1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inflorire Paulownia

Discuție în 'Arbori si arbusti exotici si indigeni' creată de goodmans, 13 Apr 2016.

1. goodmans

goodmans Member

Va salut dragi iubitori de plante.
    Am o nelamurire legata de Paulownia.
    Acum mai bine de 6 ani am luat de aici de pe forum 2 bucati carora le-a mers foarte bine.Sint copaci in toata regula,coronament bogat,tulpina foarte solida si inaltime intre 6 si 10m.Am asteptat 5 ani ca sa infloreasca si intradevar anul trecut au inflorit amandoi pentru prima data.Flori destul de multe si mari,a fost o incantate.Au facut seminte multe si ceva ca un fruct,ca niste nuci care se desfac.Problema mea este ca anul acesta nu au mai inflorit,deja le-au dat frunzele si nu cred ca vor mai inflori.
    Aveti vreo idee despre ce se intampla cu ei?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Ariana apreciază asta.
  2. adrianam

adrianam Well-Known Member

Localizare:
    Craiova
    Parca nu am vazut paulownii inflorite primavara asta! Nu cred ca au inflorit inca!
    Este posibil sa le fi dat peste cap incalzirea asta brusca!

3. goodmans

goodmans Member

Faza e ca le-au dat frunzele deja deci adio flori.
    Sper la anul sa fie altfel.
    Nu m-am gandit ca vremea ar fi putut sa le dea peste cap.Acum realizez ca si magnolia a inflorit mult mai putin fata de anii trecuti iar florile au rezistat foarte putin,doar 3-4 zile.

Distribuie pagina asta