Ingrasamant pentru inflorire

radu

Member
Pentru stimularea infloririi care din cele doua P205 (fosfor) sau K2O (potasiu) trebuie sa fie mai mare? Eu din ceea ce am citit am inteles ca pt. flori trebuie fosfor si pentru fructe potasiu, desi unele ingrasaminte lichide pt. stimularea infloririi au mai mult potasiu. Care e adevarul ? Ca din aceasta gama Ferticare exista trei tipuri : Ferticare 10-5-24, 11-14-25 sau 15-30-15. Care credeti ca e mai potrivit pentru stimularea infloririi ?
Multumesc !!!
 

sicora fabian

Active Member
Am reluat acest topic deoarece dezbate un aspect important in viata unei plante, mai ales ornamentala prin flori.
Mai importante sunt carentele, deficitul sau, mai bine zis, dezechilibrul dintre cele trei macroelemente - NPK.
Carenta de fosfor(P) induce, printre altele, formarea de mai putini muguri floriferi, culoare palida a petalelor, inflorire slaba si avortarea florilor. Dar excesul de fosfor duce la blocarea fierului si magnaziului, de aceea este bine ca inainte de inflorire sa se dea un ingrasamant cu mai mult fosfor, dar sa nu exagerati.
 

sicora fabian

Active Member
Da si in general la toate plantele decorative prin flori si chiar la speciile fructifere. La o carenta de fosfor, fructele cad inainte de coacere. Plus ca nu leaga bine.
 

sicora fabian

Active Member
Dar ingrasamantul nu trebuie dat in momentul infloririi ci, in functie de tipul lui, cam cu o luna inainte. Cele foliare au efect in cateva zile, am patit-o la Cymbidium, cadeau bobocii si am stropit cu foliar - efectul a fost imediat!
 

emeclau

Active Member
exista si gama Peters Professional , e adevarat nu in hipermarketuri, si eu am incercat pe violete si pot sa zic ca am fost foarte multumita de el :D
are formula 10-52-10 , dar e total contraindicata folosirea pe o durata mai mare de 2 sapt.
fertlizarea cu acest ingrasamant se face de 2 ori pe an
 

Chrisstina

Member
Da, Gabiuta, despre acelea e vorba.
Peters Pro poate fi folosit si foliar prin pulverizare fina? Am citit despre un alt ingrasamant la care se putea si eram curioasa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ahaaaaaa....multumesc, am inteles.Deci se gaseste si la noi si se poate comanda usor .Corect!
 

emeclau

Active Member
da, se poate folosi si foliar, insa atentie la nivelul de toleranta al plantei in ceea ce priveste stropirea pe frunze
 
Sus