Ingrasaminte naturale

A

Anonymous

Guest
Nu stiu ce gazon aveai, dar urina de caine e acida si nu e indicata la flori.
 

Gaia

Member
Da, intr-adevar urina de caine si nu numai arde si inca tare, al meu tot ridica piciorul la un buxus pe care aproape l-a chelit pe o parte - l-am tuns in forma de copacel sa nu mai intre urina in contact cu frunzele dar cred ca si la radacini cam tot aia ii face.
Ce parere aveti de resturile vegetale de la gatit (nu numai cartofi, dar si ceapa, coji de morcovi, de mere etc) fierte un pic, lasata zeama la racit si folosita ca ingrasamant?
 

mflorian

Member
Gaia a spus:
Ce parere aveti de resturile vegetale de la gatit (nu numai cartofi, dar si ceapa, coji de morcovi, de mere etc) fierte un pic, lasata zeama la racit si folosita ca ingrasamant?
Resturile vegetale de la gătit, mai puţin uleiul, se pot pune în lada pentru compost. Nu aş recomanda folosirea legumelor fierte pe post de îngrăşămînt, deoarece cred că vor îngrăşa mai degrabă o mulţime de insecte, decît plantele.
 

mflorian

Member
Impermeabilizează tot ce atinge şi împiedică aerul şi apa să ajungă la zona cu resturi de ulei (sau grăsime, în general).
 
A

Anonymous

Guest
Cred ca e mult mai bine sa pui toate resturile vegetale la compost,
 

mflorian

Member
einsteinitza a spus:
pun si cenusa din sobe iarna
Cenuşa are o mulţime de minerale, dar eu evit să o pun în compost, deoarece este puternic alcalină. Solul de la mine din grădină este, de asemenea, uşor alcalin, aşa că încerc să fac un compost cît mai ne-alcalin cu putinţă.
 
A

Anonymous

Guest
Da, bineinteles ca ai dreptate insa la mine e o casa de vacanta unde soba nu e chiar asa de des folosita.Iar la un metru cub de pamant... cred ca de-abia se simte.
 

sicora fabian

Active Member
shalymar a spus:
Am si eu o intrebare care ma roade rau:Ce ingrasamant natural folositi si nu vorbesc numai cu cei de la casa, si cu cei care stau la bloc?
Nasa mea de exemplu are flori superbe si le pune si zas de cafea si coji de oua, de toate !
Care e mai bun din experienta voastra?
VioletaB a spus:
shalymar a spus:
M-am lamurit, e clar, mai bine o las balta, multumesc de ajutor violeta!
simona2 a spus:
Bionatul este un ingrasamant natural , asa ca-l poti folosi cu incredere la orice tip de planta . Chiar si la violete .
Alexa81 a spus:
In Ghidul gradinarului amator din 1975 vol.I, scris de Ing.N. Lupsa si Ing.St.Balanescu, am gasit trecut ca ingrasamant natural cenusa de lemne, paie,coceni, dar nu cea de carbuni. Se administreaza primavara cate 15-20 g. Si alta posibilitate pe care o stiam deja e gunoiul de pasari.Se prepara solutie (se lasa la macerat cateva zile 1gunoi: 2 apa)ce se da plantelor in perioada de vegetatie dupa ce s-a diluat (1 solutie :10 apa).
Sper sa va ajute, in special cine vrea agricultura bio :D
cornelia a spus:
Alexa imi aduc aminte de experimentul tau. Parca bunica i-a pus capat pentru ca mirosea mult prea ... "atragator". :wink:
constantin.c a spus:
gunoiul de pasare este pt plantele de afara
VioletaB a spus:
Ingrasamintul asta de pasare face minuni in gradina. E adevarat ca "parfumul" este ametitor ... :eek: :)
Alexa81 a spus:
:) Bunica ma invatase, apoi am continuat singura. Miroase cand uzi plantele. Am intrerupt si pt ca mirosea si pt ca nu mai aveam asa mult timp si pt ca nu mai aveam ''furnizor'' :rofl:
byby_anka_w a spus:
sipe mine ma roade o intrebare de ceva timp
gunoiul acela minunat de la vacute :) e bun la florile mele de pe balcon,ca in casa nu ma risc :oops:
lili a spus:
byby_anka_w a spus:
sipe mine ma roade o intrebare de ceva timp
gunoiul acela minunat de la vacute :) e bun la florile mele de pe balcon,ca in casa nu ma risc :oops:
Gunoiul de vaci este foarte bun la plante. Conditia esentiala este ca trebuie sa treaca printr-un proces de maturare, descompunere, altfel exista riscul de-a arde plantele. Intr-un balcon, terasa ....acolo unde ploaia nu ajunge nu este indicat sa il folosesti ......motivele sunt cunoscute.
Intr-o gradina, fara probleme :wink:
Blitz a spus:
Dragi colegi intr-ale gradinii...

