Informatii diverse despre ingrasaminte

am vazut duminica -20 . 09 . 09. -la viata satului un material despre un ingrasamat ecologic deosebit - nu am retinut numele ,parca era ceva din proteina animala
 

sonia_i

Active Member
a incercat cineva sa puna apa cu sange (cea in care spalati carnea pentru gatit) la flori, ca ingrasamant?
parintii mei puneau la flori cand eram copil, dar acum nu mai au flori de apartament, decat de gradina.
florile aratau ca desenate, erau foarte frumoase. :D
 

sicora fabian

Active Member
Da, Sonia, chiar este recomandata folosirea apei de la spalarea carnii, dar sa nu contina grasimi, caci se depun pe particolele de sol, si nici cea de la peste pentru ca . . . . miroase! :nu-mi_place:
 

angela draganoiu

Active Member
a folosit cineva ingrasamantul "miracolo verde" ? este distribuit de Logitrade din Timisoara. are urmatoarea compozitie azot 1,5 % (azot nitric N-NO3 1%; azot amoniacal N-NH4 0,3%; azot amidic N-Uree 0,2%) pentoxit de fosfor P2O5 2%; oxid de potasiu K2O 4% micorelemente sub forma de chelati (Fe, Cu, Zn, Mn, Mo). zice ca stimuleaza inflorirea.
eu am constat ca parca nu le-ar merge prea bine plantelor. sau m-am captusit cu vreun nepoftit.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
L-am folosit eu in urma cu vreo 3 ani si pe atunci chiar am fost multumita de el.
 

alirare

Member
am citit intr-o revista (nu-mi amintesc numele) cum k un ingrasamant foarte bun il reprezinta cojile de la oua, maruntite sau macinate, puse in pamant, la radacina florilor. stie cineva ceva? :?: dar despre zatul de la cafeaua naturala? :?:
 

laural

Well-Known Member
cojile de oua zdrobite stiam ca sunt bune daca vrei sa ai substratul mai acid, eu am tot adunat coji si acum in primavara cand am plantat zmeura am uitat de ele :rofl: :rofl: . Am cumparat si vreau sa folosesc anul asta ingrasamant terraferil ( http://terrafertil.ro ). Am pus si la plantarea zmeurei , o sa folosesc si la muscate si la ghivecele cu crizanteme, in loc de Osmocote....sunt increzatoare :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cojile de oua aduc calciu in predominanta care nu acidifiaza deloc solul ci e vinovat ca si limestoneul de cresterea PH

recent unele studii arata ca zatul de cafea ajuta la plante dar de fapt nu acidifiaza , teste facute au aratat ca Ph-ul nu a schimbat numarul dupa aplicari consecutive :incapatanat:
 

laural

Well-Known Member
danero2004 a spus:
cojile de oua aduc calciu in predominanta care nu acidifiaza deloc solul ci e vinovat ca si limestoneul de cresterea PH

Da asa e ...m-am exprimat gresit, cojile de ou cresc PH solului :oops:
 

miki70

Active Member
Eu am tot pus zat de cafea la magnolie si la hortensii de prin iarna , oare dauneaza dc e prea mult?
As vrea sa pun si apa cu Epsomite la ele dar nu stiu dc o pot face datorita faptului ca le=am pus zat de cafea, sa nu se bata intre ele si sa-mi omoare plantele :)
Dar la plantele la care am pus granule de balegar de vaca pot pune si Epsomite?
 

cataliny

Member
Daca granulele respective nu contin Mg+S si mai mult ca sigur nu contin, atunci nu este o problema, doar sa respecti cantitatea si sa nu exagerezi. La Mg efectele pozitive se vad foarte repede.
 
cojile de oua maruntite le-am pus si eu la radacina merilor si la zmeura.zatul de cafea il diluez in fiecare dimineata si ud florile din casa ,dar si din gradina (depinde care vrea sa bea cafeluta cu mine dimineata :) )
....am vazut intr-o gradina la radacina copacilor gramajoare de coji de mere,morcov,cartofi,oua....tot ce avea omul prin bucatarie,de atunci nu mai arunc nici eu nimic si servesc gradina c-o portie de sanatate :p
 
Sus