Indragostiti de trandafiri

iris

Active Member
albela a spus:
Si mie mi-ar place dar se poate comanda doar o bucata?
Nu este specificat sau cel putin nu am vazut eu sa onoreze doar de la o anumita cantitate sau suma de bani. Eu sunt din Oradea si voi merge personal la inceputul lui Martie ( daca vremea v-a fi buna ). :D Incearca sa iei legatura cu ei prin telefon.
 

albela

Active Member
OK. M-am mai uitat si mai sunt cativa care mi-ar placea, cu rezistenta mai buna la patare neagra si fainare.
 
A

Anonymous

Guest
Am cumparat astazi un trandafir inflorit.Rosu.
Produatorul mi-a spus ca pot sa-l plantez afara fara probleme.Nu v-a pati nimic.
Este un soi special,importat, care nu este afectat de temperaturile mici,ori zapada,sau ger.
L-am plantat de vreo doua ore si cu toate ca ninge,arata superb.
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
Am cumparat astazi un trandafir inflorit.Rosu.
Produatorul mi-a spus ca pot sa-l plantez afara fara probleme.Nu v-a pati nimic.
Este un soi special,importat, care nu este afectat de temperaturile mici,ori zapada,sau ger.
L-am plantat de vreo doua ore si cu toate ca ninge,arata superb.
Sii ce soi este ? De unde l-ai luat ? Da-ne mai multe detalii, nu ne lasa cu ochi-n soare ( pardon...in zapada ). :)
 
A

Anonymous

Guest
Nu-i,...trandafirul l-am cumparat din Iasi,de la un magazin nou decshis in Pacurari.
Au si ceva ornamente pt. casa:clopot de perete cu un ornament locomotiva,vaca,cal.Seamana cu cele englezesti,limba clopotului are un snur de piele la capat.Mai are si citeva giruiete de pus pe casa,etc.
Trandafirul are citeva ore bune de cind este nins.Este superb,arata exact ca-n momentul cumpararii.Mai sint doua bucati.
 
A

Anonymous

Guest
gata serviciul ? ai fost la Praktiker ? eu am cumparat un sterlig ! :D
 

mirelush

Member
Am fost la Praktiker, bineinteles ca am cumparat si eu "cativa " trandafiri :) ( daca nu ma opresc in curand imi transform gradina in rozariu )
Mihail, da-mi detalii te rog despre locatia magazinului nou deschis in Pacurari...ca daca tot am pacatuit... macar sa-mi fac de cap pana la capat.
Mersi.


Am vazut cum sunt ambalati trandafirii - rezista fara probleme 2-3 saptamani.
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
Ii duc imediat in beci sau pod.Multumesc


mai,lasa asta....nu era(deloc) pt. tine....chiar vrei sa ma sinucid pt. ca te supar de aiurea ?
Saru'mina.
Nu ma superi tu asa usor :rofl: :rofl: :rofl: Recunosc ca nu prea dau dovada de ratiune cand e vorba despre trandafiri ...si mai actionez fara sa gandesc :wink:

Daca tot v-am auzit vorbind despre Sterling mi-am luat si eu. Comparam la vara cum se dezvolta la fiecare.
 
A

Anonymous

Guest
Aha,te rog sa ma scuzi,nu eram sigur.
A nins toata noaptea,ninge si acum.
Dimineta m-am dus sa vad ca-i mort,sa-l dezgrop si sa-l duc repede inapoi.Sa-i dau lui ala cu el in cap.
Ei...nici vorba,am dat zapada la o parte,si era rosu si la fel de frumos ca ieri.Neschimbat.Frunzele le a fel de verzi.
Din pacate aparat nu am,as face poza cu telefonul dar 1,5 este insuficieant.Cred.
Te asigur ca descrierea mea este reala,n-am mintit de mult. :)
 

mirelush

Member
mihai63 a spus:
Cristiana,multumesc mult,am citit si parerile sunt impartite:unii sunt multumiti de culoare,parfum si crestere,iar altii se plang ca la ei nu se dezvolta deloc.Ma mai documentez,deoarece vreau sa cumpar doua tufe.
Mihail , uite mai sus mesajul despre care vorbeam postat de Mihai63. :p Nu cred ca am tras concluzia ca se pricepe sau nu la trandafiri ( ca nu-mi permit sa fac astfel de afirmatii )...voiam doar sa facem "studiu de caz " asupra lui domnu' Sterling. Ce zici te bagi ?
 

