Impatiens cu probleme

Gabriela

Member
inca o intrebare.daca le-am stropit cu acaricid trebuie sa-l si tund de partile afectate?ma gandesc ca am omorat eu paianjenii dar frunzele acelea patate cred ca nu isi mai revin
 

Gabriela

Member
vciupa a spus:
Va rog daca stie cineva ce se intampla, planta mea are pe frunze si lastari niste bobite parca ar fi cristale de zahar.
Ce se poate face?
Multumesc!
nu stiu daca pot sa generalizez dupa doua plante.dar am observat la 2 din impatiensii mei ca aceste cristale apar cam cu o saptamana inainte sa le dea bobocii.si sunt exact ca niste cristale de zahar...adica dulci. :D
 

camic

Member
GABRIELA eu din cauza bobitelor alora mi-ai chinuit impatiensii pentru ca mi-a spus cineva ca sunt de la paianjeni....bine la unul a coincis treaba, dar ceilalti nu aveau altceva.....uf.
 

simonac

Member
gabriela, sa stii ca si eu am avut probleme cu impatiensii...dar am scapat acum (pt unul a fost prea tarziu): i-am pulverizat cu apa pe frunze si boboci ( pt ca ai naibii paianjeni apar doar cand planta are boboci) si dimineata si seara, iar de udat i-am udat mai rar( la 2 zile cand erau caldurile alea mari, iar acum la 3, chiar 4 zile) si vad ca le merge fff bine, unul chiar are bobocei
mda, cine spunea ca impatiensii nu sunt sensibili, se insela...sau poate se referea la faptul ca se prind fff repede
 

Gabriela

Member
dupa atacul paianjenilor(suna ca un titlu de thriller :) ) vad ca isi revin incetul cu incetul.nu mai au boboci, deloc frunzele au o culoare verde inchis spre negru dar nu le merge rau.i-am pulverizat si eu pe frunze si nu mai par sa sufere.cred ca se odihnesc putin dupa boala :wink:
 
Sus