Indragostiti de trandafiri

DIANA7

Member
o vecina a mea a pus la prins trandafir in iunie, si acum o saptamana a scos un fir ce se prinsese ca sa-l dea altei vecine... asa ca... . daca ai grija mare de radacini care sunt mai fragile... cred sa-ti reuseasca...
 

Ari

Member
AngelEyes a spus:
Foarte frumosi...si harnici :D Cum ai procedat de ti s-au prins asa multi ?

Ne spui cum ai procedat de s-au prins asa de multi ? Cat de lung butasul ? 5 ochiuri ? Cum ai facut, cand i-ai pus ?.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mymo,toamna trecuta eu am mutat citiva trandafiri care sunt acum mari si frumosi deci iti pot spune din experienta proprie.
Evident ca i-am taiat inainte de mutare fiindca altfel nu aveam cum sa-i scot.Insa in noul lor lacas i-am musuroit foarte bine.Taierea nu a fost radicala ci am lasat cca. 20-25 de cm .I-am mutat cu balot mare de pamint si am sapat destul de adinc sa prind cit mai bine radacinile fara a le afecta.
A fost o munca putin mai laborioasa dar a meritat efortul.

Pina la taierile de primamavara mai este mult ca sa discutam acum despre ele.

Dar chiar inainte de a invata cite ceva de pe forum bunul simt mi-a spus ca toamna nu trebuie sa tai trandafirii fiindca rezista mult mai bine peste iarna asa mari cum ramin dupa ce le trec florile.Mie personal macesele din virfurile ramurilor nu imi plac dar sunt mult mai sanatosi.

Acum dupa ce ati mai citit una alta ca pareri va dati seama ca reteta cu perioada optima de prindere a trandafirilor din butasi nu prea mai este valabila.Cred totusi ca septembrie va fi o luna buna pentru a inmulti trandafirii cu petul.Metoda nu a dat niciodata gres.
Iar pentru cei care vor sa comande, sunt mai multe site-uri cu oferte de trandafiri deosebiti.
 

v.cristina

Active Member
sunt minunati trandafirii, au niste culori foarte placute....pe mine ma face sa ma gandesc la inghetata asta probabil din cauza ca sunt gurmanda ? :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Blitz a spus:
Dragele mele, dragii mei,

Iarasi as avea nevoie de AJUTOR.

Am avut trandafiri in gradina de cand ma stiu, bunicul a pus multi din acestia care nu se fac foarte inalti (deci stil tufa si NU pe picior). Au fost superbi, dar cu timpul au inceput sa piara rand pe rand, cam dupa vreo 35 de ani dupa ce i-a pus.

Anul acesta am cumparat trandafiri din comert, din aceia importati din Ungaria si mi s-au prins in proportie de vreo 50%. :oops: Au mai facut si flori, dar NU se compara niciodata cu bogatia celor "batrani". E drept, si eu i-am pus cam aiurea, candva in aprilie. :wink:

As vrea sa va intreb: cand se pun de fapt trandafirii? Fiecare imi spune altceva- in toamna (octombrie), in februarie, oricand... :? :? :?

AJUTOOR!

Gabiuta a spus:
Parerile sunt impartite pentru ca trandafirii se pot planta la fel de bine si toamna (musuroindu-se bine in jurul lor) si primavara in martie.Aceasta fiind luna cea mai buna de plantat trandafiri.
Greu,foarte greu s emai gasesc si soiuri de care ai avut de la bunicii tai dar nu imposibil de achizitionat daca vrei cu tot dinadinsul.Dar asta este o alta discutie de purtat.
Se gasesc insa acum la multe din firmele romanesti trandafiri extraordinari de frumosi si buni calitativ.
Se mai pot cumpara si din strainatate .Eu pot sa iti dau o adresa care are niste minunatii de trandafiri si chiar nu sunt scumpi.
Asa ca iti doresc succes.Si eu doresc inlocuirea citorva .......si cred ca o voi face-o acum in toamna .
 

Blitz

Active Member
Multumesc, Cornelia, pentru mutarea topic-ului. Multumesc, Gabiuta, pentru raspuns.

Ideea nu este ca vreau sa mut vreun trandafir, nici nu jinduiesc dupa ce a trecut. Singurul lucru pe care mi-l doresc este sa am iarasi trandafiri frumosi si vigurosi. Ca cei noi sunt relativ "lesinati" :wink: :wink: :wink: .

