Incepator, am nevoie de un gram de indrumare

andrei185

New Member
Buna ziua, anul trecut am primit cadou acest bonsai si as avea cateva intrebari:
Daca puteti sa imi spuneti ce specie este?
De aproximativ 2 luni nu imi mai creste si ii cad frunzele, undele dintre ele chiar de mici, si o parte dintre este se strang cumva..
Ce pot sa il fac sa fie sanatos?
Tin sa precizez ca nu am pus deloc ingrasamant de cand il am.
A fost udat aproape mereu prin scufundare cateva minute o data la o saptamana sau 10 zile, in functie cum simteam.pamanul ca este de uscat.
Multumesc!20200518_102842.jpg20200518_102842.jpg20200518_102832.jpg20200518_102812.jpg20200518_102808.jpg
 

crysty

Active Member
nu cunosc ce specie este iar frunza care se vede in poza ca se strange nu este de la vreun daunator ci mai degraba umiditate insuficienta si anume in frunze.
Scoateti planta si lasati-o afara , pe balcon ori la geamul deschis si odata la cateva zile pulverizati cu apa planta pe frunze si pe tulpina. Daca pare ca isi revine atunci cumparati o sticluta de cropmax de la fitofarmacie si faceti o solutie slaba intr-o sticla cu apa si stropiti cu ea odata pe saptamana dar inaite sa dati cu cropmax intrebati si la fitofarmacie (adica cereti a 2a parere nu va luati complet dupa mine).
Daca nu aveti fitofarmacie in oras sunt si fitofarmacii(magazine seminte online), le dati un telefon inainte.
 

gomez99

Well-Known Member
si mie imi pare mai degraba o lipsa de ceva. ceva ingrasamint echilibrat nu i-ar strica. mai conteaza si cita lumina are acolo unde este acum
 
Sus