte importanta in aceste zile de canicula
-fertilizarea
-stropirea impotriva daunatorilor si a bolilor
-indepartarea trandafirilor uscati
-saparea in jurul trandafirilor si curatarea buruienilor
 

michaela

Active Member
si as adauga si "locuiasca" intr-un spatiu insorit.... nu prea le merge bine in locuri umbroase :wink:
 

Blitz

Active Member
Multumim, sfaturile sunt foarte bine venite. Mai am o intrebare: fertilizant foliar este ok pentru trandafiri? Am, dar l-am folosit cu frica :oops:
 

michaela

Active Member
Eu nu am folosit niciodata- pe cuvantul meu! nici un fel de ingrasamant la trandafiri...dar cei care au facut-o, se pare ca sunt multumiti (am auzit pareri)
Ai mei infloresc din mai pana cand vine zapada, exceptie face unul care infloreste in mai si cam in august a doua inflorire, dar au soare plin... toata ziua.
 

Blitz

Active Member
Adevarul este ca nici eu nu am folosit ingrasamant pana acum, doar ca toamna le mai puneam pamant "mai bun" in plus. Bineinteles ca sunt udati, sapat periodic in jurul lor si scoase buruienile. Dar as vrea sa le fac un pic de mai mult bine :wink:
 

v.cristina

Active Member
michaela a spus:
Eu nu am folosit niciodata- pe cuvantul meu! nici un fel de ingrasamant la trandafiri...dar cei care au facut-o, se pare ca sunt multumiti (am auzit pareri)
Ai mei infloresc din mai pana cand vine zapada, exceptie face unul care infloreste in mai si cam in august a doua inflorire, dar au soare plin... toata ziua.
inseamna ca ai sol foarte bogat in substante iubite de trandafiri ...baftoaso!
 

michaela

Active Member
Cristina.... ce sa zic... e un sol... naspa din punctul meu de vedere :) ..... dar intr-adevar le merge super.Eu am adaugat compost, cat s-a putut :oops: Are continut mare de nisip/ pietris; in zona in care locuiesc au fost gauri mari de la bombardament (al 2-lea razb) si am inteles de la batrani ca au fost facute "umpluturi" eu locuiesc foarte aproape de fosta fabrica de caramida.... unde a fost filmat "Pistruiatul"- care bineinteles nu mai e demult
 

victoria222

Active Member
Elena, mai asteapta putin, si cand va fi timpul potrivit pentru desfacerea musuroiului si taierea trandafirilor (cand infloreste forsythia), vei stropi si trandafirii. Pentru aceasta stropire de primavara cred ca trebuie sa folosesti un fungicid sistemic.
 

tranda09

Member
Pentru stropirea trandafirilor, la Obi este din 3 martie oferta pntru pompa de stropit 16 l la numai 54 ron.Mi-am luat si pare ok.
 

elaelena

Member
bineinteles ca astept sa se incalzeasca, voiam sa ma informez din timp ca sa incep sa cumpar ceea ce trebuie; pentru fertilizari de care folositi, cu eliberare lenta in sol sau dizolvat in apa de udare?
 
Sus