Ingrasaminte pt orhidee -marci,aplicare,concentratii

angela draganoiu

Active Member
Am mai multe orhidee phalenopsis, unele le am de circa 3 ani, si pina acum nu le-am pus ingrasamint. m-am gindit ca ar fi timpul s-o faca asa ca am cumparat unul insa nu stiu cum se face. va rog ajutati-ma cu sfaturi.
 

Tina

Active Member
Eu stiu ca ingrasamintul nu se pune pe pamintul/scoarta uscata... asa ca, intii uda-le si abia apoi pune-le apa cu ingrasamint.. iar ca si cantitate, respecta indicatiile de pe sticla de ingrasamint.. vara in fiecare saptamina, iarna- o data la 2 saptamini.. :wink:
Bafta !
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc de raspuns Tina. pe mine ma intereseaza cum sa fac, adica daca pun eu ingrasamintul lichid peste scorata uda, lichidul se va scurge si nu va ramine decit foarte putin pt planta. asta intrebam eu.
 

Hariclea

Member
Eu fac o dilutie usor mai mare decat ce este indicat pe prospect si ud ca si cum ar fi apa simpla o data pe saptamana.
 

Tina

Active Member
Nu pui direct ingrasamint lichid.. faci amestecul intr-o sticla (un capac la.. cum sunt indicatiile) si cu amestecul acela uzi scoarta.... atita cit m-am sinchisit eu sa pun ingrasamint, ale mele nu au avut nici o problema.. :wink: :D
 

angela draganoiu

Active Member
cred ca nu m-am exprimat prea clar. sar'na da' stiu sa fac amestecul .............. eu intrebam ce mai ramine pe scorata daca lichidul curge si nu este absorbit de pamintul din ghiveci ca la celelalte plante ? asta e nedumerirea mea.
 

floare mica

Member
Angelinna si Nimf3, ingrasamintul pentru orhidee se numeste FloraSelf si l-am cumparat din Hornbach. Are efect imediat, cu un raport de substante nutritive special stabilit pentru toate tipurile de orhidee.
Se pune o lingurita de ingrasamint la 2 litri de apa curenta sau 1/4 dintr-un capac (marginea superioara a filetului) la 4 litri de apa si se uda cu aceasta solutie o data pe saptamina din luna mai pina in septembrie inclusiv.



Dupa cum am mai spus, am udat orhideele cu acest amestec din septembrie anul trecut fara pauza si vad ca le merge exceptional. :rose:
 

angela draganoiu

Active Member
floare Mica multumesc, daca la mine te refereai, am luat si eu tot de la Hornbach insa alt ingrasamint ca asta de care vorbesti nu mai era.
 

simonac

Member
angela, apa cu ingrasamant care se scurge, eu o refolosesc si la celelalte orhidee, iar la sfarsit ud si celelalte ghivece cu ea, asta ca sa n-o arunc :wink:
 

floare mica

Member
angela draganoiu a spus:
floare Mica multumesc, daca la mine te refereai, am luat si eu tot de la Hornbach insa alt ingrasamint ca asta de care vorbesti nu mai era.
Angela, le-am raspuns lui Angelinna si nimf3 ! Stiu ca tu m-ai intrebat de unde am cumparat ingrasamint dar poate ca ele n-au citit ce raspuns ti-am dat si de aceea au intrebat.

Si...am citit mai sus despre nedumerirea ta ! Eu pun solutia de udat intr-o sticla spalata bine in prealabil de "pur balsam" care are dopul acela cu cioc. Torn peste scoarta din ghiveci incet, din loc in loc ca sa absoarba cit mai mult. Cind apa s-a scurs in farfurioara, mut ghiveciul in alta farfurioara si rastorn cu atentie peste scoarta din ghiveci si tot asa de vreo 3-4 ori pina ce scoarta se imbiba bine. Arunc surplusul daca mai exista si ud planta din nou peste o saptamina ! Ia ceva timp dar merita efortul. :D
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Floare Mica. m-am lamurit intru-citva, adica stiu cum sa procedez. insa spune-mi, te rog, mai intii uzi orhideele si apoi pui ingrasamint sau asta e "apa de udat" ?
 

