in gradina sau in paharele ???

sorina

Active Member
Plantele astea am de gind sa le insamintez .
Intrebarea mea este daca direct in gradina , ceea ce inseamna sa mai astept un picutz , sau sa le pun in paharele la rasarit in casa ????
Voi cum ati procedat si care metoda este mai eficienta ???

Nalba
Aconitum Napelus
levantica
viburnum
gillenia trifoliata
leonotis leonurus
datura
brumarel
mimoza
menta decorativa
digitalis
limnanthes douglasii
frumoasa zilei
Nalba Mont blank
gura leului
regina noptii
malva
clematis alpina
achimenes
adeniumobesum
asarina scandens
Ipomea Quaoclit trebuie pusa acuma in paharele ca daca nu nu mai face flori ???

De citit am citit cum se pun , dar PERIENTA bate teoria asa ca va rog :mrgreen: :eek: :eek: :mrgreen: :eek: :eek: :eek: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
A

Anonymous

Guest
Am luat si eu cateva din cele enumerate de tine,dar eu ma ghidez dupa ce e scris pe spate,daca trebuie la pahar ar exista un desen pe plic,daca nu arata sa pui direct in sol,tot in desen.

Altele din cele enumerate de tine eu le-am luat rasat,iar unele sunt perene(gura leului)iar altele(regina noptii,zorele,ghetisoare)rasar singure din semintele cazute vara-toamna in pamant.

Succes!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sorina ,majoritatea celor enumerate de tine se pun la paharel :D
Regina noptii,gura leului,malva,frumoasa zilei,menta si IPOMEA la care stiu ca tii asa de mult le poti pune linistita direct in gradina sau jardiniera .
Quamoclitul iti infloreste in acelasi an si daca o pui pe la sfirsitul lui aprilie. :D
 

ghia_don

Active Member
Si digitalisul poti sa-l semeni linistita in gradina, iese fara probleme, numai ca va inflori anul viitor.
Asarina, dupa indicatiile de pe plic , o voi semana si eu tot in gradina, prin aprilie...
 
Sus