Am o mica intrebare. La mine in curte cresc, in afara plantelor, si trei caini de rasa Pointer. Au locul lor, altfel prea ar "infrumuseta" gradina. :roll: Ceea ce au si facut pana vara trecuta, dar asta e alta poveste.
Problema este: fiind trei, "productia" de gunoi este pe masura. :) Adun constiincios toata mizeria si o depun intr-un loc in curte din spatele garajului. Mi-am facut obiceiul sa sap cam o data la 2 saptamani respectiva suprafata, iar apoi, dupa cateva zile, cern amestecul respectiv si pun pamantul rezultat in jurul plantelor. Am intreprins deja 3 astfel de actiuni, e drept, cam rau mirositoare, mai ales imediat dupa "finalizare" si la primele udari de dupa aceea. :rofl: Din cate am sesizat, plantelor le prieste. Totusi, intrebarea este: pot continua? Sau trebuie sa ma astept ca va veni momentul cand nu mai este ok si stric mai mult decat fac bine. Vreau sa mai precizez ca pamantul din gradina este cam calcaros.

M-as bucura daca ati veni cu sfaturi!
Octavia a spus:
Blitz,

Sfatul meu ar fii sa nu exagerezi. Bunicul meu s-a apucat acum cativa ani si a impanzit in toata gradina de flori baligar. Intentia lui a fost buna, insa a exagerat putin. Rezultatul: o parte din flori s-au ars.... Acum dupa vreo 2 ani de la isprava, gradina arata foarte frumos, pamantul e tocmai bun...
constantin.c a spus:
faci o groapa de30x30x30 in care pui un strat de excremente de la caini si alte animale din curte, apoi pui un strat de 2 cm. pamant si tot asa pana se umple , trebuie udata cel putin o data pe saptamana dar nu din abundenta si in anul urmator o sa ai o mranita excelenta, cand o falosesti sa indepartezi ramele
Blitz a spus:
Multumesc pentru sfaturi! Incerc azi sa fac groapa respectiva.

Dar imediat mai am alte doua intrebari:
1. Ce folosesc in loc? Pamantul de la mine este cam gri si o carte desteapta sugereaza ca ar fi pamant calcaros. Cred ca asa este, deoarece apa din Resita este apa dura. Deci puteti sa-mi recomandati ceva? Am gazon, trandafiri, petunii, flori de miere, tagetes, vie... Mitchurin in toata puterea cuvantului.

2. Am langa poarta un molid, care normal face o patura de ace in jur. Am aflat ca toate coniferele "acresc" pamantul. Pot pune la compostat cu gunoiul de caini si ceva ace? Sau primavara, cand ard toate resturile, pot sa pun cenusa de la ele?

