Inamicul Nr. 1 in vara 2012

akhalteke

Member
Iata cine imi rontaie de zor achi si muscatele



Tare urat imi e de ei. :bolnav: Nu stiu daca ii pot combate cu ceva solutie. Deocamdata ii vanez, ii adun si le fac felul. Nu par sa fie f multi, dar sunt f vorace, rontaie ca lacustele. Pana in acest an nu i-am intalnit la plantele mele dar reusesc sa provoace ceva pagube, mai ales la niste pui de muscate ce ii am cu boboci.

Cred ca e vorba despre http://www.biodiversidadvirtual.org/ins ... 73565.html.
 

anasstasia

Active Member
Tuta asta (daca ea este), imi roade frunzele de trandafirii in :evil:
Roade de ramin doar nervurile principale ale frunzelor.
 

Scifficus

Member
Larva de cotar verde (Operophtera brumata).

Spor la eradicare, dar mi-e ca nu prea o sa reusesti sa le extermini 100%.
 

akhalteke

Member
Scifficus a spus:
Larva de cotar verde (Operophtera brumata).

Spor la eradicare, dar mi-e ca nu prea o sa reusesti sa le extermini 100%.
Ai dreptate, el e. Vai, ce ii urasc! Si se camufleaza asa de bine ca abia ii descopar. Asta e, trebuie sa ma lupt cu ei, nu am ce face.
 

sicora fabian

Active Member
Am mai avut si eu, sunt polifagi - mananca orice, dar au disparut dupa tratamentul pentru paduchii verzi. Daca ai putine plante si nu vrei sa folosesti insecticide . . . vaneaza-i la panda! :D
 

anasstasia

Active Member
Eu cu 100 de trandafiri ce fac??? :rofl: Cum sa mai vinez?!? Si nici nu vreau sa-i stropesc ca nu vreau sa-i cocolosesc. Sa se descurce, asta este...Este raiul pentru Operophtera brumata la mine. :astept:
 

Scifficus

Member
Cea mai simpla metoda ar fi sa plantati printre plantele de interes altele care atrag mai mult aceste molii.

Daca cumva se scapa de larve sau de ouale depuse de molia matura, anul urmator tot o sa apara de la vecini sau natura alte molii tinere care reiau ciclul vietii.
 

serbo

Member
Eu am gasit dihaniile astea in jardinierele cu condurasi. Pe alte plante nu au plecat. Poate ar fi o solutie buna condurasii pusi printre plantele pe care vreti sa le protejati
 
Sus