Incepator - Proiecte noi

ovidiu.

Member
Servus Colegilor, am si eu cateva proiecte , si as vrea sa stiu parerea voastră referitoare la ele. Rog cunoscatorii sa ma indrume, daca sunt unele greseli mari. Nu cunosc prin zona persoana care se ocupa de bonsai (jud Mures) . Multumesc!
 

Atașamente

crysty

Active Member
Salut Ovidiu, nu sunt din mures, sunt din galati si nu sunt expert in bonsai dar niste cunostinte am acumulat in domeniu, oarecum, pentru ca si eu vreau sa incep un proiect cu 3 puieti de buxus ,care ii am cumparati deja de la Dedeman de prin iarna 2018 sau 2019 dar inca ii tin in ghivecele originale din vreo 3 motive si anume :
1. ii mai las sa se adapteze bine de la conditiile de sera.
2. nu am vas inca facut pentru bonsai (vreau sa le fac eu vasele speciale)
Ceva in genul asta :
Ceva experienta in facut vase artizanale am prins pentru ca am deja facute cateva in forma de maini de om, una pentru plante suculente, si cealalta fara plante, pentru chei pe masa din hol, si chiar am vandut 2 bucati si am avut o comanda de inca 4 dar nu m-am mai ocupat de asa ceva si ar fi cam mici pentru un bonsai in toata regula pentru ca au fost turnate in manusi de curatenie/latex (din adeziv de gresie cu rasini, Isomat AK-20) deci au marimea mainilor de om si au si 2kg fiecare, goale :

3. tot aman sub scuza ca nu am timp de ei (dar cred ca din cauza ca nu am timp sa fac vasele)
In prima poza se pare ca ai o specie de ienupar, in a 2a e o specie de tuia argintiu , in a 3a este buxus, in a 4a nu stiu ce este ala cu frunzele zimtate , iar in ultima poza (a 5a) sigur este ienupar.
Pentru marimea care o au eu cred ca au prea putine frunze, probabil prea din timp a fost tuns dar in schimb dirijarea cu sarma a crengilor este profesional facuta , iese bine. Dar asta cu frunzele ca sunt prea putine acum, e doar o parere. Poate la primavara or sa dea mai multi lastari ca sa para mai bogati .
Nu am mai facut bonsai pana acum dar eu as merge pe ideea ca sa nu ii tund prea mult din crengi cat inca sunt prea tineri ci sa fac asta treptat in timp cu riscul de a fi mai greu sa dirijez crengile cu sarma.
Speciile astea de arbusti sunt foarte bune de bonsai la noi pentru ca sunt adaptate si pot ierna afara fara probleme atat timp cat nu ingheata pamantul lor.
Bonsai se pot face din orice fel de copac sau arbust, chiar si trandafir chinezesc sau lamai, dar iarna va fi o problema cu plantele mai tropicale pentru ca pot sa le cada frunzele la racoare si umezeala prea mare si indelungata in vas combinat cu lipsa luminii suficiente si a aerului proaspat care toate astea duc la aparitia mucegaiului in sol...
Se gasesc de cumparat pui de astfel de arbusti la Dedeman daca va mai trebuie sa mai experimentati si alte forme.
Cred ca trebuiesc pusi in vase speciale mai scunde mai repede pentru ca in ghiveci mai mare se formeaza multe radacini si pe urma va fi greu de asezat atatea radacini in vas mic fara sa tunzi prea mult din ele..desi nu e o regula ca vasul sa fie cat mai plat, asa cum se vede in clipul de jos.
Un canal youtube foarte bogat in clipuri despre dirijarea si cresterea bonsailor este asta :
https://www.youtube.com/c/HeronsBonsaiUK/videos
si un clip care mi-a atras atentia ar fi asta :
Pentru ca arata cum sa incep cu ienupar proaspet cumparat, pentru o forma de cascada, feluri si modele (forme) de vase de bonsai si chiar cum se planteaza corect un bonsai in vasul special ..adicva atunci cand vasul e prea scund si bonsaiul are o oarecare marime, radacinile trebuiesc si ele legate cu sarma de gaura/plasa de la fundul vasului pentru ca bonsaiul sa stea drept la plantare.
 
Ultima editare:

ovidiu.

Member
Multumesc pentru timpul si sfaturile acordate. Ai dreptate , am observat (de 2 ani incoace) ca, daca arbustul este mic si il tunzi stagneaza si risti sa il pierzi. Avantaje si dezavantaje. Se invata sa faca frunze mai mici dar cu rabdare ii faci forma dorita. Cel cu frunze zimtate e ulm de turmechistan pt gard viu (Dedeman). Mai am.si alte proiecte de anul trecut. Problema mai mare este iernatul, iarna trecuta le-am lasat in foisor si am avut norocul sa nu inghete pamantul. Este bine sa impartasesti si sa primesti.
Interesante mulaje, felicitari pt imaginatie si rabdare. Eu am cumparat de la un producator autohton vase pt bonsai. Am sa pun si niste poze.
Pe data viitoare - Servus!
 

crysty

Active Member
Am pozat vasul ceramic.
E foarte bun, mai ales ca are si picioruse dedesubt ca sa permita aerisirea, si sa nu permita bacteriilor anaerobe sa se inmulteasca si sa isi faca de cap , mai pe romaneste sa nu se imputa radacinile din cauza umezelii statute.
 

gomez99

Well-Known Member
in bucuresti exista unele magazine care vind produse second hand unde poti gasi vase potrivite pentru bonsai la citiva lei. nu stiu pe la tine cum e
 
Sus