Indragostiti de trandafiri

albela

Active Member
Azi am tuns trandafirii. Cei mai batrani au fost taiati mai radical cei tineri doar s-au scurtat crengile.
 
A

Anonymous

Guest
Cum adica i-ai tuns astazi :eek: :eek: :eek:
...in toamna nu i-ai tuns ?

eu am transplantat trandafirii si vara deoarece era fortat de imprejurari(atentie :nu fortuit).
Nu sa-ntimplat nimic,sint si acum vii.Sper,dupa mutare au facut floricele.
La mutare am avut grija ca balotul da pamint sa fie cit mai mare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De ce te miri atit?Eu nu ii tund de loc toamna.Numai primavara dar mult mai tirziu.Februarie ete o luna perversa.Nici nu stii cind mai vine odata vijul.............Zic si eu :oops:
 

albela

Active Member
M-am gandit si eu ca e cam devreme, dar era asa frumos afara.. Si daca tot am avut meseriasul in curte cu tot cu scule :) . Problema era la cei batrani acolo trebuia cineva pricetut.
 
A

Anonymous

Guest
nici eu nu i-am taiat in toamna,pt ca asa mi-au zis horticultorii,dar am o intrebare,partile taiate din ei acum pot sa le pun in pamant la prins?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asta chiar nu stiu ca nu am incercat niciodata in aceasta perioada.Stiu insa vecini de-ai mei care pun acesti lastari de trandafiri la prins pina in luna iunie .Dar asta abia incepind cu martie.
 

miha

Member
Albela...nu esti singura... :rofl: Fiind plecata si eu azi cu treburi...cand m-am intors, pe sotul meu il apucase harnicia... asa ca mai mult de jumatate din trandafirii mei erau taiati... Mi-a zis ca nu i-am taiat eu bine anul trecut ...asa ca acum imi da el lectii... :| Cand am vazut... :x si eu ii tundeam mult mai tarziu ... pe la jumatatea lui martie... Asa ca i-am spus... a facut-o ... isi asuma riscul... ce ingheata se inlocuieste... :wink:
Asa ca suntem amandoua in aceeasi situatie...sa ne rugam sa nu mai vina inghetul... :rugaciune:
 

Jasmine

Member
...sau sa le puneti pe cap cite un fund de sticla de plastic (Doamne ce exprimare, pardon), in caz ca sint mai micuti...dar probabil ca stiati deja despre acest lucru...sper ca nu gresesc si s-a mai scris pe aici (ca n-apuc sa citesc tot forumul,...unii nu ma lasa... :) )
Mai ieri am descoperit trandafirii mei si aveau deja bobocei, la altii le-au ramas frunzele din toamna...sa nu fie de deochi!...Daca vine frigul iar ii imbrac.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Jasmine (in primul rind esti o nostima :rofl: ) sa trecem la trandafiri:nu ii dezbraca brusc de pet numai fiindca e cald afara.Treptat trebuia.Cite putin in fiecare zi ca sa nu ai surprize mai ales daca sunt micuti.Lasa-i asa pina s eimprimavareaza bine /cu petul respectiv/;eu as zice chiar pina spre jumatea lui martie in functie de temperaturile de afara.
Si eu am citiva sub pet (cei care au scapat de catelusa) si asa le voi face :oops:
 

Cristiana

Member
Deh, oameni buni, inca tot februarie se cheama luna in care suntem, asa ca nu pricep zorul cu tunsul trandafirilor fiindca mai poate da un inghet sanatos care sa va faca in martie sa mai taiati ceva... daca a mai ramas ce.

In fine, fapta e comisa, daca revine gerul mai puteti drege busuiocul protejandu-i sau, vorba lui Miha, inlocuindu-i :) .
 

calin123

Member
eu nu i-am tuns deloc in toamna si i-am musuroit dar acum arata urit asa ca pe cei englezesti gen Westerland i-am scurtat dar taierea finala cam cind infloreste forsitia si vad exact mugurii .
 

tranda09

Member
Iata ce am citit acum: Tratament contra punctelor negre de pe frunze cu bicarbonat de sodiu :Baking Soda Spray

This spray is very good for preventing powdery mildew on plants, including roses. It will also offer a measure of protection against Black Spot:

1 tsp of baking soda
1 quart water

Spray on plant foliage and stems, covering all surfaces.
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu i-am tuns pe piticii mei saptamana trecuta, pentru ca erau plini de muguri.
Si acum tremur alaturi de ei ca se apropie de 0 gr temperatura! :? Brrr.
Si se anunta chiar nopti sub 0 gr!

In iarna trandafiri au rezistat la - 10 gr, fara sa ii protejez dar nu aveau mugurasi.
Nu stiu ce sa fac, credeti ca rezista mugurasii?
 

v.cristina

Active Member
trandafirii sunt niste plante foarte rezistente ...rar se intampla sa se usuce complet datorita conditiilor nefavorabile dar este bine de stiut ca ingrijirea cat mai atenta si corecta ajuta foarte mult la obtinerea unor trandafiri rigurosi, sanatosi si nu in ultimul rand cat mai plini de flori :wink: :wink:

sincer nu cred ca o tundere timpurie il afecteaza catastrofal dar nici prea bine nu ii face cat despre temperaturile minime la mine au rezista si la -25 de grade
iarna trecuta a fost mult mai geroasa si mai uscata decat cea prezenta , cu toate ca sunt sigura ca ne mai rezerva iarna acesta niscai surprize...din pacate!! si am avut probleme cu un singur catarator asta din cauza ca era tinerel , nu a murit de tot doar jumatate
:) :)
 
Sus