Ingrasamant pentru PETUNII

Blitz

Active Member
Dragilor, am primit cadou a frumoasa petunie curgatoare dubla. Am aflat ca i-ar trebui saptamanal ingrasamant (este intr-un vas, nu in gradina). De asemenea am petunii in jardiniere si tare cred ca si ele au nevoie de ingrasamant.


Puteti sa ma sfatuiti:
- Ce ingrasamant sa folosesc
- De cate ori trebuie sa pun ingrasamant.

Multumesc anticipat pentru orice sfat.
 

danya

Active Member
Nu stiu cum ai copiat, dar nu se intelege nimic. :rofl:


Si eu as pune ingrasamant petuniilor dar are ceva daca abia le-am plantat? Eu am ingrasamant pentru plante cu flori si as pune din el. :?
 

Blitz

Active Member
Simona, nu inteleg nimic din cele copiate si din pacate nu gasesc topic-ul cum nu l-am gasit nici pana acum, altfel nu mai puneam intrebarea. :rofl: :rofl: :rofl:
 

mama4you

Member
imi cer scuze...greseala mea ca nu am verificat mesajul....

pe scurt e vb de fier..si ingrasamant solubil tip15-30-15 sau 12-22-19 la interval de10 zile
 

Blitz

Active Member
Am luat ieri de la florarie un ingrasamant lichid pentru flori. Este de productie germana, si cand am citit mai atenta, am constatat ca este dedicat pentru... muscate :eek: :eek: :eek: Bine, daca nu as fi blonda :wink: , as fi citit imediat, ca scria destul de mare in limba germana ca e pentru muscate si poza de pe sticla "curge" de muscate :rofl: :rofl: :rofl:

Dar acum am o intrebare la voi: se intampla ceva daca il folosesc pe durata pentru petunii? :?: :?: :?:

Multumesc anticipat pentru sfaturi.
 

Pocalinda

Member
Dora scrie doza de NPK pe undeva pe el? Am si eu doua jardiniere pline cu rasaduri de petunii si ma intrebam daca le pot ajuta cu niste ingrasamant 20-20-20 in apa de udare. Sau e prea devreme acum?
 

Dora

Member
NPK este 8-4-4 cu continut de fier 0,02 .Fierul impiedica dezvoltarea clorozei(ingalbenirea frunzelor).
Pocalinda,daca atunci cand le-ai pus in jardiniere ai pus si pamant nou,eu zic sa le lasi o perioada asa(vreo doua saptamani)dupa care le poti pune ingrasamant.La ingrasamantul asta asa zice pe cutie ca la doua saptamani se pune.
 
Sus