Indragostiti de trandafiri

v.cristina

Active Member
Sunt ingrozita de atatea insecte pe bietii mei trandafiri
Nici nu mai stiu ce ii ataca TOATE LA UN LOC
Am incercat modalitati mai ecologice sa ii protejez urzici putrezite, tutun cu sapun lichid, spalatul cu furtunul dar dupa o perioada scurta de timp au aparut iara mai multi, parca si-au chemat si nemurile
:eek:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
v.cristina a spus:
Sunt ingrozita de atatea insecte pe bietii mei trandafiri
Nici nu mai stiu ce ii ataca TOATE LA UN LOC
Am incercat modalitati mai ecologice sa ii protejez urzici putrezite, tutun cu sapun lichid, spalatul cu furtunul dar dupa o perioada scurta de timp au aparut iara mai multi, parca si-au chemat si nemurile
:eek:
Incearca cu zeama din frunze de crizanteme si/sau frunze de rosii si/sau ceapa. Toate contin un fel de insecticid. Pe crizanteme nu o sa vezi mai niciodata ca le maninca ceva.
In plus, buburuzele maninca afide...asa ca poti sa le dai la copii 1-2 lei si sa iti culeaga toate buburuzele posibile si le dai drumul in zona cu afide.
Si mai poti planta ceapa perena intre trandafiri... la afide nu la place deloc mirosul de ceapa si nu vor mai veni . In engleza se numesc chives....

Uite aici o pagina care da ceva detalii.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chives
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista o crizantema din care se extrage un insecticid care se numeste pyretrina. Chrysanthemum cinerariaefolium.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyrethrin


Nu am mai auzit de afide pe crizanteme, dar da alea negra sint cele mai rele si se pare ca nu scapi usor de ele. Din pacate multi din hibrizii crescuti in sera nu mai au aceeasi capaciteta de aparare ca cei crescuti in natura.
 

v.cristina

Active Member
am tot incercat tot felul de modalitati sa nu ajung la chimicale adica la insecticid dar vad ca nu se poate
daunatorii s-au inmultit extraordinar de mult :cry: :cry: :cry: :cry:
cel mai teama imi este sa nu afectez trandafirii :eek:
 

albela

Active Member
Cristina, eu zic sa te grabesti sa stropesti trandafirii cu chimicale (mosiplan si altele) ca nu vor pati nimic. Eu i-am stropit pe ai mei de 3 ori in sezonul asta si nu par sa fie afectati. In schimb nu mai au nici un fel de daunatori nesuferiti.
 

Octavia

Member
Cristina, si eu am stropit trrandafirii cu mospilan si acum sunt ok. Stropeste-i cat mai curand, mai tarziu va fii si mai greu sa scapi de daunatori. Nu-ti face griji, nu vor pati nimic grav. :D
 

albela

Active Member
La un trandafir plantat in primavara fruzele arata ciudat, parca sunt ruginite. Nu am mai vazut asa ceva. Ce are?
 

DIANA7

Member
intreb si eu pe cine stie: anul acesta am cumparat (printre altele) si 2 trandafiri : Indigoletta de la Bakker (de culoare indigo, evident) si inca unul din alta parte, portocaliu. Necazul e ca cel portocaliu a inflorit alb cu roz, iar cel indigo, roz. Este adevarat ca influenteaza calitatea pamantului culoarea trandafirilor? Atunci de ce mai cumparam dupa culori, si de ce intr-o gradina nu au toti trandafirii aceeasi culoare? :?
 
Sus