Indrumare alegere foarfeca electrica de tuns gardul viu!

Myhay

New Member
Buna ziua! Doresc sa-mi cumpar o foarfeca electrica de tuns gardul viu dar nu stiu exact cu ce specificatii. Am in curte cativa buxusi , Lemn Cainesc si iedera pe un gard. Iedera ar fi problema cea mai presanta pentru ca este incomod de tuns manual fiind si pe un gard de 30 m lungime. Iedera are 3-4 ani si are unele tulpini mai groase , nu pot estima exact poate pana in 3 cm unele. Asadar ce model de foarfeca electrica mi-ar fi benefica? Nu vreau sa fie prea ''slaba'' sa o fortez sau chiar sa o stric sau sa i rup dintii dar nici prea puternica. Nu doresc foarfeca pe acumulatori. De mentionat ca nu sunt dispus ca cheltui mai mult de 200 lei pe o astfel de foarfeca , stau prost cu banii si am alte cheltuieli din pacate. Am dat peste aceasta foarfeca. Ar fi buna de ceva? La unele modele am observat ca la Tipul de motor se mentioneaza : Electric 230V CA fata de altele care au doar 230 V. Care ar fi diferenta? Multumesc

http://www.dedeman.ro/ro/gradina/utilaje-pentru-gradina-si-accesorii/foarfeci-de-tuns-arbusti-si-gard-viu/foarfeca-gard-viu-electrica-htmn-520.html
 

geodezia

Well-Known Member
despre asta spuneau fetele ca e buna
na eu una am una din aia pe curent continuu adica de la priza
nu am utilizat-o nicioadtaa nici nu stiu daca mai merge are cred vreo 8 ani la mine
 

Myhay

New Member
Multumesc pt raspunsuri dar am specificat ca nu doresc cu acumulator. Nu am incredere in acestea. Tot la priza este mai sigur.
 
Sus