Ingrijire hibiscusi de la Gommer

bebe Iris

Active Member
Poate cineva care detine hibiscusi achizitionati de la Gommer ne poate sfatui care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam dupa primirea coletului cu hibiscusi, pentru a fi siguri ca nu procedam gresit cu intretinerea lor.
:D
Multumim anticipat!
 

ani

Member
Am sa va spun cum am procedat eu cu ei: cand i-am primit i-am pulverizat bine si i-am stropit cu insecticid pentru aveau oarece musafiri pe frunze. Apoi i-am trecut cu intreg coletul in ghivece putin mai mari in amestec de turba, cocopeat si perlit, am considerat ca tot sunt stresati de pe drum, pot sa-i mai stresez si eu! I-am tinut departe de ceilalti cateva zile, unii au avut nevoie de punga deasupra pana cand s-au invatat cu programul meu. Se poate sa mai piarda frunze, dar cresc altele.
 

albela

Active Member
Eu i-am pus in ghivece mai marisoare, in pamant Compo Sana amestecat cu perlit. I-am tinut o perioada destul de lunga separat de ceilalti. I-am udat cand se usca pamantul. Nu au pierdut deloc frunze si nici nu le-am pus punga ca nu am vazut nici o problema la ei. Doi din ei au inceput sa infloreasca destul de rapid dupa achizitie.
 

albela

Active Member
Cumparati de la Gommer, Dane. Tocmai am facut o comanda comuna si fetele se intreaba daca au nevoie de ingrijire speciala.
 

danref

Member
Aha ,ala e un vanzator de hibiscusi .Si de ce ma rog hibiscusii de la ei ar face rabat de la regulile generale de ingrijire a hibiscusilor?Mai sa fie ca ma-ti blocat cu Gommeru asta :eek:
 

Fleur

Active Member
Eu in afara de a-i pune in ghivece putin mai mari cu pamant florimo si perlit nu le-am facut nimic. N-au avut chiriasi :D I-a plouat toate ploile alea din vara asa ca nu i-am mai stropit si se pare ca le-a placut.
 

Fleur

Active Member
Eu as zice ca sunt mai rezistenti ca cei din florarie fiindca sunt altoiti si portaltoiul e sigur unul rezistent.
 

danref

Member
Eu stiu ca in primul rand trebuie sa stii ce cumperi nu de unde cumperi si de la cine.In functie de ce ai cumparat incepi sa aplici tot ce trebuie ca varietatea in cauza sa nu sufere si sa aiba tot ce trebuie sa se dezvolte armonios.Diferenta dintre cei altoiti si cei ce traiesc pe radacini proprii este alta .Sunt soiuri si soiuri la hibiscusi .Multe din ele e musai sa fie altoite deoarece lasandu-le ne ajutate ele nu sunt in stare sa-si dezvolte un sistem de radacini performant care sa fie in stare sa hraneasca planta optim si cu flori spectaculoase.Cine vrea ,poate sa incerce o varietate care se cere altoita insa tratata ca un hibiscus direct.Nu v-a muri insa va fi firava si cu flori pipernicite si diferit colorate fata de standartul omologat in Nomenclator.Cat despre portaltoi sunt varietati anume alese pt acest scop de la care cu greu se poate face rabat.
:)
 

fdana

Member
In plus eu le-am mai rupt plasa de la pastila de turba in care sunt pusi pentru ca altfel in timp plasa aceea tine umiditate la radacini si riscul de a pierde planta e mare.
 

Sash

Active Member
danref a spus:
Eu stiu ca in primul rand trebuie sa stii ce cumperi nu de unde cumperi si de la cine.
:)
Teoretic asa este, insa practic... De Gommer am auzit in general numai lucruri bune, insa sunt si alti producatori care vand hibi fragili ca plante nu ca soi.
Uite, de exemplu eu am un arnottianus care desi teoretic este soi nativ, poate fi folosit ca portaltoi etc ca planta este foarte fragil si are o dezvoltare foarte lenta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dane fetele sunt obisnuite cu hibiscusii olandezi comerciali, de serie. Astia sunt nealtoiti si nu fac figuri la calitatile solului.
 

danref

Member
Legat de Goomer care vad ca a facut furori printre forumistele noastre,in primul rand am corectat titlul acestui topic sa nu creem confuzii,sa nu creada cineva ca hibiscusii goomer o fi vreo specie aparte de hibiscusi mai ales pentru incepatori care pot fi lesne dusi pe cai de cunoastere nepotrivite.
Asadar Goomer.Am aruncat si eu o privire pe listele lor cu hibiscusi la vanzare intradevar au foarte multe soiuri de rosa sinensis la comercializare si pare sa fie unul dintre cei mai bine aprovizionati crescatori din Europa.Am recunoscut pe listele lor foarte multi hibiscusi obtinuti si omologati in Australia,SUA ,Noua Zeelanda si Africa de Sud.Iar cei care nu-mi suna cunoscut sunt probabil varietati locale adica ,europene.Daca are cineva si doreste sa scaneze si sa puna pe forum mostre din etichetele care au insotit hibiscusii la pachet pt ca sunt curios sa vaz cum sunt prezentate.In cea ce priveste listele lor de prezentare pot sa va spun ca sunt foarte sarace in informatii si multe din diametrele florilor sunt puse din burta.Nu mai spun de alte info care ar trebui prezentate potentialului cumparator.Dar banuiesc ca ei sunt multumiti cu cifrele vanzarilor lor si nu isi mai bat ei capul cu minimul de instructaj al soiului cu pricina.
Tocmai de aceea voi incerca cat de curand posibil ,aici la sectiunea noasta dedicata hibiscusului ,sa dezvolt pe cat pot, soiurile la care am acces din Nomenclatoare sa vi le fac cunoscute si voua.Vor fi acolo informatii legate strict de varietatea respectiva spre exemplu : marimea florii si a tufei,ce stil de crestere are,daca merge altoit sau nu,cine a fost mama si taica-su si binenteles numele hibridizatorilor si tara unde a fost omologat prima data ca varietate etc.
Acestea fiind zise va doresc mult succes in continuarea si sa ne auzim cu bine
regrads :D
 

michaela

Active Member
Gommer este, daca nu stiai danref un hibridizator si crescator Olandez.
Unul dintre hibrizii sai este Jolanda Gommer(dat dupa numele sotiei sale) mother-Topaz Glory father-Fifth Dimension hibridizator-Gommer, crescator-H J Gommer, tara de origine- HOLLAND data inregistrarii 15/01/2005 si imi pare rau pentru om ca este ironizat asa.... zau :(
 
Sus