In gradina in fata blocului

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Am facut rost de 8 dalii zilele astea. :wink: O sa le duc la plantare curand. Abia astept sa le vad mari si frumoase. :visator:

Azi am facut din nou poze in gradinuta. Le postez cand ajung acasa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Noutati de pus in gradina: un smochin, o camelie roza, echinaceea purpurie, albizia si mai incerc o data cu crinii aia patati care anul trecut n-au iesit. :wink:
 

elipopa

Active Member
la mine in gradina a inflorit aquilegia, am si din cele bicolore anul acesta, una de la Victoria :hug: si unele din plicul de seminte de acum doi ani , anul trecut nu au inflorit :dans: :dans: sunt albastru inchis cu alb, roz cu alb, grena cu alb si albastru mai deschis cu un crem :D :D
poate rezista pana saptamana viitoare cand sper sa-mi iau aparatul foto!!
mai am inflorite si salviile multicolore, doronicum, cateva lalelele tarzii, panselutele si micsunelele!!!
si cam atat!!
 

Blitz

Active Member
Bravo, voua, eu tot nu am curaj sa ma "extind" in fata casei ca nu stiu daca au terminat cu sapaturile si drept este- si de timp duc MAAARE lipsa :| (azi a inceput iarasi santierul in casa :x :x :x ).

Dar cum speranta moare ultima :D tot mai am vreo sansa :rofl: :rofl: :rofl:
 

elipopa

Active Member
sunt extraordinare lalelele din gradina ta! :clap: :clap: :clap:
sper ca la toamna sa am si eu buget sa mai pot face noi achizitii, cele cu floarea dubla sunt minunate!!
o gradina de vis!!
felicitari pentru tot efortul depus, rezultatele sunt pe masura!!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Saru'mana. Si eu am inceput sa-mi fac lista cu ce cred ca-mi lipseste. Si la toamna ... vad eu de pe unde le procur.
 

presco

Active Member
cornelia a spus:
De azi vom avea 20 de crini din astia
http://www.bakker.co.uk/product/lilies-sky-high-1/
:) Iar or sa tropaie vecinele...
Si mie mi-au facut cu ochiul crinii astia dar tocmai pentru ca sunt prea inalti n-am stiut pe unde am sa-i plantez asa ca am comandat tot de la Baker dar alte soiuri. Chiar sunt curioasa daca o sa "lesine" vecinele la vara... sau am sa lesin eu de ciuda, dar si ai mei sper ca o sa fie frumosi... :) Anul trecut mi-am luat crinii "Tiny" care au fost o bijuterie.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Eu am luat de toate felurile ca sa ma linistesc. Si tot nu mi-a ajuns: am mai luat si de la Simfonie inca 3 feluri. :wink: Sunt dusa cu pluta, ce sa fac? :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si pentru ca tot a fost Simfonie de ce sa nu guste si altii din ea?
Ieri dimineata un copil a intrat in gradina si ne-a rupt/smuls vreo 15 lalele. Pana sa iasa cineva din bloc sa-l prinda, a fugit.

Sper ca experimentul sa-i stea in gat. :mrgreen:
Noi... o sa recuperam, pentru ca nu renunt eu asa usor.

De consolare am dus ieri la gradina o gramada de plante si seminte. :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Chiar vroiam sa te intreb, Cornelia, cum rezista asa lalele frumoase in gradina. Zilele trecute chiar imi admiram lalelele negre care au rezistat asa mult inflorite, din 3 bulbi plantati au iesit 3 flori mari si inca 5 mai mici. Sotul insa mi-a stricat ziua cand m-a sunat si mi-a zis ca au disparut din gradina, desi dupa alte doua etape de "cules" lalele rosii o data, si roz batut si albe, a doua oara, am incuiat portita. Se poate totusi sari, asa ca cineva s-a servit si cu lalele negre. Nu spun cat de suparata am fost si mi-am propus sa nu mai cumpar, sa pun irisi, ca poate nu tenteaza asa tare. Iar azi dimineata, cand m-am uitat pe fereastra dimineata, vad cum se misca o tufa de liliac. Un pusti rupea de zor alb, trecea la mov cand l-am luat in primire. Cred ca el a luat si lalele, e o scoala in zona, probabil ducea flori amicei. Sper sa nu mai revina, parea, spre uimirea mea, rusinat ca l-am prins. Asta e civilizatia noastra!
 

elipopa

Active Member
pana la urma ati patit-o si voi :( :( !
taare rau imi pare! la mine acum nu mai prea au ce sa ia si a infrunzit bine gardul viu! dar urmeaza crinii si trandafirii, atunci nu mai sunt asa de sigura ca nu o sa mai am pierderi! vom vedea!
va doresc sa va bucurati cat mai mult de florile voastre superbe!!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus