In febra achizitiilor

claude

Well-Known Member
Moderator
Pana la urma, tu ai luat cel mai convenabil Ice Cream, au fost la reducere, nu? :)
 

miki70

Active Member
Mascha si eu am fost azi in Baumax de la ora 15 pana la 15:30 , poate am trecut una pe langa alta .
Eu am luat crocusi 5 culori la 3-4 ron punga de 15 buc, muscari alb 15buc cu 4 ron, muscari mix 40buc la 7ron si o orhidee alba care are 2 plantute in ghiveci la 30ron
http://mikishor.sunphoto.ro/aa__achizitii

Lalele Ice Crem nu le vazui :cry:
 

carmenushka

Active Member
claude a spus:
ce sa traduc, prisnita? :)

"Bucatile de panza, inmuiate in apa rece si aplicate pe partea bolnava se numesc prisnite. Peste panza umezita cu apa rece, cu spirt slab sau ca acid.borie solutie 4%, eventual Burow, se aplica o foaie de nailon, iar deasupra inca o panza uscata.
Prisnita se pune pe umflaturi, pe furuncul i, pe obra-zul din partea abcesului la masea, pe ganglionii (galcile) de la gat, pe degetul cu panaritiu (sugiuc), pe piept, in febra mare. "
Eu sunt ca "surdul n-aude da' le potriveste" am citit "oprisnita" si am zis ca e vreun regionalism pentru opreliste, oprire :)
 

MASCHA

Active Member
miki70 a spus:
Mascha si eu am fost azi in Baumax de la ora 15 pana la 15:30 , poate am trecut una pe langa alta .
Eu am luat crocusi 5 culori la 3-4 ron punga de 15 buc, muscari alb 15buc cu 4 ron, muscari mix 40buc la 7ron si o orhidee alba care are 2 plantute in ghiveci la 30ron
http://mikishor.sunphoto.ro/aa__achizitii

Lalele Ice Crem nu le vazui :cry:
Am fost pe la 10,nu aveam cum sa ne intalnim :( ice cream cred ca era singurul pachet,caci mai vroiam unul dar nu am gasit.Am intors pe dos toate pachetele cu fritillaria imperialis daca sa iau sau nu......stiu ca sunt pretentioase la plantare,bulbul sa fie cat mai proaspat,....pana luni mai ma gandesc ..... :gandit:
 

nick1971

Active Member
claude a spus:
Ieri m-am nimerit prin apropiere de Baumax si evident ca am intrat, ca sa caut minunile alea de lalele Ice Cream si sa vad daca au ceva interesant la reduceri.
Am cumparat cu satisfactie :mrgreen: ultimul plic din acele lalele iar la reduceri aveau Cotinus Coggyria (scumpie) 'Royal Purple' de 50 cm la 24 lei, evident ca am insfacat-o. In plus, mi s-a mai lipit de mana una bucata Photinia Fraseri "Red Robin', tot, la 24 lei, inalta de 80 cm. Bun pret...doar ca surpriza neplacuta a venit cand am ajuns acasa, cautand info despre Photinia, am descoperit ca e de zona climatica 7, deci pana pe la -17 grade. Eram convinsa ca rezista mai la frig, pentru ca o gasesti in toate garen center-urile. Voi aveti in gradina acest arbust, a rezistat sau a inghetat?
eu am luat photinia in toamna 2009, 2 buc de la sieberz, si au murit pe rand :) una in iarna 2009 si una in iarna 2010
prima care a murit a fost pusa cum te-a sfatuit happy la soare, deci clar nu e bine ca ingheata, iar a doua a fost protejata de un prun dar tot nu a rezistat. eu o luasem sa vad cum creste, doream sa fac un gard viu din ea
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nick, mersi :( Cum i-o fi norocul, am plantat-o deja, ma consolez cu gandul ca daca ingheata o sa plantez la anul, in locul ei, un trandafir :rofl: E maricica, are 80 cm, poate-poate :|
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ioi ce faina-i! Eu evit zona orhideelor ca intru-n fibrilatie de necaz ca nu pot sa cumpar :evil:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Minunata!Si io tot dupa orhidee ma uit ,oriunde ma duc.Ai mei deja stiu ca nu au ce comenta. :evil:
 

elaelena

Member
de la praktiker am luat sambata un trandafir urcator-Swan Lake-cu 8 lei sper sa se prinda , banuiesc ca il au din toamna!
 

nicol

Member
Nemaiavand stare in casa, am plecat gura- casca dupa floricele. M-am intors cu doua ghivece de zambile si cu doi bujori luati de la Real.
 

anette_b

Member
eu am luat azi de la bricostore 2stephanotis infloriti. daca aveam cu ce , cred ca ii cumparam pe toti. abia am reusit sa ii maschez cand am sosit acasa. :twisted:
 
Sus