Ingrasaminte pentru bulbi

cornelia

Fondator
Membru staff
Ati vazut pe undeva ingrasaminte speciale pentru bulbi? Si daca da, unde, la ce cantitate, la ce pret? Merci.

Vreau sa indop niste bulbi si trebuie sa le dau fix ce le place. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci Byby, dar eu sper sa gasesc ceva pe aici. Aducem si asa o gramada de chestii de pe afara, chiar si un amarat de ingrasamant trebuie sa-l aducem tot de acolo?

Ce piata de 2 lei avem. :cry:
 
D

dyayzh

Guest
Si eu caut un ingrasamant de ajutat bulbii caci ai mei sunt cam plapanzi. Dati veste ce e ff bun pentru ei. Multumesc!
 

marean

Active Member
Mie mi s-au ingrasat frumos bulbii de hippeastrum cu un ingrasamant normal,de uz general , de ne-firma :) !
In vara asta i-am plantat in ghivecele micute (pt ca am vrut sa incurajez bulbii sa creasca,nu radacinile sa se dezvolte,fiind cam foarte anemici :oops: ),i-am tinut in soare si vant,ii udam in fiecare zi,si si-au dublat marimea !Inca sunt micuti,dar arata mult mai bine fata de cum aratau in primavara :wink: !
 
D

dyayzh

Guest
Sa inteleg, ca ingrasamant special pentru bulbi cam rar pe la noi?!? Dar exista?
 

marean

Active Member
Nu cred sa existe,din ce am citit pe internet,nici in strainatate nu exista asa ceva (cel putin nu am gasit eu informatia),insa o concentratie de ingrasamant propice bulbilor sigur exista,insa nu stiu ce elemente le trebuie lor ca sa se ingrase,asa am cauta exact concentratia necesara,care exista,dar nu cu numele express pt bulbi :wink: !
 
D

dyayzh

Guest
Pana gasesc concentratia ideala o sa merg si eu pe un ingrasamant general. Multumesc pentru informatii.
 

sicora fabian

Active Member
Bulbii sunt hraniti de frunze, nu direct. Asa cum a spus si Marean, in faza de crestere a frunzelor se da mai mult azot, iar spre sfarsitul perioadei de vegetatie, mai mult fosfor si potasiu, care-l ajuta sa reziste mai bine in perioada de repaus. Eu nu am auzit de un ingrasamant special pentru bulbi, insa la cate produse specializate au aparut in ultimul timp, n-ar fi exclus!
 

Fleur

Active Member
La bulbi nu stiu ce se intampla, dar am avut anul trecut in pamant niste rizomi de achi miiiici, obtinuti din frunze puse la inradacinat iar in primavara cand am umblat la ei am constatat ca se marisera considerabil desi au fost oarecum in repaus deoarece le-am pus numai din cand incand cate un strop de apa. Nu a dat din ei decat tarziu primavara.
 

sicora fabian

Active Member
Organele subterane derezistenţă sunt ca nişte canistre cu substanţe nutritive necesare mugurilor pentrţ a creşte până ce frunzele sunt capabile de fotosinteză, si doar ele pot umple "canistra"!
 
Am acasa vitaflora pt plante decorative cu flori NPK 6,5-3,5-5,5. Merge oare sa o aplic pt bulbii de zambile? Vad ca pe spate scrie ca se fol pt cyclamen, crin rosu, primule, begonie, violete, clivia, fuchsia, gloxinia, petunii. O alta intrebare: am pus niste bulbi de zambile si lalele la fortat (vezi albumul) si as vrea sa stiu care este momentul optim pt adminstrarea ingrasamantului.Se aplica si pe frunze? Pe cutie scrie ca se poate folosi si ca ingrasamant foliar.
 
Sus