Indragostiti de trandafiri

A

Anonymous

Guest
Gabiuta,nu ma fa sa ma rusinez ca nu mai spun nimic!Am vorbit prea mult?Eu am de multi ani pata asta cu trandafirii si citesc enorm,oriunde apuc despre ei.
MFlorian,m-am gandit si am facut o lista.Cel mai greu a fost cu dimeniunea:
Ilse Krohn superior-alb,floare frumoasa mare,boboci nobili, parfum puternic.Rezistent la ger si boli.Unul din cle mai bune soiuri albe.
Blaze of glory-rosu portocaliu carmin,o culoare deosebita,ca focul,se observa de la distantanoutate 2005,foarte sanatos,din parinti exceptionali,nu depaseste insa 3,5m.
Rosarium Uetersen-flori foarte involte mari,roz inchis ce trec in argintiu,inflorire abundenta si repetata,parfum de trandafir salbatic.Rezistent la ger si boli(cel din poza cu gardul de piatra)Ramuri pana la 4m
Zephirine Drouhin-roz ciresiu,frumos, extrem de parfumat,cu parfum adanc si greu,fara spini ce poate fi pus chiar langa o intrare pentru ca nu inteapa.Infloreste bogat,in mai multe etape distincte,iar cand o face parfumul e de neegalat.Este un trandafir antic.
Paul Lede-seamana ca forma florii cu New Dawn,insa e un crem roz aproape alb, superb,cu flori clasice,mari ,parfumate,creste intre 3-5m.Este tot un antic.
Gloire de Dijon-tot un trandafir vechi,bogat,un somon roziu deschis,ca o matase veche,bogat,extrem de parfumat,ajunge spre 5m,multe ramuri,infloreste continuu din iunie in septembrie.

Am pus aici si trandafiri noi si clasici,dupa preferinta, parfumati si deosebiti,care pot fi gasiti direct in Romanian la furnizori cinstiti.
 

mflorian

Member
einsteinitza & schlucky, mulţumesc mult pentru informaţiile oferite. Acum pot să caut dintr-o paletă mai largă. Să vedem ce ne vor oferi furnizorii la toamnă.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vai de mine.....eu am fost cit se poate de serioasa!!!
Cit despre trandafiri stiam ca stii foarte multe,mai ales ca esti membra a Asociatiei Rozeistilor.De aceea iti si cerem parerea....te ascultam....iti urmam sfaturile.
Asa ca tot ce afli spune-ne si noua!
Iar acele liste ar trebui "salvate". Inclusiv ale lui Schlucky.
Cu atitea minunatii nici nu-ti mai trebuie alte flori!!!
 

schlucky

Member
lista ce am facut-o eu este destul de superficiala, pt. a fi salvata ar mai trebui sa se lucreze la ea, inf. ca rezistenta la frig si boli mi se par f. imp.; am facut-o gandindu-ma ca poate daca este ceva interesant, atunci einsteinitza ne poate dezvalui mai multe, corecta sau indruma.... avand mai multa experienta practica si teoretica .....
 

attila

Member
Cum vad tare vati bagat pe trandafiri :wink:
Dar o inytrebare discreta MAI aveti loc in gradina ca la mine nici un ac nu mai intra :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Poate o floare....????De cui??? :tavalit: Adica cui de batut in perete!!!Sa fim bine intelesi..... :rofl:
Cu ce ai tu acolo.....s-ar mindri si Expoflora!
Si da.....am impresia ca de trandafiri niciodata nu te poti satura.
 

mflorian

Member
attila a spus:
Cum vad tare vati bagat pe trandafiri :wink:
Dar o inytrebare discreta MAI aveti loc in gradina ca la mine nici un ac nu mai intra :(
Eu am ajuns să scot cîte o plantă care nu mă mulţumeşte şi să o înlocuiesc cu alta.
 
A

Anonymous

Guest
Cornelia, taci si faci!E super, vad ca e culoare la moda,au mai aparut cativa din aceeasi gama cromatica.Cine l-a creat?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Uite ce zice pe site:

Notcutts Garden Centres & Mattocks Roses
'The Wren' A floribunda with medium-sized, full, slightly old-English style soft pink blooms that are slightly fragranced; repeat flowering. This cultivar has glossy, mid-green leaves and excellent resistance to common diseases. Grows to 80cm (32in) tall. Named to celebrate the 90th anniversary of the formation of the Women's Royal Naval Service (WRNS).
 
A

Anonymous

Guest
Multumesc,am sa mai sap,pentru ca ma intereseaza.Stii ceva de Exotica?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nici un semn. Mai asteptam vreo 2 zile dupa are il anunt ca renuntam la comanda. Prea ne tine blocati asa de luni de zile. Belgianului chiar nu-i pasa dupa cate se vede.
 

pupu

Member
Buna ziua,
As avea o rugaminte la voi, poate reusiti voi sa-mi spuneti ce fel de trandafiri sunt in pozele mele, atasez link-urile. Sincer nu stiu cum sa-i incadrez, la ce categorie si nu stiu cum sa-i tai, pana acum i-am lasat sa creasca cat au vrut (am taiat doar florile trecute si scuturate), dar deja cel rosu e mare rau si imi pare rau de ei sa nu fie ingrijiti asa cum trebuie.
http://i42.photobucket.com/albums/e349/pupu_depadure/Trandafiri/1-1.jpg

http://i42.photobucket.com/albums/e349/pupu_depadure/Trandafiri/1.jpg

multumesc pt ajutor!
 
A

Anonymous

Guest
Pupu,mai fa o poza cu cel galben sa vad unde ajunge.
 

zamfira

Member
Einsteinitza, cum a zis si Myo, sa scrii cat de mult . Tot ce scrii ne e de mare folos, mai ales ca explicatia e pe intelesul tuturor .
Multumim :)
 

zamfira

Member
Am si eu o nelamurire .Am un trandafir , catarator cred , cu flori albe( bat putin de tot spre roz) si dupa ce au trecut florile , in continuarea crengutei pe care au fost florile au crescut lastari .Ce fac cu ei ? Ii las sau ii tai ?
Asta e trandafirul
Va multumesc !
 
A

Anonymous

Guest
Daca are doar o inflorire,atunci esti fericita posesoare a unui trandafir antic,
 
Sus