Indragostiti de trandafiri

Cristiana

Member
Rem, oferta generoasa de trandafiri de la David Austin a avut Eutopia in toamna, si cred ca vor avea si toamna asta. Buzunarul sa te tina :rofl: !
 

AngelEyes

Member
Cristina eu mi-as dori foarte mult cate un butas din trandafirii cu numarul 9,11 si 12 daca se poate....in toamna sau primavara,cand ii tunzi :D
 

rem_2007

Member
Cristiana, au avut intr-adevar, am gasit la pagina nr. 8/trandafiri de pe Eutopia. Multumesc pentru informatie. :hug:
 

Cristiana

Member
Rem, au pus deja oferta de toamna, sau te-ai uitat la oferta generala? O sa dau si eu un ochi.

Sunt scumpi, dar vin chiar de la mama lor, trandafirii de import pe care i-am luat de la Eutopia s-au dezvoltat spectaculos, printre ei sunt si acei cataratori (Haendel, General Mac Arthur, Gloire de Dijon si Red New Dawn). Si unul dintre ei mi l-a dezgropat cateaua si mi l-a plimbat o zi intreaga dupa ce l-am plantat, nu are nimic!
 

rem_2007

Member
Cristiana, eu nu stiu la ce m-am uitat daca e oferta actualizata sau nu, nu am vazut unde scrie. M-am uitat pe site la trandafiri. Nu conteaza ca sunt mai scumpi pentru ca eu am tot cumparat si acuma nu voi mai cumpara asa de multi, important e sa fie asa cum arata ei in poze si daca tu spui ca sunt ok atunci e bine. Pentru Pilgrim...oricat! :giggle: :visator:
 

Cristiana

Member
E oferta generala deocamdata, dar de pe la jumatatea lui iunie incep sa dea drumul la oferta de toamna.

Eu sunt topita dupa Ann si Comtes de Champagne, dar sase bucati nu mai am unde sa pun, asa ca ori aleg un singur soi, ori caut pe cineva interesat sa ia cateva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Acum sa nu ziceti ca sunt circotasa :( .Dar mie nu mi se pare normal ca un trandafir cumparat de la un "producator" care se respecta ar trebuie sa fie asa in al doilea an de viata.Firma de altfel pentru care am avut pina acum toata stima.Si pentru ca m-a suparat :cry: o s-o si mentionez:"ROSAFRUCT".Chiar nu mi s-a intimplat cu nici un alt trandafir asa ceva.Sper sa fie numai o intimplare :? .Oricum le voi scrie si le voi atasa poza.Nu stiu ce reactie ar putea avea dar...........poate se vor sesiza in viitor :!:
 

AngelEyes

Member
Gabiuta nu s-a intamplat nimic cu trandafirul :rofl: Pur si simplu au crescut cativa lastari din port altoi,adica de sub punctul unde a fost altoit trandafirul.Acei lastari trebuie taiati exact de pe "trunchiul" trandafirului....iar daca e necesar sa ajungi la punctul lor de imbinare sapi putin :) Altfel,daca ii tai mai de sus...vor creste mai multi si mai desi.Iar daca nu ii tai deloc....vor consuma resursele vitale ale trandafirului si in final el va muri ( va supravietui doar macesul).
 

Cristiana

Member
Gabiuta, Angel Eyes are dreptate, si eu ma confrunt cu probleme de "izbucnire" a portaltoiului, se intampla la unele soiuri nobile. Sapi frumusel pana dai de originea lui si il tai, dar asteapta-te sa apara an de an problema asta. Nu e vina producatorului.

Alta problema care apare si trebuie eliminata este aparitia de lastari lacomi, sunt lastari nobili care cresc in lungime foarte repede fara sa produca boboci, sau care eventual vor produce boboc pe un lastar neobisnuit de lung. Agestia, ca si lastarii de salbatic, consuma mult din energia plantei si sunt destul de inestetici.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da, voi aveti dreptate .Stiu.Insa parerea mea este ca totusi altoirea nu a fost bine facuta .Poate ma insel :? .Taierea oricum o faceam fiindca stiu ca haleste energie plus ca se poate intinde foarte mult si nu este cazul sa-i dau voie.Nu ar fi avut voie sa se intimple asa ceva :!:
 

AngelEyes

Member
Se poate intampla la orice fel de trandafir altoit....Eu am patit si la cei cumparati si la cei procurati altfel.Singurii la care nu vei pati asa sunt cei prinsi din butasi ( ei nu sunt altoiti).
 

Cristiana

Member
Gabiuta, aceste probleme apar cand vigoarea portaltoiului depaseste pe cea a nobilului, radacina ar pompa si nu are unde, si atunci mai da drumul la un lastar de salbatic. O sa caut maine in cartea d-lui Wagner, si scriu mai pe indelete :D .
 

ghia_don

Active Member
La mine toti trandafirii altoiti fac lastari salbatici, dar ii tai in permanenta. Este dezavantajul plantelor altoite. Trandafirii prinsi din butasi, chiar daca nu sint foarte rezistenti la boli, au avantajul ca nu au asemenea lastari.
S-ar putea sa mai existe o cauza: plantatul mai adinc decit trebuie...parca citisem undeva lucrul acesta.
 

AngelEyes

Member
Eu cred ca plantatul cu punctul de altoire mai sus decat nivelul solului favorizeaza cresterea acelor lastari mai mult.Insa ei pot aparea indiferent de modul de plantare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult fetelor si de explicatii si de incurajari :hug: .O sa ma apuc sa tai,ce sa fac?La el nu pot renunta, nu?
 

ste

Member
Trandafirii mei

Cristiana, te rog sa-mi spui daca trandafirul din ultimele doua poze seamana cu al tau, m-as bucura sa pot sa-l identific, are un miros foarte puternic si il folosesc cu succes la dulceata
 
Sus