In febra achizitiilor

cornelia

Fondator
Membru staff
Pentru ca am invatat pe pielea mea ce inseamna febra achizitiilor, incercati sa nu ajungeti ca mine. :oops:

- nu cumparati TOT ce va face cu ochiul (pentru ca vor fi multe care va vor face cu ochiul)
- nu depasiti bugetul alocat, pentru ca redresarea va fi dificila; la fel si atitudinea familiei
- evaluati mereu: aveti loc? aveti timp? cat de importante sunt pentru voi? cat de bine se potrivesc acele plante conditiilor de mediu de la voi de acasa?

Trei reguli simple pentru un gradinarit fara excese. :oops:
 

magda

Active Member
Moderator
de acord cu tine Cornelia, dar crezi ca putem sa respectam regulile ?eu cel putin, nu. Am plecat de acasa cu bani fixi pt. cumparaturile planificate, am trecut pe langa florarie si am plecat cu o yucca luata pe datorie, ca de ma cunosc fetele de acolo, sau am platit la supermarket cu cardul :( . Ar fi nemaipomenit daca ne-am putea abtine.
 

albela

Active Member
Din pacate, avem o mare pasiune pentru flori si excesele sunt inerente :oops: . Oricum ai facut foarte bine ca ne-ai mai adus cu picioarele pe pamant. Apropro: eu tocmai voiam sa fug putin de la servici sa ma duc pana la real sa vad daca au adus su la noi hibi :) .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca ar trebui sa invatam sa fim un pic mai pretentioase. Hai sa va dau un exemplu: in agonia administrarii spatiului vesnic insuficient (dar si a timpului la fel de ...) am zis ca anul asta mai cumpar doar 10 hibi. Probabil 5 de afara si 5 de pe la noi, dar numai ceva care sa-mi placa extraordinar de mult. Ca ... frumosi sunt toti, dar nu-i pot tine pe toti pe un singur pervaz. Daca ar fi asa, pervazul meu ar trebui sa fie la fel de lung ca ecuatorul. :rofl:
 

angela draganoiu

Active Member
la un moment dat veti ajunge la parerea Corneliei adica nu veti mai avea loc in casa iar familia va incepe sa maraie, la inceput, sa vocifereze pe urma. de aceea e bine sa faceti o selectie si sa alegeti plantele care se simt bine la noi in casa. nu avem conditii pt toate cite le vedem si vom suferi cumplit atunci cind mor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Albela uite ... aseara am fost la Honbach. Aveam nevoie de pamant pentru flori, ghivece de 10 cm, tutori, etichete de plastic si niste clipsuri de prins plantele pe tutori. Aveau primule, cyclamen, azalee, gardenii si altele. Cel mai tare mi-au facut cu ochiul primulele si un muscari. Nu le-am luat. Pentru ca mi-am adus aminte ca 10 ani la rand am adunat de toate in felul asta. Am pus punct. Dar daca erau si niscai orhidee frumoase, nu stiu daca-mi mai iesea "punctul". :oops:
 

v.cristina

Active Member
chiar daca maraie familia, chiar daca nu mai am bani de coafor, chiar daca nu mai am spatiu si mai mut din jucariile copilului chiar daca, chiar daca .......nimic nu se compara cand te trezesti diminatza si vezi o noua floare pe pervazul ferestrei cum iti zambest :) :) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Chiar daca avem si puncte slabe, tot trebuie sa ne organizam. Iar spatiul si conditiile de mediu sunt vitale. E pacat sa vedem florile ca mor, din cauza ca noi nu ne-am putut stapanii. Nu?
 

MihaelaV

Member
Cornelia ai pus punctul pe i. Asta ar trebui sa facem toate. Prietenul si cu mine ne propusesem sa cumparam cate o orhidee la 2 luni si cate o alta planta tot la 2 luni... De la Craciun pana acum am cumparat 10 orhidee :cry: . Aseara am fost la florarie si adusesera marfa, printre care si niste phale si papucei deosebiti, dar nu am cumparat. Am reusit!! Am plecat de acolo doar cu un ghivechi cu 3 zambile pt ca cele 2 pe care le aveam acasa sunt pe trecute si ne place mirosul.
E greu, dar trebuie sa reusim 8)
 

marean

Active Member
Ohoho,vise,taica,vise,cum sa te abtii cand sunt atatea lucruri disponibile !?
Adevarul e ca si eu am fost selectiv,asta chiar e nevoie !
Am deschis frumos pg sitului,mi-am luat o foaie alba si un pix si am inceput sa scriu tot ce-mi facea cu ochiul si pretul .
Apoi am luat fiecare chestie in parte si am googalit info despre ea- unele vroiau pre mult soare,altele se faceau cat casa,asa am redus jumatate din lista.
Apoi am facut calculele si am inceput sa elimin ceea ce nu era tocmai potrivit pt ceea ce vreau cu adevarat (adica mi-ar placea planta aia,e o ciudata,, o frumoasa,dar oare chiar am neoie de ea :mrgreen: ,la anul o sa-mi mai scanteiasca ochiii dupa ea ? ) ,si am mai eliminat cateva .
Finalul nu e nicidecum soldat cu putine plante si preturi mici,ooo nu,dar sunt mai putine plante si mai putine costuri de la punctul de plecare :oops: :) 8) !
Asa ca fiti foarte selectivi si rigurosi,nu cumparati plante despre care nu stiti nimic,mai intai cititi despre ele si cumpatati inainte !
Spor la achizitii ! :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Adica spor la cumpatari. :rofl:
Si mai e o chestie: cate flori se aduna prin schimburi. Luati-le si pe astea in calcul pentru ca si ele vor ocupa spatiu. :mrgreen:
 

zi_inflorata

Member
Moderator
asta cu abtinutul e ca si cafeaua sau tutunul - zici "las ca de maine nu mai cumpar!" dar vine maine si...mai vin si cataloagele...si primavara
 

karmenutza

Member
Hi, hi...eu abia m-am apucat de cumparat flori si deja nu prea mai e loc! Daaarr....balconul e gol! Toate plantele pe care le am acum, vor ramane peste vara in casa. Balconul trebuie sa-l umplu in primavara, nu? Cu ce? Cu plante care iubesc soarele, cu pante "curgatoare", care imi plac foarte mult, cataratoare etc. Si care vor rezista peste iarna tot acolo, ca in vara asta am in plan sa pun termopan si calorifer in balcon. Deci, va astept cu sugestii, in afara de bouga (care e prima pe lista), ce?
P.S. Nu dati cu rosii, va rooog! Dar daca tot vorbeati de cumparat plante?...
 

mihai63

Member
Cornelia,multa dreptate mai ai!Dar daca esti un impatimit al gradinaritului,ca sa faci?Mai ales ca la mine in gradina trebuiesc asa de multeeeeee :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pas cu pas Mihai. Gradinaritul cere timp si pasiune, nu doar achizitii si bani. Stai sa vezi in cativa ani ce superbitate de gradina vei avea. :marfa:
 
Si eu a trebuit sa fiu selectiva: nu am prea multe plante de interior pentru ca iarmna nu am conditii adecvate. Incerc sa ma multumesc ca in sezonul cald sa pun in gradina flori, dar si aici am unele restrictii legate de lumina si suprafata. Am pierdut cateva plante, asa ca mai bine ma extind cat imi permit conditiile :mrgreen: :mrgreen:
 
Sus