Incercare ficus-bonsai prin contopire

gabib77

Member
E a doua tentativa de a crea un prebonsai din ficus... de data asta o varietate de ficus patat...

Au fost plantate vreo 10 tulpini separate pe care am incercat sa le contopesc , iar acum 2 zile am facut o defoliere totala... iata ce a iesit...




Imi pare rau ca la baza am strans sarma prea tare si au aparut cateva denivelari de care voi incerca sa scap in timp... am incercat sa nivelez, sper sa nu ramana cicatrici prea grave

 

Hariclea

Member
Foarte frumos, Gabi! Felicitari! In cati ani a iesit asa? Nu cred ca vor ramane prea mult timp cicatricile vizibile!
Stiu ca defolierea la ficus nu prea este pe masura asteptarilor... adica frunzele nu se prea micsoreaza...
 

gabib77

Member
Pai totul in decur de 1 an...
Cat despre defoliere, mai un un ficus, il voi prezenta in decursul a 2 ani si jumatate de viata, a suferit pana acum 4 defolieri complete, dar nu s-au micsorat mai deloc frunzele...
 

Hariclea

Member
Doar 1 an? Hmmm... interesant... eu am impletit unul acum un an, si chiar daca vara l-am tinut afara, nu au crescut atat de mult tulpinile... in grosime, ma refer...
 

gabib77

Member
aceasta varietate patata care o am m-a surprins si pe mine ... te rog sa ma crezi ca acea contopire de la baza s-a produs in 3-4 luni, am ramas si eu surprins cand m-am uitat la el si am vazut cum se revarsa tulpina peste sarma foarte stransa... daca stiam ca se intampla asa nu-l strangulam asa de rau :D

uite un alt exemplar al meu, care nici in ruptul capului nu a vrut sa se contopeasca si nici sa-si micsoreze frunzele: http://www.egradini.ro/forum/viewtopic. ... 7436#37436
 

sicora fabian

Active Member
De cand sunt pe forum, n-am auzit de ei . . .
Insa "secretul" cresterilor "abundente" la ficusi (nu numai), este hrana! Un ghiveci mare si fertilizare sustinuta este mana cereasca!
 
Sus