mirelush

Member
mihail-the ex a spus:
eu imi permit..tocmai m-a sunat,eh..n-a vazut...inca mai sint in viata,pina deseara...
Da,de ce nu,dar eu am cumparat numai unul...tu citi ai luat ?..eventual mai cumpar citiva,fac o linie cu ei. :D
Am luat 4. In lungul aleii pietonale am 18 trandafiri de acelasi soi grupati 4, 7, 7 ( intre grupurile acestea de trandafiri am - tot asa in grupuri - spiraea pitica / cariopterys + margarete ) Trandafirii astia ( nu stiu soiul inca ) sunt frumosi, dar petalele lor se ard in soare puternic. Si cum la mine vara e mult soare m-am hotarat sa ii schimb. Dar am zis sa nu fie 18 de acelasi fel ...ceilalti 14 ii luasem deja asa ca au ramas doar 4 locuri libere. Daca imi va placea ce va iesi vor ramane pe loc, daca nu altii la rand. :)
 

mihai63

Member
Sa o luam pe rand:
Gabiuta,la un moment dat ai postat un link spre o pagina cu trandafiri din Bulgaria(excursia propusa de Defne,parca...ValeaTrandafirilor sau pe acolo...)
Mirelush,sa stii ca ma bag si eu la acest experiment :)
Mihail-the ex,fiinca iti place asa mult avatarul il schimb pe data....asa ,ai si tu ce comenta :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
Pai,hai sa punem de-o intrecere cu iz practic si "stiintific".Sa stabilin niste conditii medii,numarul minim de Sterling,cind incepem,cind se sfirseste.Dupa ce stabilim asta,deschidem un topik exclusiv pt.Sterling.ar fi grozav daca moderator ar fi Mirelush(doar ea avenit cu ideea) si sa aiba posibilitatea sa stearga postarile ce nu-si au locul la acel topik.Sau sa atentioneze/roage pe moderatorii de drept.
Asadar citi Sterling ? Lansam "tema"in toata tara,sau numai la IASI,iar Mihaitza este guest star ?
 

Cristiana

Member
Mihail, cred ca experimentul vostru e binevenit, nu cred ca ar trebui sa conditionati insa participantii cu un anumit numar de tufe, fiecare isi cumpara in functie de spatiul pe care doreste sa-l dedice unei anumite varietati. Topicul separat e binevenit, cat despre moderarea acestuia suntem doua moderatoare pe sectiune, iar eu personal sterg muuuulte postari care nu au nici in clin nici in maneca cu trandafirii si cred ca s-a observat deja. Intru o data sau de doua ori pe zi ca sa fac acest lucru, gandindu-ma in primul rand la noii veniti care ar descoperi ca sectiunea dedicata trandafirilor se amesteca cu cafeneaua.
 

mirelush

Member
Sunt perfect de acord cu tot ce spune Cristiana. :D

Nici eu nu cred ca trebuie sa impunem un anume nr. de trandafiri. Nu e concurs. Toti forumistii care au macar un fir de Sterling in curte sa noteze observatiile la topicul deschis de Mihail - The Ex. De cand il are, cum ii merge, sensibil la boli sau nu, plantat in soare sau in semiumbra, etc.

Ce ziceti ?
 
A

Anonymous

Guest
In primul rind tin sa-mi permiteti sa remarc faptul ca am propus implicarea lui Mirelush din dorintza de a nu incarca in plus sarcinile modreatorilor.Consider ca-si fac treaba excelent,trandafiirii fiind topik-ul cel mai "curat"...aduce,chiar a elitist.
Ma numar printe cei care o iau adesea pe linga subiect de dragul de a se juca cu ideile,de a inshuruba unui rautacism (de la aia mica a lui sefu')
Dar asta nu inseamna ca nu salut operatiunile viguroase de delete.
Foarte bine.
Revenind,am supus atentiei eventualitatea stabilirii unui nr. minim de trandafiri in ideea ca poate unul (cum am eu)poate fi socotit ca un trandafir cocolosit.Si pt.a fi un start egal.
Astept stabilirea minimilor conditii,apoi sa nepunem shortul,sabotii si la treaba.
 
Sus