In gradina in fata blocului (II)

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu inca. :rofl:
Insa peste vara cand era seceta mare primaria ne-a dat apa multa in gradina si probabil multi bulbi au putrezit. Asta e generatia de inlocuire, ca sa nu ramana goluri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si daca n-au putrezit? Eu marchez discret pozitia bulboaselor de primavara si spre toamna controlez, racai putin ca sa vad daca gasesc bulbi, in felul asta stiu daca trebuie sa inlocuiesc sau nu.
 

Blitz

Active Member
Toata stima, Cornelia, pentru ce faceti acolo la bloc :D

Eu tot am vrut sa incerc ceva in fata casei, mai intai m-au enervat babele vecine care rupeau orice fir de verdeta pentru gaini, intre timp se tot sapa in diverse "segmente" (mai apropae de sosea sau mai departe de sosea :evil: ) pentru diverse utilitati, nici macar prapadita aceea de iarba nu mai este :twisted:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ma uit la poze cu gradina de anul trecut si parca arata mai bine ca acum. Frigul ala din octombrie a tinut crizantemele pe loc. Aspersoarele au functionat chiar pana a dat frigul, dar parca toata vegetatia e ciufulita. N-am mai apucat sa fac poze. Poate maine.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: In cazul asta nu mai emigrez la voi, desi e mai cald, ca restul e ca la mine :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poti sa emigrezi numai in gradina noastra. Care nu sufera cine stie din cauza deficientelor natiei. :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Va vine sau nu sa credeti dar azi am dat o tura prin gradina si am gasit o primula inflorita si alta se pregateste. :eek: Poate reusesc sa-i fac maine poze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am dat o tura prin gradina azi, ca ma intrebam cum se prezinta camelia, azaleea si albizia roscovana. Camelia e minunata, are frunze verzi, azaleea e ok, are cateva frunze mai ciufulite iar albizzia e ok dar fara frunze. Pe cele cu frunze verzi ... nu le-am mai cautat ca era cam mozoleala prin gradina. Pana acum ma declar multumita. A, spanzul are boboci. Asa cu "capul" in noroi, dar are. Primulele din decembrie sunt acum sub un strat subtire de zapada. Narcisele sunt incoltite cam de 10 cm. :eek:
 

Floria

Active Member
Cornelia, pune-i totusi ceva la radacina s-o protejeze, sau fa-i un musuroi. Eu am testat 4 Camelii cumparate din Bricostore, iarna trecuta si au degerat toate. Si totusi exista cineva langa gradina mea care are o Camelie tufa de 2m si nu o protejeaza cu nimic iarna. O are de cativa ani si tot frumoasa este, poate reusesc in primavara, sa-mi dea cativa butasi la schimb sau contra cost.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Floria ca erai curioasa ce face camelia: se pare ca a rezistat. Cu o crenguta mai putin, pe care a prins-o gerul. Dar e ok.

Au rezistat cu stoicism albizzia roscovana, rohodendronul mic-pitic, pierisul si el pitic rau, wisteria desi era tare subtire la crengi ... In schimb multi trandafiri au trebuit taiati extrem de scurt. Sper sa nu raman fara flori anul asta.

Am dat o raita prin gradina: spanzul a inflorit, ghioceii, narcisele pitice si cateva tufite mici de primule. Maine sper sa ma adun si sa fac ceva poze ca nu vreau sa ratez inceputul primaverii. Dupa aia imi pare rau un an intreg. :oops:
 
Sus