floare mica

Member
angela draganoiu a spus:
multumesc Floare Mica. m-am lamurit intru-citva, adica stiu cum sa procedez. insa spune-mi, te rog, mai intii uzi orhideele si apoi pui ingrasamint sau asta e "apa de udat" ?
Intr-o sticla de 2 litri pun apa de la robinet, in ea torn o lingurita de ingrasamint,
cu aceast amestec ( apa + ingrasamint ) ud orhideele ! :D
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Floare Mica. nu-mi era clar daca sa ud mai intii plantele si abia apoi sa pun ingrasamint (asa fac cu celelalte plante).
 

marean

Active Member
Eu nu am gasit ingrasamant special pt orhi,insa folosesc unul general , 1/4-1/8 din doza recomandata,pus in apa de udat (fara sa ud in prealabil orhideea).Metoda asta apare pe toate siturile de specialitate pe care le-am "vizitat" din strainatate ...practic,nu ar trebui sa le arda radacinile,din moment ce doza e atat de diluata,si la fel cred ca se poate face si cu ingrasamantul special(care oricum are o doza de chimicale mult mai mica fata de celelalte ingrasaminte ) .
Asa fac eu,nu spun ca e neaparat "mai cu mot" metoda mea,insa vad ca le merge bine tuturor orhideelor,au inceput sa apara noi psbulbi si bobocii lui phale cresc de minune...chiar si cele din hidro-cultura se acomodeaza frumos...
Mult succes!
 

roxy

Member
am cumparat si eu solutie nutritiva pentru orhidee de la Vitaflora. ma pregatesc sa o aplic astazi
 

marean

Active Member
marean a spus:
Am cumparat si eu ieri ingrasamant special pt orhidee,am zis ca poate asta special o fi mai...special :mrgreen: !
Eu am luat de la Agro,stiu ca e o firma buna,sper sa fie exact ceea ce au nevoie dragalasele mele :wink: !
Angela,tude care ziceai ca folosesti ,de e asa un producator de miracole si inflorescente ? :mrgreen:
cornelia a spus:
Am luat si eu FloraSelf pentru orhidee. 5-4-6 cu microelemente si chelati. Sa-l vedem la treaba.

marean a spus:
Suna bine,bafta!Al meu are NPK-ul 6-5-6 ,dar diferenta e prea mica...ma intreb daca il pot folosi si pt mandarin,m-am uitat la cel pt citrice si avea un NPK de genul 7-54 sau ceva de genul...n-am cumparat pt ca am o singura citrica :rofl: ...daca nu,ii pun din cel pt uz general :wink: !

cornelia a spus:
Vezi ca mai sunt si alte lucruri de care sa tii cont nu doar NPK. La valorile microelementelor te-ai uitat? Mai exact, ce scrie pe eticheta?

marean a spus:
Hmmm,grea chestie ,eticheta nu-i prea explicita...de la eticheta,citire :rofl: :
total azotati cum e N-6%
saruri azotoase de azot cum e N-3,4%
saruri azotoase de amoniu cum e N-2.6%
Oxidul de fosfat solubil in apa,cum e P2O5-5%
oxidul de potasiu cum e K2O -6%
Cam atat,daca tu reusesti sa traduci hieroglifele astea ,cu atat mai bine :mrgreen: !
Eu n-am habar :oops: !

cornelia a spus:
Adica dracia asta accentueaza cresterea. E bine ca sunt solubile. Nu zice nimic de alte minerale.

angela draganoiu a spus:
marean a spus:
Am cumparat si eu ieri ingrasamant special pt orhidee,am zis ca poate asta special o fi mai...special :mrgreen: !
Eu am luat de la Agro,stiu ca e o firma buna,sper sa fie exact ceea ce au nevoie dragalasele mele :wink: !
Angela,tude care ziceai ca folosesti ,de e asa un producator de miracole si inflorescente ? :mrgreen:
scuze Marean ca acum am vazut intrebarea ta. cred ca este Como sau FloraSelf cu microelemente, pretul ............. nu mai stiu ca e cam de mult, parca prin martie ?!
ma uit diseara si iti spun corect de care am luat.

marean a spus:
Merci mult Cornelia,sa inteleg ca ajuta la crestere...bine si asa :mrgreen: !
O sa alternez cu celalat,care o concentratie de potasiu mai mare !
Multumesc Angela,sa-mi spui,daca vrewi si ce contine,sunt curios ce difera in concentratia substantelor ! :wink:

angela draganoiu a spus:
Marean uite ce ingrasamint folosesc :
- este de la firma COMPO,
- este un ingrasamint organic-mineral NPK 3+4+5()+0,9 cu sulf si microelemente cu total azot 3,0 % , azot nitric 0,4$, azot amoniacal (NH4)1,2 %, azot ureic (NH2) 1,1 %, azot organic 0,4 %. pentoxid de fosfor solubil in citrat amoniu neutru si apa 4,0 %, oxid de potasiu solubil in apa 5,0 %, sulf solubil in apa 0,9 % bor 0,01 % cuprui chelat cu EDTA 0,002 % fier chelat cu EDTA 0,02 %, mangan chelat cu EDTA 0,01 %molibden (aici nu pot sa vad pt ca e lipita o eticheta) zinc chelat cu EDTA 0,002 % , 45 % material organicin materie uscata
continut scazut de clor.
sper ca am scris corect de pe eticheta.

