Ingrijire hibiscusi de la Gommer

ionascus

Active Member
Dintre cei doi hibilici de la Gommer,Lora sta sa infloareasca,are un boboc mare...zilele astea o pazesc sa o pozez....sper sa va incant cu o poza cat de curand....
Am instalat legi drastice in camera,fara curent,fara variatii extreme de temperatura-sunt 20 grade in camera,dar se pare ca-i prieste...
 

marirogo

Active Member
Codrina, abia astept sa-ti vad frumusetea! Se pare ca vei fi prima care se va bucura de hibi de la Gommer!
 

bebe Iris

Active Member
Atena, din cei ajunsi in toamna asta? :eek:
A venit cu floarea gata de inflorit?
Si la mine a venit pe drum Tamibon cu un boboc mare, dar s-a uscat, nu s-a mai deschis.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ai mei unul a ramas fara frunze integral dar are deja muguri noi de frunze iar cel de-al doilea lastareste si el. Fara boboci pana acum dar e prea repede sa ma pronunt :)
 

ionascus

Active Member
Din cei doi hibilici Lora si Smokey Mountain,Lora avea 3 boboci,doi mai prichindei si mai chinuiti au cazut,bobocul mare se dezvolta...
 

albela

Active Member
Are soare destul de mult, cam 18-19 grade, cocopeat, udat cand se usuca pamantul. cam asta e. Asa stau toti gomerii cei noi si arata bine toti. Nici unul nu a mai pierdut nici o frunza, in afara de cele pierdute pe drum.
 

albela

Active Member
Ce ciudatenie :eek: . Key West (cel de mai sus) s-a pus pe facut seminte. Eu nu l-am polenizat artificial.
 

ghia_don

Active Member
La mine Oberonul a facut o capsula...ce m-am bucurat...cind s-a copt am desfacut-o si surpriza...era goala :cry: ...Eu n-am pus mina pe ea cit a crescut, de teama sa nu cada, dar ea , hoata, a crescut numai in invelis nu si in continut...
Nu vreau sa te dezamagesc, mai bine verifica....dar la tine e posibil, ca si adeniumii au facut seminte :) ..
 
Sus