Ingrasaminte pt orhidee -marci,aplicare,concentratii

Morena

Member
Ma bag si eu in vorba, ca proaspata posesoare de Phalenopsis-i (am 3 bucati din martie). Eu am cumparat asta:

http://www.hidroponica.ro/nutrienti-pen ... -myst.html

si le stropesc cind mi-aduc aminte. Din observatiile mele, accelereaza dezvoltarea si transformarea nodurilor adormite in tije florale.
Eu am folosit Orchid Myst la o phalaenopsys care nu avea nici o radacina cand am desfacut-o. Asta era in September 2014. Acum face radacini in veselie si are si tija cu flori.
Baby Bio ati folosit cumva?
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
A inceput si nevasta mea sa puna pe la orhidee dupa ce le-a vazut pe ale cumnatamii pline de flori si cu cate 2 tije dar deocamdata nu misca nimic. Sau poate daca stau eu virusat cu ele toata ziua nu-si face efectul.:tavalit:
 

MaraSilvia

New Member
Buna ! Pentru cine are ingrasamant Agro Cs pentru orhidee , nu luati in considerare dozajul de pe sticla 15ml/2 litri ! Am cautat pe site ul lor si scrie 15ml/5l asa ca țineți cont de ce am zis pentru puteti sa ardeti planta !
 

GeorgyMB

New Member
Buna! Foloseste cineva Atonik? Cum este? Functioneaza? Ma lupt de o luna cu o phala (am facut o prostie cu apa si am lasat-o cu toate radacinile putrede de a trebuit sa le tai) s-o fac sa scoata radacini. Am incercat cu metoda pungii si fara rezultat. Mai mult, ciotul mereu miroasea a ud asa ca am renuntat la aceasta metoda si am bagat-o intr-o mica sera. Doar atat voiam sa stiu: functioneaza Atonik-ul?
 

MaraSilvia

New Member
Buna! Foloseste cineva Atonik? Cum este? Functioneaza? Ma lupt de o luna cu o phala (am facut o prostie cu apa si am lasat-o cu toate radacinile putrede de a trebuit sa le tai) s-o fac sa scoata radacini. Am incercat cu metoda pungii si fara rezultat. Mai mult, ciotul mereu miroasea a ud asa ca am renuntat la aceasta metoda si am bagat-o intr-o mica sera. Doar atat voiam sa stiu: functioneaza Atonik-ul?
Eu zic sa o replantezi in ghiveci si sa ii pui scoarță, sa o uzi moderat, cu pulverizare pe frunze, am fost si eu intr-o situație asemănătoare , avea doar 1 rădăcina sau 2 phale,si dupa 7 luni au iesit 6 rădăcini ! Cu fertilizare lunară cu ingrasamant Agro pentru orhidee ca are concentrație mare de azot parca si o ajuta la frunze si rădăcini, are si 3 frunze noi !Daca te intereseaza de unde am luat ingrasamantul ,a fost de la Practiker si a fost 12 lei sticla de 500 ml .
 

GeorgyMB

New Member
Eu zic sa o replantezi in ghiveci si sa ii pui scoarță, sa o uzi moderat, cu pulverizare pe frunze, am fost si eu intr-o situație asemănătoare , avea doar 1 rădăcina sau 2 phale,si dupa 7 luni au iesit 6 rădăcini ! Cu fertilizare lunară cu ingrasamant Agro pentru orhidee ca are concentrație mare de azot parca si o ajuta la frunze si rădăcini, are si 3 frunze noi !Daca te intereseaza de unde am luat ingrasamantul ,a fost de la Practiker si a fost 12 lei sticla de 500 ml .
Mersi! Eu am ingrasamant VitaFlora nici asta nu stiu cat de bun e. L-am imprumutat putin de la maica-mea care are Cymbidium
 

Roxanna

Active Member
Buna ziua.Ce parere aveti despre betisoarele Compo,sant bune sau le fac mai mult rau? Multumesc.
Nu am folosit niciodata. Mi-e teamă că daca rădăcinile vin în contact cu betiosoarele o sa se arda. Prefer să folosesc o cantitate mica de ingrasamant dizolvat în apă.
 

Roxanna

Active Member
Ce ingrasamant imi recomandati? Multumesc mult.
In prezent folosesc un ingrasamant adus din străinătate care nu este disponibil la noi. Însă, înainte de asta am folosit tot felul de mărci găsite în florarii, doza jumătate din cea menționată pe ambalaj, pentru ca folosesc apă de la robinet, care mai conține săruri. Nu pot să spun că am observat mari diferente intre ele, asa ca ajunsesem sa ma orientez după raportul cantitate/pret.
 

liliput

Member
In prezent folosesc un ingrasamant adus din străinătate care nu este disponibil la noi. Însă, înainte de asta am folosit tot felul de mărci găsite în florarii, doza jumătate din cea menționată pe ambalaj, pentru ca folosesc apă de la robinet, care mai conține săruri. Nu pot să spun că am observat mari diferente intre ele, asa ca ajunsesem sa ma orientez după raportul cantitate/pret.
Adica apa de la robinet e buna ptr ele?? Ce e de preferat,cea de ploaie sau de la robinet?
Multumesc.
 

Roxanna

Active Member
Adica apa de la robinet e buna ptr ele?? Ce e de preferat,cea de ploaie sau de la robinet?
Multumesc.
De preferat e cea de ploaie, totuși eu le ud cu apă de la robinet. In orasul meu apa nu e dură și nu am observat sa faca în vreun fel rau orhideelor mele. Dar scad cantitatea de ingrasamant la jumătate.
 
Sus