Indragostiti de trandafiri

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Primul trandafir de la Rosafruct:....culoarea nu poate fi redata in imagini....este o combinatie de portocaliu,galben pal si usor alb spre virf....

Am boscorodit eu ca nu-mi plac radacinile....dar iata ce a iesit!!!! :rofl:
 

Gaia

Member
Asta-i primul an de cand am trandafiri (deh, inainte stateam la bloc) si as vrea sa stiu daca e mai bine sa le tai florile care s-au trecut, sau sa ii las sa faca macese?
later edit: mai am o intrebare, oricum ii voi afla raspunsul mai incolo dar as vrea sa stiu daca teoretic se poate: una din micile tufe avea un singur lastar nou, de vreo 30 de cm, si azi a dat cainele peste el si l-a rupt de la baza, se mai tinea intr-un firicel :x . I-am pus un arac si l-am legat, are vreo sansa sa se prinda la loc?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Einsteinito....sigur nu e Pepito ca nu am comandat asa ceva.Din7 comandati patru am daruit si nu mai stiu din care am oprit.Cu siguranta unul mov(Meisen) pe care-l astept la inflorire!!!
 
Gaia e bine si chiar indicat sa rupi florile dupa ce s-au trecut. Vor da alti lastari cu boboci din locul acela. Eu asa procedez si pana toamna trandafirii mei ajung la 2,5 m inaltime.
 

Gaia

Member
Multumesc tuturor pentru sfat, asa am sa fac ca nu imi vine greu, sunt mai tot timpul cu ochii pe ei. Mai ales ca am pierdut lista cu soiurile si acum ii pandesc pe fiecare sa vad care ce floare face :D Numai sa ii supravietuiasca principalului daunator din gradina: catelul.
Schlucky, superb trandafirul, eu zic ca a meritat asteptarea :)
 

disperat

Member
Pot lasa un trandafir normal (nu ma intrebati de care, nu stiu, face flori mari, roz, cu tija lunga) sa creasca pana la o inaltime de 2m? Are ceva daca il las asa de mare? In spatelele lui e un panou din sipci deci nu are cum sa se rupa.
 

schlucky

Member
myo ..... eu nu ma am cu comparatul :), dar observ ca al tau are o forma rotunda, al meu, primul care s-a deschis era putin asa "colturos"
mai de graba ar semana la foruma, asa neuniforma, cu petalele rasucite si "indoite" cu asta de la tine din album (desi se poate sa fie unul si acelasi :oops: )
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... tYa_ph.jpg

sau s-ar putea ca petalele trandafirilor sa se formeze mai "rasucit" si "indoit" din cauza caniculei?
 
A

Anonymous

Guest
Schluky,nu e nici ca al lui Myo,care are alt aranjament al petalelor,nici cel pe care l-ai arata la furnizor care are alt numar de petale.
 

schlucky

Member
mersi ....deci il noi numi "necunoscutul 1" :rofl:

am vrut sa va arata insa asta:

ce spuneti? sunt trandafiri, cred ca 44 (mama i-a numarat, eu nu ajungeam pana la capat ca mereu ma atragea cate ceva interesant, miros, culoare....) in valaore de 600€, comandati aici de cineva din romanai care tocmai sunt la construirea si amenajarea gradinii

cu asa minunatii cred ca vor avea o gradina de vis, un loc de rai!
 

schlucky

Member
monicatrusca a spus:
Trandafiri pitici ?
daca intrebarea era pt. mine, nu, nu sunt trandafiri pitici, sunt trandafiri normali, unii cataratori, are unul premiat new-down, sau asa ceva, se face tufa de 3X3m, altii care acopera pamantul, deci din toti cate putini
 
Sus