Ce mai am din cei vechi merg grozav, dar din pacate sunt prea putini.

De aceea ma gandesc sa "dublez" acolo unde sunt trandafirii slabuti. Sau, din experienta voastra, se mai inzdravenesc dupa un an? :?
 

v.cristina

Active Member
marea majoritate a plantelor perene in primii ani de viata sunt mai sighinase :wink:
la trandafiri mare atentie la soiul din care face parte !! :idea:
 

Cristiana

Member
Blitz, depinde mult si de soiuri, nu toat sunte la fel de florifere si nici la dimenisuni nu seamana unele cu altele.

Eu am sa pun in octombrie la vanzare unii din trandafirii mei, o sa postez la vremea respectiva, unul insa deosebit de "harnic" si cu port mare, asa cum iti doresti este New Dawn http://www.helpmefind.com/plant/pl.php?n=4460, am doi si unul imi ajunge.
 

v.cristina

Active Member
ma abonez de acum
oricum in aceasta toamna sunt in mari cautari de trandafiri cataratori harnici :wink: si parfumati daca se poate, stiu ca sunt cam rari dar eu caut
 

Blitz

Active Member
Cristiana,

este superb, dar prea MARE! Cred ca e de tipul "pe picior", nu din cel stil "tufa". :wink:

Am luat deja legatura cu "popgeo", "gradina fermecata" este la Caransebes, deci nu departe de mine. Sa nu te superi pe mine, te rog!

Oricum, am dedus ca trandafirii se pun toamna, cand pica frunzele (asa mi-a explicat un coleg).

Multumesc oricum pentru sfat!
 

dana

Member
Lastarii de trandafir poti sa incepi sa-i pui ca pana vine frigul ei trebuie sa se acomodeze si sa nu fie luati de prima data dupa taiere de frig.
Chiar si cu pet deasupra,frigul tot ii afecteaza.
Eu deja am inceput sa pun lastari dar am si cumparat butasi sa aibe timp sa se acomodeze cu noul sol
 

Cristiana

Member
Blitz, nu am de ce sa ma supar, si intr-adevar, nu acum se scot ci la toamna, cam prin noiembrie. Cat despre port, ai mei nu au fost dirijati ci tinuti ca si tufa standard, unul acopera fara jena 2-3 metri patrati.

Nu vreau sa-mi fac reclama, dar din cati trandafiri am in gradina, si nu-s putini, pe acesta l-am remarcat cu o excelenta rezistenta la boli, n-am vazut pe el nici patare neagra si nici fainare.
 

sorina

Active Member
t

Va intreb , pot sa mut acum niste trandafiri din locul in care i-am plantat acum 2 ani , asu trebuie sa astept pina la toamna ???

Aceeasi intrebare este valabila si la Phlox , si Clematita .
:oops: :? :(
 

Cristiana

Member
Sorina, pentru toate raspunsul e acelasi: la toamna. Asta daca nu vrei musai sa scapi de ele definitiv :nu-mi_place: ...
 

Johana

Member
v.cristina a spus:
ma abonez de acum
oricum in aceasta toamna sunt in mari cautari de trandafiri cataratori harnici :wink: si parfumati daca se poate, stiu ca sunt cam rari dar eu caut
Incearca la http://www.ronaland.ro/
Eu am facut o comanda si a fost foarte prompti, iar la telefon mi-au dat si sfaturi cu privire la crestere.
 

sorina

Active Member
a

Scuze Cristina , am vrut sa intreb daca trebuie sa stept pina la PRIMAVARA ????/ dar din viteza am tastat cuvintul toamna .
Deci pot sa le mut in toamna asta . Nici nu ma gindeam sa le mut acum in plina dezvoltare .
Multumesc de raspuns .
 

Cristiana

Member
Sorina, ai incurcat anotimpurile din cauza vitezei, nu-i bai. Si eu am de mutat niste trandafiri si astept luna noiembrie pentru asta, sper sa fie suficient de frig atunci.
 
azi am vazut la tvr2 emisiunea ferma la ora 9.00 o ferma de trandafiri de langa aiud , aveau trandafiri de curte (pepiniera ) foarte frumosi
 
Sus