Multumesc!
 

sicora fabian

Active Member
v.cristina a spus:
Eu sincer iti recomand sa nu mai folosesti ca ingrasamant fecalele cainilor Cred ca sunt destul de toxice din cauza alimentatiei
Daca totusi insisti eu zic sa ii treci pe iarba si lucerna... :p
Ca sa ingras pamantul eu toamna inainte de venirea zapezii imprastii gunoi de la cai iar primavara strang resturile Pe timpul iernii toate substantele nutritive s-au scurs in pamant. Pamantul se poate gunoia si primavara dar este mai periculos pentru ca exista riscul de a arde plantele sau gazonul. Acelasi lucru il mai fac dar cu cenusa de la lemne si tot toamna
bafta!!!


acum floricelelor mele le merg destul de bine si chiar gazonul este ok
constantin.c a spus:
poti sa pui in groapa si acele de la conifere
constantin.c a spus:
poti vb acum cu cineva care are in curte animale care consuma fibroase (cai ,vaci, capre, oi,bivoli),gunoi de la pasari , porci si amenajezi o platforma in fundul gradini ( si sa nu fie sub geamul vecinilor ) pe care o uzi saptamanal prin aspersie cam 3 ore si la toamna inainte de arat il imprastii prin toata gradina, ca sa aiba un rol iti trebuie cel putin 3-5 care de gunoi la 1000 mp (100 ari ) ,spun ca sa faci asta acum ca la toamna e mai mare cererea ,costa in plus si nu se stie daca prinzi.
parerea mea
Blitz a spus:
Draga Constantin,

E frumos ce zici cu gunoiul :?, dar "gradina" mea are in total vreo 50 mp, deci nu trebuie sa o ar. Incerc sa fac in spatele garajului o gramada de compost, in care inglobez si "productia" cateilor. Cu gunoiul de grajd este cam greu :cry: , casa noastra este pe strada principala :rofl: :rofl: :rofl: , restul...

Oricum, multumesc mult pentru sfat!
anasstasia a spus:
De pipi si kk de pisoi ce stiti? Cum le va dauna plantelor? Eu auzisem ca nu le face bine, ca le arde.
sicora fabian a spus:
Pipi = rau, kaka = bun daca-i compostat.
riana a spus:
eu am auzit ca gainatul de la porumbei e f bun si bogat in azot, dar pus in apa si lasat la macerat
Da, Riana, cel mai bine este sa fie macerat, altfel risti sa arzi plantele, gainatul fiind foarte concentrat, cu atat mai concentrat cu cat provine de la pasari mai mici ca marime(cel de papagal este cel mai concentrat).
 

sicora fabian

Active Member
sonia_i a spus:
Alexa81 a spus:
In Ghidul gradinarului amator din 1975 vol.I, scris de Ing.N. Lupsa si Ing.St.Balanescu, am gasit trecut ca ingrasamant natural cenusa de lemne, paie,coceni, dar nu cea de carbuni. Se administreaza primavara cate 15-20 g. Si alta posibilitate pe care o stiam deja e gunoiul de pasari.Se prepara solutie (se lasa la macerat cateva zile 1gunoi: 2 apa)ce se da plantelor in perioada de vegetatie dupa ce s-a diluat (1 solutie :10 apa).
Sper sa va ajute, in special cine vrea agricultura bio :D
Acest ingrasamant il aplica si parintii mei tuberozelor si sunt foarte multumiti :D .
riana a spus:
am folosit si eu gainat si am fost f multumita
anasstasia a spus:
Doar asa, pus in apa e in regula?
In podul casei pe care am cumparat-o erau f multi porumbei. Am inchis intrarea in pod, iar prietenul meu a curatat partial ce era acolo. Au scos saci de gainat. El a vrut sa-i arunce, insa vecinul a zis ca e bun pentru pamint si l-au vinturat prin gradina. Noi inca nu avem nimic plantat. Nu se va omogeniza cu pamintul pina la primavara? Mentionez ca de cind au aruncat gainatul prin gradina au bagat si plugul, deci pamintul a fost rascolit.
sonia_i a spus:
am uitat sa mentionez ca folosim iarna balega, avem programare la un sat vecin, de la un crescator de bivoli.
riana a spus:
anasstasia a spus:
Doar asa, pus in apa e in regula?
In podul casei pe care am cumparat-o erau f multi porumbei. Am inchis intrarea in pod, iar prietenul meu a curatat partial ce era acolo. Au scos saci de gainat. El a vrut sa-i arunce, insa vecinul a zis ca e bun pentru pamint si l-au vinturat prin gradina. Noi inca nu avem nimic plantat. Nu se va omogeniza cu pamintul pina la primavara? Mentionez ca de cind au aruncat gainatul prin gradina au bagat si plugul, deci pamintul a fost rascolit.