marean a spus:
Imi este de ajutor,multumesc Angela!
Vad ca al tau e mai bogat in substante,al meu are si o eticheta criptica sinu sunt prezente asa detaliat...ma duc sa fac niste sapaturi :wink: !

marean a spus:
O sa vad cum reactioneaza la acesta,am fost multumit de substratul pt orhidee de la agro,poate va fi bun si ingrasamantul!
Ma bucur ca la tine a dat asa rezultate,insa banuiesc eu ca nu a fost numai vraja ingrasamantului,mare parte din farmec ti se datoreaza tie,mediului si ingrijirii acordate :wink: !

angela draganoiu a spus:
evident ca nu e numai ingrasamintul. insa reactia orhideelor la acest ingrasamint a fost rapida. adica au facut aproape toate tije florale, unele chiar cite 2, unele care aveau tije mici nedezvoltate au facut alte tije noi iar 2 dintre ele dupa ce s-au trecut florile au mai facut alte tije de flori, se vede ca frunzele si, ingeneral, planta are alt aspect mai bun, mai sanatos. una singura nu a facut tije dar se vede pe ea ca ii merge mult mai bine. trebuie sa spun insa ca le-am mutat pe toate la o fereastra spre rasarit, si nu le-am mai mutat din locul ala, ca le-am pus pe strat de pietricele umede in permanenta si ca le-am sters toata iarna frunzele cu o cirpa moale umeda cu apa calduta. iar din martie le pun acest ingrasamint care, parca, a facut minuni si imi da sperante ca ma pot intelege cu phalenopsis.

dana_m a spus:
Scuze pentru intarziere.... eu folosesc un ingrasamant luat de la Hornbach. Firma Floraself, ingrasamant special pentru orhidee.Solutie ingrasamant azot-fosfat-potasiu 5-4-6.
Daca intereseaza va sciu si concentratiile.

marean a spus:
Eu il stiu,Dana,am citit concentratia pe eticheta cand l-am luat pe al meu :wink: ,parea bun,avea si microelemente :wink: ,insa eu am luat de la agro pt ca folosesc si substratul pt orhidee de la ei,si e bunicel !
 

marean

Active Member
Cum aplicam ingrasamintele orhideelor ?

Gabiuta a spus:
Cum puneti ingrasamintul la orhidee????
Chiar daca pare o intrebare idioata nu e de loc asa fiindca de udat le ud cu dusul sau la galeata pin scufundare si atunci e normal sa vin cu aceasta intrebare:dar ingrasamintul? :rofl:
marean a spus:
Eu pun ingrasamantul direct in oloiul in care le scald,asa am facut mereu,altii prefera sa le scalde putin,apoi sa adauge ingrasamantul in apa si sa le mai tina "la inmuiat" putin dupa aceea ;-) !
La cateva udari prin scufundare,e bine ca plantele sa se ude la jet de apa,pt evacuarea sarurilor care se pot depune !

roxy a spus:
eu nu scufund orhideele cand le ud. o iau pe fiecare in parte si ii pun apa cu sticla de cateva ori dupa care o las 5-10 minute intr-o farfurioara pana absoarbe ea cat are nevoie. ingrasamantul il pun in apa din sticla si in felul asta folosesc doar cat le trebuie....sa nu fac risipa :rofl:

marean a spus:
Roxy,le poti uda si asa,de ce nu,mie mi se pare maimare bataia de cap,plus ca nu ma asigur ca scoarta are apa suficienta si uniform-dispusa!
In plus,apa cu ingrasamant o pun in sticle si ud alte plante ,pe cele verzi sau bromeliile,ori mai adaug putin ingrasamant pt plante cu flori peste ea si le ud pe toate :mrgreen: :wink: !
Imi spunea colegu meu de camera o regula din chimie :Nimic nu se pierde,totul se transforma :wink: !
 
Sus