In gradina in fata blocului (II)

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Dar cine a fost, trecatori rauvoitori? Nu au vazut vecinele nimic? Eu sa fi vazut pe cineva facannd o treaba de-asta coboram direct cu satarul si-i luam capul :x
Doamne cate suflete negre sunt in lumea asta :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, vecinele sunt mereu pe acolo. E chestie de jumatate de ora de absenta. Dar suficient cat sa distruga plantele inflorite, pentru ca ele atrageau atentia. Se poate recupera gradina, nu e o catastrofa. Dar chiar si asa te doare sufletul. E munca ta, in diverse forme si vrei sa te bucuri de ea.

De exemplu, era prima oara cand inflorea un iris alb, era prima oara cand inflorea allium-ul mov, era prima oara cand infloreau lalelele Melodia. Din cauza distrugatorului am ratat niste premiere pe care le-am asteptat cel putin un an. Era vecina Mariana plina de nervi.

Noi banuim ca e un copil prost, pentru ca daca era un adult macar le lua sa le dea cuiva intregi sau sa le puna in vaza. Nu le distrugea si dupa aia le imprastia pe alee.
 

anasstasia

Active Member
Multi copii sint rautaciosi si sint razbunatori daca le atragi atentia sa nu rupa florile. Oricine ar fi, a facut-o din rabunare, asta e clar.
Oricine a fost, mare pacat a facut. Nici nu vreau sa stiu ce e in inima ta, Cornelia draga.....Imi pare tare rau.
 

angela draganoiu

Active Member
Cornelia nu cumva sint cei de la ADP ? pt ca la noi au venit sa toaleteze copacii si nu s-au uitat ca in gradinuta abia inflorisera irisii si crinii si i-au calcat in picioare si lasat sa cada crengile exact peste flori.
e o jale de nedescris. degeaba li s-a atras atentia pt ca ei au facut tot ce au stiut. si se mai pretind cunoscatori .
sigur ca nu e o tragedie pt ca irisii vor mai inflori si anul viitor dar erau atat de frumosi .................. :x
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu! Cu aia a fost alta tragedie acum 2 saptamani cand au venit, dar n-au facut atata paguba.
 

ghia_don

Active Member
Groaznic ce s-a intimplat!! :x
Imi pare rau Cornelia pentru gradina ta, dar pe lume nu sint numai iubitori de frumos :(
 

anette_b

Member
pariez ca e vorba de vecini. mai ales daca uzi florile cu apa care trece prin contorul asociatiei. sau de un vecin mai dement (exista in fiecare bloc locatari fugiti de la ospiciu) .

si eu trec prin aceleasi sentimente , sunt in mijlocul mutarii gradinii de la servici. tocmai mi-au taiat cu moto-coasa un trandafir englezesc. desigur nu cu intentie dar eu zic ca efectul si nu intentia conteaza.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca ar fi fost vecinii ar fi rupt flori sa le puna in vaza, ca in alti ani. Nu sa distruga. Apa e de la primarie, nu platim nimic. Deci, ce rost ar avea?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi sunt furioasa: am sunat de 8 ori la primarie sa ne dea apa la flori. De 2 ori au raspuns in centrala dar n-a raspuns gospodaria comunala. De 5 ori n-a raspuns nimeni. O data a raspuns o doamna care ... nu stiu daca va transmite problema. Le-am dat si un mail nervos.

Claude... daca primaria nu ma ajuta... scot furtunul pe geam de la etajul 5. Si nu-l mai votez pe nea' primaru. Nici eu si nici vecinii.

Ca daca e sa ne santajam, barem sa ne santajam.
Am antrenamentul facut. :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am avut apa in aspersoare prima oara pe anul asta. Slava Domnului, ca altfel turbam de suparare. Si am mai dus la gradina niste bulbi de crini si de anemone.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am cumparat o tufa de hemerocallis roscovan si aveam un rhododendron luat de zilele trecute. Iar vecina Mariana a facut rost de niste rasaduri de plante anuale. :) Desi ploua furios s-a dus biata femeie in gradina sa le planteze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Noi, noi. Sper! :rofl: Dupa atata ploaie s-ar putea sa ajungem sa admiram o varietate noua de floare: mocirla dublu variegata. :rofl:
 
Sus