Informatii utile pentru ingrijirea Dionaeei Muscipula

IonutMalita

New Member
Buna tuturor!
Vreau sa imi achizitionez o dionaea si inainte m-am documentat cat am putut.

Dar totusi am ramas cu cateva nelamuriri si cred ca mai sunt ca si mine. Am observat ca in ultima vreme multa lume cauta sa cumpere Dionaea.
O nelamurire ar fi legata de solul acestei plante. Parerile sunt impartite, dar eu am ajuns la cobcluzia ca un substrat bun ar putea fi reprezentat de turba, sphagnum si perlit.

Problema este unde gasim aceste ingrediente... Eu am cautat, ce-i drept, doar virtual, in cataloagele marelor magazine. Am mai gasit si turba la preturi impresionant de mari. De aceea vrea sa va intreb, pentru a achizitiona turba, sphagnum si perlit in cantitati mici, cum ar fi pentru 3-4 ghivece, cat m-ar costa? Si in ce magazine se gasesc?

Este necesar ca Dionaea sa fie plantata in ghiveci transparent? Am inteles ca ar avea nevoie de lumina si caldura si la radacini....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Venus Fly Trap -- sunt curios unde ai gasit plantute ?

Spaghnum gasesti pe sunphoto la cantitati mici si perlit tot pe acolo dar din ce imi aduc aminte doar spaghnum si poate putin nisip caci perlit nu am gasit niciodata
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buna , perlit am si eu la dat dar nu am vazut in amestec la plantele care au trecut pe la mine :)
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Buna Ionut! Eu zic ca sphagnum cu nisip este ok. Eu am avut doua Dionea in urma cu mai multi ani. Le-am lasat in substratul cu care le-am cumparat si s-au simtit foarte bine. Am avut rezultate foarte bune tinandu-le afara toata vara, la soare, intr-o farfurie larga cu doua degete de apa in permamenta. Le-am pierdut pe amandoua iarna, cand hibernau, mai exact in primavara nu si-au revenit. Iernarea mi s-a parut partea cea mai dificila.
 

IonutMalita

New Member
Multumesc! :)
De aceea mi-e teama sa cumpar acum... Ma tem sa nu le pierd peste iarna. Avand in vedere ca e octombrie...nu mai e mult si incep hibernarea... Dar mai am o teama, si aceea ca la primavara nu voi mai gasi la magazine. Si anul acesta am cautat in toate magazinele si nu am gasit decat in perioada asta...
Atunci sa le las in substratul de la magazin, peste iarna, in cazul in care le voi cumpara? :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Substratul ala e si nu e bun , e bun ca e cel indicat dar pe parcurs as alege tot spaghnum moss si nisip , plus ca nu stii ce angajati au udat plantele si e bine sa monitorizezi pana la acomodare planta.
 

IonutMalita

New Member
Eu o sa merg la ei fix in ziua in care le va aduce, astfel ma asigur ca nu le-au udat prea mult cu ce nu trebuie...Sper sa am noroc. Daca nu, macar stiu ca am incercat si voi mai castiga experienta. :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Astea le-am gasit la Kaufland , desi initial am vrut am deschis totul telefonul si am citit pe loc , una din descrieri arata cat de jalnic au fost tratate : " daca nu au lumina sau hrana acestea nu vor mai deschide cupele si nici piciorul nu va putea sustine cupa " era fix descrierea celor de acolo , asta inseamna ca deja erau "suparate"
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e micuta dar sa iti traiasca , eu am luat ieri seminte de Drosera si ceva seminte de Butworth din cehia. Am mai luat si ceva Gemmae de carnivore

cauta aici www.czplants.com

daca vrei impartim la Gemmae , e un fel de "planta in devenire" :)
 

IonutMalita

New Member
Da, e micuta... Sper sa o pot tine in viata si peste iarna. Daca nu, imi cumpar alta la primavara, deoarece le iubesc! Cand am cumparat-o, a avut vreo 2 capcane inchise, iar una a prins in capcana o alta capcana... :rofl:) ce sa fac? O las sa se deschida?

I-am mai dat o musculita, si gata pentru luna aceasta cu prazile. Desi mai aveam din ce alege, am ales-o pe asta pentru ca parea cea mai in forma.

Sigur, m-ar interesa, numai sa imi explici mai mult ce inseamna Gemmae. Stiam ca "mugur de planta" sau ceva de genul..
 
Sus