Impletire tulpini ficus

dy.lahav

New Member
Cum se realizeaza impletirea tulpinilor la ficus?
Ati spus ca nu e greu, dar ati putea explica va rog mai in detaliu?
Multumesc mult,
 

vali

Active Member
Moderator
dy.lahav, practic nu este nicio inginerie.
Principalul este sa ai 3-4 lastari de benjamin, subtirei dar destul de lungi astfel incat dupa impletire (indiferent ca e in 3 sau in 4), "dantela de trunchiuri" sa nu fie mai mica de 20-30 cm.
Ii plantezi in acelasi vas, la cativa cm. unul de altul si incepi impletirea (nu imediat, ci dupa 1-2 saptamani, cand radacinile s-au ancorat bine); in partea superioara le prinzi cu banda adeziva, sfoara sau ce ai la indemana.
Smecheria e sa nu fortezi o impletire prea stransa pt. ca risti sa rupi vreun trunchi. Chiar daca lasi "ochiurile" mai largi, in timp acestea se vor "umple" odata cu ingrosarea lastarilor.
Tunde orice ramura ce apare in zona impletita: lasa ramificatii si formeaza o coroana numai de deasupra acesteia.
Vei vedea ca nu e greu deloc.
Spor.
 

simonag

Member
Bine ai revenit, Vali!

Si eu imi chinui ficusul si ma intreb cat de laxa ar trebui sa fie impletirea pentru ca tulpinile sa nu fuzioneze si sa fie estetice atunci cand se vor ingrosa.
 

vali

Active Member
Moderator
Simona,
oricat as vrea, la aceasta intrebare nu pot raspunde. Cred ca aici ar trebui sa intervina ochiul, intuitia, simtul estetic si, nu in ultimul rand, gustul fiecaruia.
...pentru ca tulpinile sa nu fuzioneze si sa fie estetice...
In timp, oricum vor fuziona; principalul e sa ramana estetice.
 

Hariclea

Member
Pentru ca impletirea sa iasa intr-un final foarte frumoasa, cred ca mai trebuie si multa experienta... am impletit si eu un ficus, pe moment nu mi se pare ca arata prea bine, dar sper sa fie din ce in ce mai frumos pe masura ce trece timpul... Il pozez maine si vi-l arat...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Acum sa va cert si eu un pic: intreruperea nici n-a existat (forumul vechi a iesit din uz in timp ce era functional cel nou), voi de ce ati revenit dupa 8 luni? :mrgreen: Bataita. :p
 

vali

Active Member
Moderator
cornelia a spus:
... voi de ce ati revenit dupa 8 luni? :mrgreen: Bataita. :p
Uite, nici nu mi-am dat seama... Daca stiam, mai asteptam o luna, sa vin si eu ca oamenii normali la 9 luni :) .
Acum serios, nu stiu daca se pune problema plecarilor sau revenirilor... am mai spus ca am continuat sa urmaresc discutiile de pe acest forum, chiar daca fara sa intervin. Am constatat (in timp) ca am uneori darul de a da nastere la polemici sau de a le amplifica fara rost, asa ca incerc sa evit. Eu vad bonsaii (ca despre asta e vorba) intr-un anume fel si uit sau pierd din vedere faptul ca nu toata lumea e obligata sa le acorde aceeasi importanta... probabil de aici si toate disensiunile.
Dar asta nu priveste doar acest forum. Am incetat activitatea, sau am redus-o foarte mult, pe toate forumurile cu specific bonsai pe care mai intram. La voi, cel putin, mi-au ramas toate posturile; bonsaiclub-ul nu se bucura de acest "privilegiu" :) .
Dar intaiul si intaiul motiv pentru care "mi-am facut guritza mica" este acela ca antrenand si intretinand discutii despre bonsai pe forumuri, exista riscul sa ajungem sa credem ca noi chiar avem un cuvant de spus in acest domeniu...
Problema e ca bonsaii nu se fac vorbind, ci punand mana. Iar aceasta activitate este aproape inexistenta la noi, la ora actuala. De aceea, prefer sa tac (cat de mult pot :) ) si sa pun mana tot cat de mult pot.

Dar, probabil ca vom apuca si vremuri mai bune.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Buna treaba, lasa ca sunt bineveniti si cei "nascuti" prematur. Zi-le grabiti. Stiu ca iei lucrurile foarte in serios, dar ... avea cineva un motto care suna cam asa "nu lua viata prea in serios, oricum nu iesi viu din ea". So, relax, pune mana (pe bonsai! :p dar si pe tastatura, din cand in cand).
 
Sus