cred ca nu are nimic eu am auzit oameni care il pun si asa nediluat cu apa
anasstasia a spus:
O asa vad eu daca-mi prospera buruienile :)
riana a spus:
precis o sa ai de munca la primavara :rofl:
anasstasia a spus:
Ohoho si inca cit! Erau buruienile in vara cit omul in gradina. Ma astept la ce e mai rau.
 

sicora fabian

Active Member
sicora fabian a spus:
Imprastiat si incorporat in sol este Ok! :D
anasstasia a spus:
Aaaaaa, perfect. Multumesc frumos. :D
Gabiuta a spus:
Am primit si eu cadou :rofl: :rofl: :rofl: o galetoaie de vreo 20 de l cu gainat de pui.Banuiesc eu ca nu acum il pun ci la primavara.Ce zice expertul nostru? :D
Si inca doua cu mranita.Din aceea am imprastiat deja prin gradina pe unde am sapat..... :D
sicora fabian a spus:
Si gainatul il poti imprastia din toamna, inainte de sapat!
Fleur a spus:
Mama il imprstie peste zapada si pana primavara se dizolva, apoi sapa terenul primavara si nu mai pune niciun fel de ingrasaminte.
sicora fabian a spus:
De obicei, in toamna este mult de lucru, de aceea il scoate mai tarziu. Important este sa fie incorporat in sol, sa nu ramana la suprafata!
CARMEN-ANA a spus:
:eek: Am citit,pe forum,ca pot pune la baza trandafirilor,ingrasamant natural,gainat,sau acest ingrasamant este valabil doar cand se planteaza butasii de trandafir? Nu de alta,dar fiul meu este la pentatlon modern,practica calaria,iar saptamanal face curat celor doi cai din baza sportiva,asa ca as avea de unde sa iau balegar! Problema e,daca balega de cal este buna sa o pun in pamantul,din mica mea gradina.Nu vreau sa fac vreo greseala si sa omor tot ce am pus si abia astept primavara sa vad ce iese! Multumesc pentru sfaturile care le voi primi :?
sonia_i a spus:
Noi am pus in toamna balega de la vite in gradina, dupa ce am scos bulbii de tuberoze, asa facem in fiecare an :D si nu am patit nimic rau.
cornelia a spus:
Nu poti folosi balegar proaspat pentru ca este acid si arde radacinile plantelor. Trebuie sa ai rabdare sa ... fermenteze, sa se "maturizeze". Dupa aceea il administrezi in extrasezon.
sonia_i a spus:
Noi am folosit balegar proaspat, dar nu mai era nimic in pamant, e adevarat :D
CARMEN-ANA a spus:
sonia_i a spus:
Noi am pus in toamna balega de la vite in gradina, dupa ce am scos bulbii de tuberoze, asa facem in fiecare an :D si nu am patit nimic rau.
:? Multumesc,m-am linistit,la primavara am de munca! :?
pupu a spus:
probabil, daca nu ti-a luat-o inainte un alt gradinar, in baza sportiva se gaseste si balegar mai vechi de un an, care il poti folosi si care ste foarte bun de pus acum.

