ingrijire banan in ap.

roberto_sc

New Member
imi place f mult bananele asa ca am cumparat un banan de la florarie care dupa ce a crescut , l-am pus intr-un ghiveci mai mare.
problema este ca de atunci numai prea creste, frunzele se usuca, i-au dat 2 lastari si de cca 2 saptamani ii pun o data pe saptamana ingrasamant.
il tim intr-o camera luminata si are temp de cca 21 gr.
dece totus nu creste. as dori ceva sfaturi de la cunoscatori. imi doresc sa faca rod, sunt dispus sa ii fac si o sera daca este nevoie.
ii pulverizez frunzele cam la 2 zile si tot atunciil si ud.
poate cineva sa imi spuna daca procedez bine?

razvan
 

ghimpe--

Member
Nu mai creste pentru ca l-ai pus intr-un vas prea mare, acum toate energia lui se duce in cresterea si dezvoltarea radacinii.

Trebuie sa ii schimbi ghiveciul cu altul doar unpic mai mare. Esti sigur ca acel banan va face banane?? Ia intereseaza-te unpic pe google cum arata/creste/intretine un bananier :?

Domnul Attila avea niste soiuri de banani care si fructificase... cauta pe forum. Cred ca are si de vanzare, cel mai bine il contactezi si vorbesti cu dumnealui.
 

mvjhon

New Member
Pentru cine isi doreste un banan in apt, sa dea fuga la kaufland, au cu 15 lei un soi ornamental.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La voi ca la noi nu am vazut :( (si mie mi-ar place unul )si nu cred ca au dat buluc cei care vroiau sa se suie in el :rofl:
 

Kati

Active Member
Si eu am vazut banan de vanzare, dar nu mai stiu unde. Cred ca tot in Kaufland. Erau mici, foarte dragalasi, dar cand ma gandesc cat de mare o sa se faca in 2-3 ani... :roll: Am renuntat.
M-a batut gandul prin 2000 sa-mi cumpar unul de la Budapesta, ca la noi pe vremea aceea inca nu se gaseau. Cred ca pana acum ma suiam in el, apropo de ce spunea Gabiuta mai inainte :rofl: :tavalit:
Indiferent de soi, bananierii tot mari se fac, daca nu in inaltime, apoi in latime cu atat mai mult.
 

stelia13

Member
acum regret ca nu sunt la oras :(
cel mai aproape kaufland este la vreo 70-80 km :(
cand voi ajunge eu la kaufland...nu o sa mai fie banani :roll:
 

Aura

Member
sfaturi ingrijire banan

Buna tuturor,
va rog sa imi dati cateva sfaturi in legatura cu bananii. Bananul meu este aproape pe moarte, de fapt...a cam murit, insa trag speranta ca ii voi putea salva puisorii. Am cumparat acest banan in vara, in iulie. Inaintea lui am mai avut un banan care a murit ...tot in iarna...s-a stins putin cate putin ...intai i-au ingalbenit frunzele , apoi i s-au inmuiat tulpina , radacina...asa se intampla si cu bananul pe care il am acum...dar spre deosebire de anul trecut, frunzele de la bananul acesta s-au uscat f. rau...precum ca tutunul pus la uscat...daca strang frunza in mana ..se farama.... au sarit peste etapa ingalbenirii...si au culoarea precum a tabacului....fiecare frunzulita care rasarea, iesea la iveala...se dezvolta cu aceasta " malformatie"....cu uscatura....Bananul matur acum nu mai are nicio frunza...si e doar un bat....aproape uscat...eu i-am taiat frunzele uscate ....asa am fost sfatuita.....i-am schimbat de curand si ghiveciul...intr-unul mai mic...i-am pus si ingrasamant Osmocote si vad ca se usuca si mai rau...pe bananul de anul trecut ...banuiesc ca l-am udat cam mult, dar pe cel de anul acesta.....nu stiu, nu stiu unde am gresit....sau o fi vreun parazit ceva....
va rog daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
Va multumesc.
Aura
 

Aura

Member
eu am cumparat acesti doi banani de la florariile Tria' s.Cand mi se casunase mie , acum doi ani, pe banani..vazusem in Bricostore cu 99,00 Ron ...banani cam de 1m....imi erau atat de dragi...ca eram dispusa sa dau si suma aceasta....apoi am vazut la aceste florarii, la aceeasi inaltime, sau chiar mai mari, cu 29 ,ooRon...dar din sunt Olanda...si cineva imi spunea zilele acestea ca tot ce iese din serele din Olanda...nu va rezista la noi....
Aura
 

Aura

Member
Bine v-am gasit!
...pana la faza de inflorire a bananului meu e drum lung... cale batuta..nu m-am gandit atat de departe ...ca bananul meu va inflori...si va fructifica.....ma bucura ideea de a avea un banan cpe care sa-l vad in fiecare dimineata...deocamdata vreau sa-l salvez, dar nu mai am nicio sansa, bananul adult s-a stins de tot ...iar la bananii puiuti...frunzele sunt f. uscate...cred ca am gresit ca am pus ingrasamant....am mai ucis niste banani...cred ca o sa ma lecuiesc de crescut banani...nu-s de mine...
Aura
 
Sus