Inghet

Hariclea

Member
Eu sunt tare suparata, ca mi-a murit azaleea pe care incepusem sa o fac bonsai... nici ulmul chinezesc nu da semne de viata... dar il mai astept... cred ca greseala mea a fost ca i-am tinut langa o usa care s-a deschis mai mereu si probabil "i-a tras curentul"...
 

vali

Active Member
Moderator
Imi pare rau sa aud...
Dar, din pacate, in 90% din cazuri, azaleele cam asta fac: stau un pic, apoi se plictisesc si se duc (totusi, nu acelasi lucru se poate spune si despre ulmii chinezesti).
Personal, nu cred ca acea usa buclucasa a fost cauza principala... poate ea "a pus capacul", dar asta pe fondul altor neajunsuri.
Oricum, pacat...
 

Hariclea

Member
Ideea este ca acest ulm a murit si a inviat de vreo 3 ori vara trecuta din senin, asta pentru ca il tineam in casa, dupa ce l-am dat afara a mers de minune... Si m-am gandit eu ca era oricum mai sensibil... in fine... vom vedea...
 

vali

Active Member
Moderator
Hariclea a spus:
Ideea este ca acest ulm a murit si a inviat de vreo 3 ori vara trecuta din senin
:) Hariclea, aceasta "moarte clinica" apare destul de frecvent in cazul ulmilor chinezesti, in special cand ingrijirea este oarecum "sovaielnica", iar conditiile nu sunt constant bune, pe tot parcursul anului. Asta nu inseamna aceleasi conditii de primavara pana iarna, ci locatia si udarea cea mai adecvata, in functie de perioada respectiva a anului; de asemenea, in discutie intra si regimul de fertilizare (care nu e acelasi pe tot parcursul anului) si perioada in care se fac tunderile, etc.
Revenind la "moartea aparenta" :) , aceasta e explicabila (de fapt, e explicabil faptul ca e doar aparenta) datorita faptului ca ulmul e o specie extrem de rezistenta si, uneori, de o tenacitate iesita din comun. Are capacitatea de a-si reveni din situatii de tot felul, chiar si atunci cand crezi ca nimic nu se mai poate face.

Pentru a te lamuri daca "mai rasufla" :) , incearca sa indoi cateva ramurele: daca e viu, acestea vor mai avea ceva elasticitate in ele; daca "e dus", vor plesni usor si se vor rupe.
Totusi, chiar si-n aceasta din urma situatie vei putea avea surpriza sa vezi ca n-a depus armele. Cunosc cateva situatii in care ulmi cu intreaga coroana uscata si care jurai ca-s morti, au inmugurit direct de pe trunchi si si-au vazut de treaba lor "copaceasca", mai departe.

Spor.
 

Hariclea

Member
Cam asa ma gandeam si eu sa fac... il mai las putin sa isi revina, poate daca se face si putin mai cald afara va fi si mai fericit... si am un "feeling" ca va fi bine...
 
Sus