nu stiu cum e "organizata" zona cu balegar dar in general cel mai vechi (si cel mai bun) e la "fund", adica e cel mai de jos, trebuie doar sa-l rogi pe fiul tau sa intorca gramada de balegar.
CARMEN-ANA a spus:
Multumesc
pupu a spus:
probabil, daca nu ti-a luat-o inainte un alt gradinar, in baza sportiva se gaseste si balegar mai vechi de un an, care il poti folosi si care ste foarte bun de pus acum.

nu stiu cum e "organizata" zona cu balegar dar in general cel mai vechi (si cel mai bun) e la "fund", adica e cel mai de jos, trebuie doar sa-l rogi pe fiul tau sa intorca gramada de balegar.
:D Multumesc tuturor pentru sfaturi! Nici nu-mi inchipuiam,ca voi primi sfaturi asa de repede si la orice ora!!!!!
 

mama4you

Member
prin ingrasaminte naturale eu inteleg: gunoiul de grajd putrezit, gunoiul de la pasari si cenusa. corect?

stiu ca se poate folosi si: câteva bobiţe de drojdie de bere şi ocazional puţin zaţ de cafea la suprafata fiecarui ghiveci!.
 
A

Anonymous

Guest
Postez traducere unui newsletter, primit din Australia, de la unul dintre cei mai fabulosi amelioratori de trandafiri (Swane's nurseries) .

Oul bun..
Cojile de ouă pot fi utilizate într-o varietate de moduri pt. a îmbogăţi gradina ta. Cojile de ouă asigură o sursă valoroasă de calciu pentru cresterea plantelor şi descurajarea, de asemenea, anumite dăunători fără a fi nevoie pentru produse chimice. Cojile de ouă sint formate din carbonat de calciu 93% şi alte oligoelemente care le fac un îngrăşământ practic. O coaja de ou mijlocii face aproximativ o lingurita de pulbere, care produce aproximativ 750 - 800 MGS de calciu.
Pentru scopuri de fertilizare asiguraţi-vă că zdrobiti cojile de ouă înainte de a le adăuga la grădină, ajutându-le descompun şi furnizarea de calciu la plante mai repede.
Nivelurile suficiente de calciu din plante ajuta la utilizarea eficientă a luminii solare, dioxid de carbon, apă, azot şi minerale. Calciul joaca, de asemenea, un rol major în construcţia de hormoni numeroase, precum şi sisteme de enzime care pot ajuta la protejarea plantelor de la atacul insectelor si bolilor.
Pentru a pregăti, coji de ouă ar trebui să fie spălate prima sau ar putea atrage dăunători în grădină. Pune cojilor de ouă într-un sac, şi se pisează, sau dacă sunteţi într-adevăr dornici, puteţi folosi un blender Se presara in jurul pomilor fructiferi, trandafiri si pateu de plante. Suplimentul de calciu este benefic în special la roşii, ca supliment de calciu poate ajuta la prevenirea sfârşitul putrezi floare.
Ca alternativă, puteţi scufunda cojile de ouă zdrobite în apă pentru câteva zile pentru a face un ceai de calciu pentru a alimenta cu plante.
Cojile de ouă poat fi, de asemenea, utilizate la plantat puieti mici, se pune direct în solul pentru plantare. A face o gaură de scurgere mica in partea de jos a coajă de ou un gol cu un ac de păr. Adauga solului şi pune-l intr-o cutie de ouă deschis. Semăna seminţe şi grija de ele ca pe orice alt material săditor. Învelişul va oferi un îngrăşământ natural eliberare lentă pentru seminţele de dumneavoastra, asa cum germinează. Când sunt gata să răsadurile de transplant în grădină, strângeţi shell uşor să-l crack şi apoi se aşează în teren. Rădăcini va impinge prin crăpături de coajă, care va descompune în mod natural.


