Ingrijire hibiscusi de la Gommer

doina2009

Member
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjO_f2ShLPLAhXDqxoKHfqaDOIQFggwMAQ&url=http://www.azotatdeamoniu.ro/&usg=AFQjCNEmHziOtwKOOR4YHTh5rjrfBeqf1A&bvm=bv.116274245,d.bGs
pe la noi il folosim la griu porumb na e cam 80 ron sacul de 50 kile
asa gasesti la 100 grame la pungute culoare maroniu roscata dar este 5 ron o suta de grame
Multumesc mult, o sa caut pe la fitosanitare.
Si in ce proportie se pune la plante, tot o lingura la litru de apa!!!!
 

LadyBug

Well-Known Member
Azotatul nu distruge ramele?
Hibiscusii de la Dafral sau de la domnul Popescu (de la Gommer)? Pe cei de la dafral inca nu, ca e prea frig la ei, si oricum vreau sa mai astept. Hibiscusii de la domnul Popescu ii am din toamna, doi dintre ei au facut mai multe floricele, unul chiar de curand mi-a facut doua flori (una pe la sf lui februarie, parca, si una de 8 martie). Cum au sosit si-au pierdut cateva frunze, dar sunt bine, chiar daca saracii au stat in mediu foarte uscat si cald si fara prea multa lumina. Cand se face cald vreau sa-i duc si pe ei in alta parte, unde sa aiba soare mai mult. Ciudat e ca la doi dintre ei au aparut niste puricei foarte foarte mici, albi, pe pamant.
In urma celor citite, cred ca nu mai incerc sa-i inmultesc, pentru ca probabil trebuie neaparat sa fie altoiti, asa ca mai bine ma las pagubasa.
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce treaba au ramele cu hibiscusii? ca doar nu le pui rame in ghiveci ca sa-ti afaneze pamantul, ca doar ghiveciul nu-i gradina?
Si nu vad de ce ai pune azotat si nu ingrasamant special, mai ales ca daca vrei sa-ti infloreasca ai nevoie de un ingrasamant cu mult fosfor - P, si asta doar pe termen scurt, 2-3 saptamani, dupa care te intorci la o formula echilibrata, NPK 20:20:20
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu nu am zis ca as folosi asa ceva, din contra, doar am spus ca face rau ramelor pentru ca scria mai sus cineva ca pune azotat la porumb si grau. Eu am niste ingrasaminte speciale pentru inflorit, bastonase cu guano care-s pe terminate, altele sunt lichide si le folosesc mai rarut, cel mai des le folosesc la frezii si crini...
Oricum, deoarece eu tin multe ghivece pe pamant vara, intra in ele rame. In ghivecele foarte mari am folosit pamant de gradina combinat cu pamant de florarie, dar la hibi am folosit numai pamant de florarie, usor, desi i-am pus in ghivece foarte mari (mai mari decat ar fi recomandat).
La hibi nu am folosit altceva decat 2 bastonase, pana acum, voi vedea la vara daca suplinesc si cu fertilizant lichid.
 
Ultima editare:

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am inteles. Da, in ghivecele pe care le ti in gradina peste vara ai mari sanse sa-ti intre rame.
 

doina2009

Member
Am o intrebare, la Gommer apar:
Fertilizer 10-52-10
Fertilizer 18-5-35
Fertilizer 20-20-20
Fertilizer Plantprod 20-8-20
Fertilizer 28-14-14
ma poate lamuri cineva pentru ce plante sunt!
 
Sus