Indragostiti de trandafiri

nae

Member
Am o dilema...sotia zice ca asta nu e catarator, eu stiu ca asa l-am luat si a crescut frumos pina acum.

Ce parere aveti ?

 

AngelEyes

Member
Daca va depasi 3 metri e catartor...din poza nu-mi dau seama ce inaltime are.Noi il tundem in fiecare primavara la jumatate de metru de la pamant pe al nostru...si la sfarsitul verii are cam 5 metri :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nae e posibil ca sotia sa aiba dreptate. Daca ar fi fost catarator eu cred ca ar fi avut un alt port. La cum arata el acum e tufa.
 

nae

Member
Angel, trandafirul acum e la primul an plin, anul trecut de abia l-am plantat, nu a crescut cam deloc. Pe de alta parte mai am unul catarator care nu arata asa, are cam 2 metri inaltime si e tot la primul an de-adevaratelea. Sa vedem, sint curios ce o sa iasa. Am uitat sa zic, asta rosu are acum cam 1.5 m.

Pe cel rosu nici nu l-am tuns ca am zis ca daca e catarator sa nu il tund, doar am taiat unele bucati degerate. :) Chiar si asa a facut mega flori.
 

miki70

Active Member
Ste trandafirul de dulceata este catarator? Am prins si eu cu sticla cativa trandafiri , mi-a adus o colega asta toamna crengute de trandafiri dar aveau florile scuturate si nu stiu ce am prins. Unul sigur e de dulceata pt ca are o floricica. Are saracul vreo 8 cm inaltime si un ditamai bobocul. L-as poza dar e tare uratel. A papat si un melc din el :( . As vrea sa stiu dc e catarator pt ca l-am plantat undeva unde nu are de ce sa se catare.
 

AngelEyes

Member
Catarator sau nu,e foarte frumos trandafirul Nae :D Cred ca asta conteaza cel mai mult...sa faca flori frumoase si sa se dezvolte bine.Am plantat si eu 5 trandafiri anul asta,toti necataratori.2 din ei au deja boboci(cei pe care i-am plantat prima data).Cataratorul nostru este destul de batran.Mai am un trandafir plantat anul trecut in primavara si este plin de boboci si flori.Voi pune poze cand le voi scoate din telefonul sotului :rofl:

Mikishor fa-i o poza sa-l vedem...nu cred ca exista trandafir inflorit si urat in acelasi timp :wink: Macar floarea sigur e frumoasa :D Cat despre trandafiri de dulceata cataratori eu n-am auzit de ei pana acum ...dar orice este posibil.
 

nae

Member
mikishor, chiar daca e catarator, lasa-l asa anul asta, sa vezi exact ce e, apoi il poti muta la anul cind iese din iarna.

Am si eu unul cu frunze mincate, insa daca e posibil cred ca de un paianjen ! Am dat cu insecticid in ghiveci si l-am ucis cred, ca nu au mai aparut frunze mincate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru Nae:
1.
2. Cum erau mincate frunzele?La care trandafir?
3. Nu e catarator dar e foarte frumos :D
 

lili

Member
nae a spus:
mikishor, chiar daca e catarator, lasa-l asa anul asta, sa vezi exact ce e, apoi il poti muta la anul cind iese din iarna.

Am si eu unul cu frunze mincate, insa daca e posibil cred ca de un paianjen ! Am dat cu insecticid in ghiveci si l-am ucis cred, ca nu au mai aparut frunze mincate.
Este vorba de albina croitoare. Decupeaza portiuni semi-circulare. Este perioada cand ea face distrugeri intre plante. Din lamina frunzei ea isi face cuibul. Poate fi combatuta cu mospilan .
 

ste

Member
mikishor, cel pe care l-am fotografiat creste ca o tufa, are cam 75cm inaltime. In schimb mai am un trandafir pe care l-am primit tot sub denumirea de trandafir de dulceata dar care acum are cam 1,5m. Floarea arata cu totul altfel, doar mirosul e la fel de puternic la amandoua soiurile. Cand infloresc amandoi am sa pun poze, poate ma lamuriti daca si cel inalt e intr-adevar de dulceata sau nu
 

Hariclea

Member
A mai inflorit si la mine unul, dar cu flori pe toate partile, ca n-am reusit sa le cuprind pe toate in poza!
 

AngelEyes

Member
Florile lui seamana cu florile daliilor :D Foarte frumos !

Am incercat sa pun o poza si nu reusesc :( Help pls :nu-mi_place:
 

miki70

Active Member
Angel, e chiar urat trandafirasul ala. E papat de ceva si zbarcit rau. Are max 10 cm cu floare cu tot. Incerc sa-l fotografiez maine.
Nae il las acolo la cat de pricajit este. La anul vad dc il mut sau nu.
Ste intr-o parte a blocului este o gradina neangrijita si acolo prin balariile alea inalte a supravietuit un trandafir care nu a mai fost taiat de ani de zile si o ramura are aproape 2 m acum. Vecina mea care e f in varsta spune ca e de dulceata dar pt ca nu l-a mai tuns nimeni a crescut f mult.
Gabiuta e superb trandafirul tau cel mov dar si Samba e de vis. Vreau si euuuuuu !!!!!!!!!!!!!!! Astazi am fost la cimitir si la intrare e o gradina plina de trandafiri Samba. Vai cat de bogati erau, aveau f multi bumbi iar florile deschise parca erau de foc. Ma indragostii :hipnotizat: Vreau si euuuuuu!!!!!!!!!!!!!!.
Cei care sunteti in Ro de unde pot lua si eu Samba? Mai vreau sa fac rost de niste trandafiri acoperitori cu flori mici si batute . Nu conteaza culoarea, vreau sa imbrac un gard viu peste care tot intra copii dupa minge :) .
 

albela

Active Member
Sunt foooooarte suparata :cry: Mi-a intrat catelusa in zona trandafirilor si a rupt 2 crengi de cca 70-80 cm si 2 crengute mici de la un trandafiri. era cel mai mare si bine ramificat. Acum nu mai e. Intrebare: pot sa incerc sa folosesc crengile rupte sa inmultesc trandafirul rupt?
 
Sus