Textul este tradus cu ajutorul lui "Google translate". Daca doriti si postarea in original ori link-ul, va rog ca sa-mi spuneti.
Textul reprezinta opinia autorului.
 

sicora fabian

Active Member
Vă rog ca pe viitor să nu-l mai lăsaţi doar pe "google" ci să vă aduceţi şi dumneavoastră aportul pentru a posta un text cursiv fără erori "google-eşti" , deoarece cred că aveţi destule cunoştinţe de specialitate! Mulţumesc!
 

Edelweiss

Active Member
mama4you a spus:
prin ingrasaminte naturale eu inteleg: gunoiul de grajd putrezit, gunoiul de la pasari si cenusa. corect?

stiu ca se poate folosi si: câteva bobiþe de drojdie de bere ºi ocazional puþin zaþ de cafea la suprafata fiecarui ghiveci!.
Pentru gunoiul de pasari...ai grija ca in cantitate mare arde radacinile. Acest ingrasamant favorizeaza inflorirea, nu masa frunzelor. Se lasa la "macerat" 3 saptamani apoi se dilueaza ca sa fie in proportie de maximum 10%. Se uda cam la 1 luna.
 

sicora fabian

Active Member
Folosind o expresie culinara, pentru macerare se pune gunoiul intr-un vas si se toarna apa "cat cuprinde", astfel incat gainatul sa fie cu totul in apa.
Dar puteeeeeee! :mrgreen: Insa pe cat de tare pute, pe atat este de bun!
Cand Edel a spus maxim 10%, a stiut ce spune! Este de preferat mai diluat decat sa arda! :D
 

Blitz

Active Member
Fabian, ai dreptate :wink: Acu' vreo 15 ani am avut in mini-gradina si un fel de "solar" (arata mai rau ca si o toaleta ecologica :oops: :oops: :oops: ) cu suprafata "imensa" de 2m x 2m :rofl: :rofl: :rofl: .

Dar am crescut acolo ceapa verde+ridichi, apoi recolta 2: castraveti si rosii :D . Si ca si ingrasamant primeam de la soacra mea gainat macerat (cu mirosul- exprimare eleganta- de rigoare). Candva ne-am plictisit sa schimbam folia (sau s-o reparam) si am renuntat, dar am retinut ideea: gainatul macerat si diluat este excelent ca si ingrasamant :D
 

anknic

Active Member
eu strang zatul de cafea intr-o cutie pe care o tin in frigider (ca altfel mucegaieste) si cand se umple cutia (in cam 2 sapt) o duc la tara si o presar in gradina, apoi sap pt.a incorpora zatul in pamant. am folosit zatul si in fata blocului cu rezultate uimitoare (stratul de pamant din gradina din fata blocului e f.subtire, restul e pietris si cu toate astea am multe flori...in parte si datorita zatului de cafea). atentie insa: zatul sa fie fara zahar!

voiam sa va intreb insa ceva: nisipul acela special pt.pisici. scrie pe sac, ca este ingrasamant, ca sa se arunce in gradina. logica mea zice ca nu il arunca nimeni nefolosit...de catre pisoi...

(ma gandesc io ca totusi pipi si caca de pisoi nu e asa naspa, avand in vedere ca avem si un catel care isi face toate cele numai intr-un anumit loc...care loc nici nu prea are pamant, ci mai mult pietris si, desi e batatorit de catel la greu, au crescut acolo muuulte flori de piatra si niste sedum)
 

FlorentinaS

Member
Despre "chestiile" de catel nu stiu detalii, dar pipi de pisica e groaznic!
Eu am avut un motan, care, cat era mai mic, mai scapa prin ghivecele maica-mii, sa faca pipi in pamant, ca nisipul nu prea ii placea :)
Trei hibi a distrus asa si o monstera mare, pana s-a prins mama si l-a lecuit in stil propriu... :rofl:
Deci, ce contine pipi de matza, e bun doar de aruncat la gunoi!
 
Sus