In febra achizitiilor

happy

Well-Known Member
Cam scumpa o magnolie galbena de 15cm :eek: In rest la o prima rasfoire bananierul rustic care rezista la -20grade mi-a atras atentia.La noi este cineva care vinde foarte scump!Pawpaw de 40cm cred ca nu este altoit si este cam micut!! :wink:
Merita site-ul pt. informatiile despre plante! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ieri m-am nimerit prin apropiere de Baumax si evident ca am intrat, ca sa caut minunile alea de lalele Ice Cream si sa vad daca au ceva interesant la reduceri.
Am cumparat cu satisfactie :mrgreen: ultimul plic din acele lalele iar la reduceri aveau Cotinus Coggyria (scumpie) 'Royal Purple' de 50 cm la 24 lei, evident ca am insfacat-o. In plus, mi s-a mai lipit de mana una bucata Photinia Fraseri "Red Robin', tot, la 24 lei, inalta de 80 cm. Bun pret...doar ca surpriza neplacuta a venit cand am ajuns acasa, cautand info despre Photinia, am descoperit ca e de zona climatica 7, deci pana pe la -17 grade. Eram convinsa ca rezista mai la frig, pentru ca o gasesti in toate garen center-urile. Voi aveti in gradina acest arbust, a rezistat sau a inghetat?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut acum citiva ani si nu mi-a rezistat.A crescut frumos pe timp de vara dar a pierit peste iarna care nu a fost foarte usoara in acel an.Nu vreau sa te dezamagesc .Poate la mine a pierit din alte motive
:?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi Gabiuta. Deci azi am sapat groapa unui...mort :mrgreen: Mira-m-as sa reziste la mine, e mai frig :( O sa-l protejez iarna asta, sa vedem ce se-ntampla... :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incearca asa.Poate cine stie?Poate la mine a murit de neudare sau......stiu ca ii placea apa.O sa vezi tu.Tinem pumnii :pumni: (nu asa :rofl: ) dar asa scrie la emoticon :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Claudia vezi ca rezista la -18grade(este zona 6 nu 7) si are nevoie de pamant acid 5-6 pH.Deci s-ar putea sa mearga !Il pui la loc insorit ! :D
Ai cumparat repede scumpie,nu aveam eu? :wink: .Asa este cand dai de o comoara o ingropi repede sa faca pui :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai de la tine am scumpie, din cea cu frunze verzi, asta e cu frunze bordo :) Daca tine figura, la anu' pun butasi din asta si-ti dau si tie :wink:
Habar n-aveam ca Photinia vrea pamant acid, cand am plantat-o, maine o sa amestec in pamant niste acidifiant
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ieri am intrat la Baumax ,din greseala evident :rofl: si am gasit bulbi de fritillaria ,2 buc la 10 lei ,am luat in speranta ca nu vor mai aparea cartite :) e drept ca bulbii au miros ,de pina acasa tot am cautat ce pute in masina :rofl:
 

belisima

Well-Known Member
deci odata cu sosirea magnoliilor de la 'multeplante' spun STOP pe anul asta :ros_unghii: a zis sotul ca in toamna asta parca am dat in :bani:
 

carmenushka

Active Member
Eu am facut febra mare! V-am auzit de reduceri al bulbi la Baumax si am dat o fuga pana acolo si...alta suta de bulbi de plantat :) 50 de lale cu 11,99 lei 35 de narcise cu 9,99 lei 20 de crocusi cu 6,99 lei si 4 de crini orientali cu 5 lei
 

gabrielais

Active Member
carmenushka a spus:
Eu am facut febra mare! V-am auzit de reduceri al bulbi la Baumax si am dat o fuga pana acolo si...alta suta de bulbi de plantat :) 50 de lale cu 11,99 lei 35 de narcise cu 9,99 lei 20 de crocusi cu 6,99 lei si 4 de crini orientali cu 5 lei
merg si eu maine la Baumax sa vad ce mai gasesc...ca as mai vrea si eu cate ceva...poate ma ia febra si pe mine la fata locului :rofl: si pe frigul asta sa ma apuc de pus si eu vreo suta de bulbi.. :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ce sa traduc, prisnita? :)

"Bucatile de panza, inmuiate in apa rece si aplicate pe partea bolnava se numesc prisnite. Peste panza umezita cu apa rece, cu spirt slab sau ca acid.borie solutie 4%, eventual Burow, se aplica o foaie de nailon, iar deasupra inca o panza uscata.
Prisnita se pune pe umflaturi, pe furuncul i, pe obra-zul din partea abcesului la masea, pe ganglionii (galcile) de la gat, pe degetul cu panaritiu (sugiuc), pe piept, in febra mare. "
 

MASCHA

Active Member
Tot citind despre Baumax,azi am dat o fuga si uite cu ce m-am ales
,,
Ice cream 10 lei,restul 3 lei plicul :)
 
Sus